Přírodovědná exkurze do Švýcarska 2017

...psali o nás

Ve dnech 7.-13.5.2017 se zájemci z řad studentů druhých a třetích ročníků našeho gymnázia zúčastnili přírodovědně zaměřeného zájezdu do Švýcarska v doprovodu profesorů Lorence, Havlátové a Hoškové.


Po únavné čtrnáctihodinové cestě autobusem přes Německo a Švýcarsko jsme se ubytovali ve studentské chatě ve vesničce Villars (1300 m.n.m.) poblíž Ženevského jezera a několik následujících dní se skládalo z (ne příliš) brzkého vstávání, snídaně a výjezdu za naplánovaných programem, večeře a večerního volna.

Celým pobytem nás provázeli Mára a Káťa, průvodci CK. Během přesunů nás informovali o všem důležitém i nedůležitém, co bychom o Švýcarsku měli znát. Marek pracuje pro lyžařskou školu ve Švýcarsku a Katka vše vyjednávala francouzsky. Za krátkou dobu jsme tak stihli poznat obrovské množství švýcarských krás, zvyků a hlavně života v horách.

První den to bylo například město Lausanne s katedrálou Notre Dame, Muzeum olympijských her a odpolední výšlap po stezce vytesané ve skále.

Druhý den jsme se zblízka podívali na vrcholek Mont Blancu, když jsme z francouzského horského střediska Chamonix vyjeli lanovkou na téměř čtyřtisícovou Aiguille du Midi a díky překrásnému počasí si mohli užívat všechny výhledy ve vysokých horách. Následně odpoledne jsme se prošli po přehradě u nedalekého jezera Lac d’Emossa.

Třetí den nás čekala návštěva CERN a (pro ty chápavější z nás) mnoho zajímavých informací o částicových urychlovačích od slovenských vědců, kteří zde pracují. Navštívili jsme provoz, viděli řídící centrum CERN a následně expozici Microcosmos.

Další den jsme obdivovali památky Bernu s živými medvědy Medvědím parku a prošli jsme se po břehu Ženevského jezera k překrásnému vodnímu hradu Chion.

Pátý den jsme navštívili sýrárnu Gruyére a čokoládovnu Cailler v Brocu (kde jsme nakoupili spoustu suvenýrů), seznámili se hlavně s výrobními procesy a ochutnali jejich produkty. Poté jsme si vyšlápli do středověkého městečka a na blízký hrad v Gruyére.

Poslední den jsme trávili v obrovském interaktivním vědeckém centru Technorama, v podvečer zajeli k Rýnským vodopádům na procházku a – hurá domů!

Tímto jsem popsala ani ne desetinu skvělých zážitků, která nás potkaly, a snad za všechny můžu říct, že pobyt se dokonale vydařil a budeme na něj dlouho vzpomínat. 

Děkujeme za možnost výjezdu i organizaci celé akce.


Sára Hindrová, septima

Gymnázium Tišnov