Exkurze Švýcarsko 2018

...psali o nás

V pondělí 22. 10. 2018 jsme se sešli ve večerních hodinách, abychom se vypravili na zhruba osmi hodinovou výpravu směr Švýcarsko. Po velmi vyčerpávající cestě, jsme konečně dorazili do Kostnice, kde jsme si prohlédli Husův dům, Husův kámen, budovu koncilu a přístav se sochou Imperia. 


Dále nás čekala návštěva science-centra Technorama, což je interaktivní vědecké centrum, ve kterém jsme strávili 4 hodiny. Mohli jsme si zde vyzkoušet různé pokusy ze všech vědních oborů, které byly velmi zajímavé. Poslední zastávkou tohoto dne bylo naše skromné ubytování v horské chatě Cazot v městečku Les Giettes. 

Třetího dne jsme se v ranních hodinách vydali do Ženevy. Po příjezdu nás již na první pohled zaujal vodotrysk Jet d’Eau, který dosahuje neuvěřitelné výšky 140 metrů a během jedné minuty tak dokáže vystřelit až 500 litrů vody rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Tento vodotrysk tak patří mezi hlavní symboly Ženevy.

Dále nás zaujaly květinové hodiny, ale i celkově prohlídka města s panem průvodcem, od kterého jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o městu. Další zastávkou byl nepříliš vzdálený CERN, kde se nachází největší a nejvýkonnější urychlovač částic světa. Zde nás čekala přednáška o tom, jak to vše funguje v podání velmi milé paní průvodkyně z Německa, která ovšem mluvila plynule anglicky. 

Čtvrtý den sestrojily naše třídy ve výzkumném centru CERN mlžnou komoru v rámci laboratorní práce, která zachycovala stopy částic, a poté zhlédly expozici v přilehlém Glóbusu. Někteří z nás využili možnosti tamější kantýny s bohatým výběrem pokrmů.

V odpoledních hodinách nás autobus odvezl nejprve do malebného údolí Lavaux s vinicemi a s překrásným výhledem na švýcarské vrcholky, později k vodnímu hradu Chillon, vedle něhož se vinula promenáda do nedalekého města Montreux, jež je proslulé svým kasinem a sochou Freddieho Mercuryho.

Poslední den jsme měli hodně nabitý. Nejprve nás provedla kravička Třešnička sýrárnou, poté jsme vyjeli do starobylého městečka Gruyéres, odkud jsme měli možnost vidět okouzlující švýcarské vrcholky. Další zastávka byla v čokoládovně, kam jsme se těšili celou exkurzi.

Prohlídka byla opravdu zajímavá a pestrá, poté nás již konečně čekala ochutnávka. Určitě každý si pak odvezl minimálně jednu pravou švýcarsko čokoládu domů. Poslední návštěvou byl Bern, kde nás nejdříve provedl pan průvodce a sdělil základní informace o hlavním městu. Následoval rozchod, při kterém jsme poznávali město sami, a tak si každý našel to, co ho opravdu zajímá a chce vidět.

Celá tato exkurze se velmi vydařila. Každý z nás si odnáší mnoho krásných vzpomínek a všichni jsme si to společně užili. Děkujeme také pedagogům, kteří s námi tuto exkurzi absolvovali.

Kolektiv, 2. C

Gymnázium Velké Meziříčí