Základní kurz skialpinismu

Žiarská dolina, Západní Tatry

Kapacita

12 osob

Stravování

Vlastní

Ubytování

Horská chata

Doprava

Vlastní/Mikrobus

Náročnost

2.

 • pouze 6 účastníků na jednoho instruktora
 • manipulace se skialpinistickým vybavením
 • jak používat lavinový vyhledávač, lopatu a sondu
 • zásady bezpečného pohybu v zimních horách
Mapa
A02-1601
22.1. - 24.1.2016 (doprava: vlastní/mikrobus, horská chata)
4 500 Kč
A02-1602
19.2. - 21.2.2016 (doprava: vlastní/mikrobus, horská chata)
4 500 Kč
 • doprava mikrobusem
 • 2x nocleh na horské chatě
 • služby skialpového instruktora
 • zákonné pojištění CK
 • informační materiály a DPH

Víkendový program je určen naprostým skialpinistickým začátečníkům, tedy každému, komu jsou již klasické sjezdové tratě málo, a rád by se na lyžích vydal do volného horského terénu. Kurz se koná v přírodně atraktivním prostředí vrcholových partií Západních Tater. Těžiště programu však nespočívá v samotných túrách, nýbrž především v získání a nácviku základních dovedností, které musíte bezpečně ovládat před první vysokohorskou skialpovou túrou. Pohyb v zimním horském terénu je zásadně limitován stupněm lavinového nebezpečí, a proto i problematika lavinové prevence patří k zásadním bodům výuky.

Co je na programu?

 • manipulace se skialpinistickými lyžemi a vázáním
 • technika stoupání na pásech včetně otočky
 • zásady bezpečného chování při výstupu i při sjezdu
 • kdy a jak nasadit haršajsny
 • spolehlivé upevnění lyží na batoh
 • jak používat lavinový vyhledávač, lopatu a sondu
 • vyhodnocení lavinového nebezpečí, základy lavinové prevence
 • nouzový bivak ze sněhu

Další podrobnosti najdete na záložkách Itinerář cesty a Obecné informace.

skialpy skialpy skialpy

 

Skialpinismus krok za krokem

Základní kurz skialpinismu – víkendová akce určená každému, komu se omrzely široké upravené sjezdovky a touží se vydat se volného terénu zimních hor.
Skialpový víkend v Raxalpe – tentokrát již opravdové celodenní skialpové túry s převýšením 800 m.
 
.Wildspitze a Weisskugel – dosyta si užijeme výstupy a sjezdy na lyžích v ledovcovém terénu v nadmořských výškách 1 800 - 3 770 m. 
.Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky – naším cílem je trojice nejdostupnějších alpských čtyřtisícovek nacházejících se ve Walliských Alpách: Strahlhorn (4 190 m), Alphubel (4 205 m) a Allalinhorn (4 027 m). 

 

1. den: (pá): Brzký ranní odjezd z Brna (případně Prahy) do Žiarské doliny, odkud začneme stoupat na Žiarskou horskou chatu, kde se ubytujeme. Po cestě si osvojíme základní dovednosti se skialpovým vybavením. Po večeři následuje úvodní přednáška o skialpovém vybavení (lyže, boty, vázání, pásy, haršajsny, nouzové vybavení). Seznámíte se také se stupnicí lavinového nebezpečí, vysvětlíme si, co je to lavinová prognóza, jaké jsou faktory ovlivňující vznik lavin a jak se volí strategie bezpečného pohybu v zasněženém terénu.

2. den (so): Praktický nácvik pohybu na skialpech v terénu: technika a pravidla výstupu ve volném terénu, sjezd v hlubokém sněhu, pravidla chování ve skupině, veškerá manipulace s materiálem. Večer další blok teorie – teoretická příprava na práci s lavinovým vybavením – vyhledávačem, lopatou a sondou; strategie plánování zimních túr; objektivní rizika zimních hor.

3. den (ne): Praktický nácvik práce s lavinovým vyhledavačem, lopatou a sondou, zásady organizace záchranné akce, stavba sněhového nouzového bivaku, testování stability sněhové vrstvy. Odpoledne ukončení programu, návrat zpět do ČR.

poznamka   Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v pátek v brzkých ranních hodinách z Brna. V případě zájmu alespoň 4 účastníků Vám za příplatek rádi zajistíme dopravu i z Prahy. Předpokládaný návrat zpět do Brna je v neděli kolem 20:00 hod. Cena zájezdu ve variantě z Brna činí 4 500 Kč z Prahy pak 4 900 Kč.
Nástupní místa: Brno, Praha
     
vlastni_doprava   Varianta s vlastní dopravou
Sraz účastníků je v pátek před polednem v Žiarské dolině. Vzdálenost z Brna do Žiarské doliny je 330 km (cca 4,5 h jízdy), z Prahy pak 530 km (6,5 h).Cena zájezdu ve variantě s vlastní dopravou činní 3 850 Kč.
     
ubytko   Ubytováni budeme na 2 noci na Žiarské horské chatě ve čtyřlůžkových pokojích.  Není třeba mít vlastní spacák, postele jsou vybaveny dekou a polštářem. Stačí pouze hygienicka vložka do spacáku, tzv. "bílá paní".
     
strava   Stravování si řeší každý účastník individuálně. Za příplatek 3,3 €/den je možné si objednat snídani, za 9 € pak rovnou celou polopenzi.  Během dne se budeme většinou pohybovat mimo dosah chat, proto nezapomeňte na nějakou tu traťovku.
     
narocnost   Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 000 – 2 000 m s denním převýšením max. 800 výškových metrů výstupu. Kurz je určen úplným skialpinistickým začátečníkům, tzn. každému, koho již přestaly bavit široké, upravené sjezdovky a chystá se vyrazit do volného zimního terénu. Maximální kapacita kurzu je 12 osob.
     
vybaveni  

Povinné vybavenílavinový vyhledávač (pípák), sněhovou lopatu a lavinovou sondu, skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, batoh 20 – 35 l, nepromokavá bunda, softshellová bunda a kalhoty, spodní termoprádlo (nejlépe vlněné), ponožky (+rezervní), termoska případně láhev na pití (1,5 – 2 l) nebo camelback, tenké prodyšné rukavice na pohyb, nepromokavé rukavice na „hrabání se“ ve sněhu, čepice, sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty.

Doporučené vybavení: nepromokavé kalhoty, fleecová mikina, teplá lehká bunda (peří, Primaloft apod.), stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS, čelovka.

Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus»

    půjčovna outdoorového vybavení Půjčovna outdoorového vybavení »
sněžnice - mačky - cepíny - lavinové sety
     
poznamka   Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.

 


CK V-TOUR
 
 
     
Kalendář zájezdůVýstupy na vrcholyŠvýcarsko
CK Mountain Adventures

 

 • Léčebné výlohy pro horské sporty na celém světě
 • Pátrací a záchranné akce, zodpovědnost, soudní výlohy
 • Až 50% slevy na ubytování na hroských chatách
 • výhodné rodinné členství = děti zdarma
Více informací

Pro firemní či školní kolektivy, skupiny přátel, ale i pro jednotlivce realizujeme díky mnohaletým zkušenostem akce inspirované naší katalogovou nabídkou anebo čistě podle vašich přání.

Více informací