Jak probíhá návštěva v CERNu

Exkurze pro všeobecná gymnázia a nespecializované třídy

Nerozumíte odborným výrazům z oblasti částicové fyziky, případně rozumíte, avšak máte strach, že nebudou rozumět vaši studenti? I tak máte příležitost nahlédnout do CERNu a společně pochopit, jak toto unikátní vědecké centrum funguje. 

Interaktivní expozice Microcosmos a Globe nabízejí jedinečnou možnost nahlédnout vědcům pod ruce. Obě expozice jsou orientovány na vznik vesmíru a teorii velkého třesku, přičemž Globe doplňuje toto téma o praktické využití vědy a sbírku konkrétních vynálezů pocházejících z CERNu. 

Microcosmos se pak zaměřuje na samotnou podstatu vesmíru, na práci s urychlovači částic a jiné zajímavosti. Obě výstavy vám tak srozumitelnou formou představí práci zdejších vědců. 

Microcosmos i Globe jsou volně přístupné všem návštěvníkům bez nutnosti předchozí rezervace termínu a času návštěvy. Prohlídka je samozřejmě zdarma a mnohé z vystavených exponátů je možné si osahat, vyzkoušet nebo zprovoznit přímo před vašima očima. 

Varianta pro fyzikálně nadané studenty a fyzikálně zaměřené skupiny

Rozumíte pojmům jako Higgsův boson, Teorie strun nebo Kvark? Víte, co je to antihmota a čím se liší od temné hmoty? Ano? Pak je návštěva CERNu – mezinárodního centra pro jaderný výzkum připravena přímo pro vás. 

Proniknout do takto velkého vědeckého pracoviště není jednoduchý proces. Veškeré formality za vás vyřídíme, je však nutné se obrnit jistou dávkou trpělivosti. Když zatnete zuby a „přežijete“ s námi veškeré nutné registrace, byrokracii a zdlouhavou komunikaci, odměna bude stát za to.

Návštěvu lze pojmout jako odbornou prohlídku o částicové fyzice a práci v CERNu, která trvá přibližně 3,5 hodiny. Případně jako celodenní program spojený s laboratorními pracemi v místních laboratořích, obědem a prohlídkou expozic Microcosmos a Globe, které vám přiblíží praktickou stránku výzkumů, zdejší vynálezy a vylepšení. 

Na prohlídku CERNu je nutné se dopředu připravit a včas zaregistrovat. Volné termíny jsou dostupné 9 měsíců dopředu a samotnou cestu je vhodné plánovat ještě dříve. Je prakticky nemožné získat termín návštěvy méně než půl roku dopředu. Mnohdy jsou termíny plné ihned po otevření.

Při samotné návštěvě pak obdrží každý účastník speciální návštěvnickou kartu, která mu umožňuje pohyb po celém areálu výzkumného ústavu. Nikdy dopředu nevíme která pracoviště přesně navštívíme. Tento výběr je v režii CERNu, stejně jako výběr průvodců k dané skupině. Mezi pracovišti se pohybujeme autobusem a v mnoha případech se dostaneme na francouzské území, což s sebou přináší jisté výhody. 

Vězte, že tato varianta prohlídky je opravdu velmi odborná, přednáší ji samotní vědci a studenti bez patřičného vědomostního přesahu se budou ve výkladu „trochu ztrácet“.

Výjezd do CERNu a Ženevy lze doplnit o exkurzi v sídle OSN, hydroelektrárnu Grande Dixence Dam, populárně-vědecké centrum Technorama ve Winterthuru, muzeum Červeného kříže, příjemného lázeňského městečka Evian a celé řady dalších atrakcí.

Švýcarsko očima studentů