Doprava, ubytování a stravování

Doprava

U většiny našich zájezdů je doprava zajištěna mikrobusem. Současně však nabízíme variantu s dopravou do cílové destinace vlastním automobilem. Výjimkou jsou akce výhradně s dopravou vlastní v podobě horských výstupů, kde se zpravidla jedná o nejekonomičtější variantu pro všechny účastníky.

U velkého počtu námi organizovaných akcí zajišťujeme dopravu i autobusem.

Mikrobus

Mimo našich mikrobusů využíváme také kvalitní vozy osvědčených dopravců. Spolupracujeme s dopravními společnostmi disponujícími rozsáhlejším vozovým parkem umožňujícím operativně, rychle a efektivně řešit případné technické problémy. Výhodou je rychlejší přesun, kdy můžeme využít maximální povolené rychlosti daného státu a komunikace.

Autobusy

Využíváme autobusy osvědčených autodopravců s kapacitou 49 – 68 osob, dle charakteru akce. Samozřejmostí jsou dnes již standardní služby v podobě polohovatelnosti sedaček, možností zakoupení nápojů, televize s DPV, WC. Variantou jsou pak luxusní autobusy s připojením na internet, či zabudovanými LCD displeji v každém sedadle se zásobou her, filmů, hudby a další zábavy pro zkrácení přesunu.

Přeprava kol

Disponujeme přívěsy s kapacitou 12 jízdních kol, které jsou vhodné jak za mikrobus tak osobní automobil. Přívěsy jsou nebržděné, s maximální povolenou rychlostí 100 a 130 km/h. Kola jsou uchycena v moderních nosičích Thule 591. Nakládka a vykládka je velmi rychlá a elegantní. Na cyklovleku nedochází ke kontaktům mezi koly.

Používané přívěsy za autobus jsou kryty plachtou. Konstrukce pro přepravu jízdních kol je navržena tak, aby kola stála v lyžinách a rám se opíral o nosník, ke kterému je pevně přichycen. Je tak možné bezpečně převážet kola všech velikostí a tvarů rámů a to až do počtu 42 kusů celkem. Při dodržení našich pokynů je poškození laku či komponent vzácnou výjimkou. S ohledem na přece jen limitovaný prostor je nutné někdy pootočit řídítka, rohy, sedlo či jiné přečnívající části. Nakládku i vykládku provádějí průvodci, vaše asistence je vítána. Navíc vám doporučujeme si upevnění vašeho kola pro jistotu ještě zkontrolovat.

Vyjíždíme z Brna, Prahy a dalších měst

Brno je obvykle startovním místem našich akcí. Stále častěji ale vyrážíme také z Prahy. Dále pak zastavujeme podél trasy ve městech, která uvádíme u každého zájezdu. Již v objednávce byste měli závazně uvést, kde budete nastupovat. Výstupní místa jsou pak shodná s nástupními, není-li uvedeno jinak. Změnu nástupního místa vyžadujeme z preventivních důvodů nahlásit písemně. Nejčastěji využíváme nástupní místa v Brně, Praze, Plzni a Českých Budějovicích. Výjimečně také v Opavě, Ostravě a Olomouci. U zakázek pak lze odjezdové místo zvolit libovolně.

Parkování během zájezdu

Všechna odjezdová místa volíme tak, aby zde byla možnost bezpečně zaparkovat auto po celou dobu vaší dovolené. Zpravidla se v blízkosti nachází i možnost placeného hlídaného stání.

Zájezdy s vlastní dopravou

= elegantní spojení největších předností individuální a organizované dovolené

Naše specializace na zájezdy pro malé skupiny umožňuje pružně kombinovat individuální cestování s organizovaným programem a dává prostor přizpůsobení akce na míru vašim přáním. Není proto nic jednoduššího, než prožít v naší péči např. 5 dnů na kolech a potom si pobyt v destinaci prodloužit s další naší akcí anebo ve vlastní režii.

U akcí typu výstupy na vrcholy, které jsou často doprovázeny horskými vůdci, kteří pobývají celé léto v Alpách, je pak vlastní doprava nejekonomičtější variantou vaší účasti na akci. U těchto zájezdů pak všechny zájemce vzájemně kontaktujeme, tak aby mohly domluvit spolujízdu a minimalizovat si své náklady.

Letecká přeprava

U expedic a mimoevropských destinací vám rádi zajistíme nákup letenek prostřednictvím našich osvědčených dodavatelů. Zpravidla se tak děje po naplnění minimální kapacity akce, kdy se na vás obrátíme s nabídkou letenek. Samozřejmostí je možnost využití vlastních prodejců, kdy od nás obdržíte instrukce ke srazu přímo v destinaci. Podmínky přepravy se liší dle jednotlivých dopravců a vždy o nich informujeme v rámci podrobných předodjezdových pokynů.

Ubytování

Kempy

I v jednadvacátém století je stan oblíbeným způsobem noclehu. Pokud by vás zkušenosti s kempováním v České republice odrazovaly, věřte, že standardy běžné v alpských zemích jsou diametrálně odlišné. Díky tomu, že naše akce jsou většinou dimenzovány na skupiny do 16 osob, často využíváme kempy, do nichž autobusové zájezdy vůbec nepustí. Pocit privátního soukromí a takřka luxusního zázemí je zvláště na okrajích sezóny prakticky dokonalý.

I když si s výběrem kempů dáváme záležet, občas naše kritéria raději přizpůsobíme délce etapy cyklozájezdu nebo vzdálenosti k východisku túr.

Obecně platí, že na těchto akcích účastníci nocují mají vlastní propriety – tedy stan, spacák a karimatku. Pokud by vám některá součást vybavení chyběla, je možné si ji půjčit v naší půjčovně.

Horské chaty

Návštěvníkům umožňují přenocovat na jednu i více nocí, poskytují snídaně, polopenzi nebo jen čaj či pivko během túry. Spí se ve vícelůžkových pokojích buď na palandách nebo v tzv. Matrazenlager – tedy na volné ploše vystlané matracemi, polštáři a dekami. Z hygienických důvodů si návštěvník přinese vlastní lehký spacák anebo tzv. bílou paní – látkový pytel (třeba ze sešitého prostěradla), do něhož si zaleze a pak přikryje dekou. Za příplatek v řádu € si lze povlečení na chatách půjčit. Velká většina chat poskytuje slevy (až do výše 50%) na ubytování členům alpských svazů, např. Alpenverein

Pokud si přinesete vlastní jídlo, není vhodné jej konzumovat v jídelně/restauraci. Prostor pro vlastní vaření není zdaleka na každé chatě. V každém případě se vždy vaří venku. A to za každého počasí! Zejména z důvodu požáru, který je smrtelnou hrozbou každé chaty.

Hotely, penziony

Ani tento druh ubytování není u našich akcí výjimečný. Při obsazování pokojů se snažíme respektovat dvojice a skupinky. Máte-li specifické požadavky na dispozici pokoje, sdělte nám tento požadavek nejlépe již s objednávkou zájezdu. Při stanovování cen zájezdu počítáme s obsazením všech lůžek na pokojích. Příplatky za neobsazená lůžka vzniklá na základě vašeho přání jsme vám nuceni naúčtovat.

Někdy je možné vám za příplatek zajistit i ubytování vyšší kvality. Zaleží na konkrétním zájezdu a lokalitě. Neváhejte se dotázat v naší prodejní kanceláři.

Mládežnické ubytovny, jugendherberg

Zvláště ve Švýcarsku má tento způsob noclehu dlouhou tradici a síť Jugendherbergů pokrývá celou zemi. Ubytovny nabízejí čisté a komfortní zázemí, kde je účelnost vybavení nadřazena luxusu. Pokoje jsou více lůžkové (nejčastěji 4, 6 až 12), vybavené palandami nebo jednoduchými postelemi. Lůžkoviny jsou v ceně. V rámci ubytoven se podávají také snídaně a večeře.

Schlaf-im-stroh

V posledních letech si některé rodinné farmy ve Švýcarsku přivydělávají na provoz ubytováním turistů ve skromných podmínkách např. v patře stodoly a to, jak již název napovídá, na seně. Host dostane jen prostěradlo, polštář a deku. K dispozici má samozřejmě sociální zařízení, často se může těšit na bohatou snídani a jako atrakce jsou domácí zvířata a běžný provoz farmy. Tento typ ubytování zajišťujeme pouze na vyžádání.

Stravování

Na našich zájezdech do kempů obvykle zajišťujeme snídaně, výjimečně polopenzi a to s velmi příjemným zázemím velkého přístřešku doplněného kempinkovými stolky a lavicemi. Pokud nejsou do ceny zájezdu zahrnuty večeře, máte vždy možnost se stravovat individuálně v restauracích anebo z vlastních zásob (kempy). Zvláštním případem jsou horské přechody se stany, kde máte osud hladového žaludku zcela ve vlastních rukou.

Polopenze

Snídaně jsou vždy servírovány formou bufetového stolu, na němž nechybí každý den jiná pomazánka zpestřená zeleninou, vánočkou, záviny a pečivem. Dále je na domazání máslo, marmeláda, med, nutela a tavený sýr. Příznivci zdravější stravy si mohou dát müsli, vločky, corn-flakes spolu s mlékem nebo jogurtem. K dispozici je horká voda na zalití kávy nebo melty. Standardně je připraven pro všechny čaj. Nepředpokládáme, že si z těchto surovin budete připravovat i svačiny na cestu!

Večeře = poctivá porce hlavního jídla připraveného na základě osvědčených receptů. K tomu často zeleninový salát, kompot či jiná příloha. Na fyzicky náročnějších akcích, zejména MTB a cyklo je součástí večeře také polévka. Na pití je vždy připraven čaj nebo šťáva.

Není-li součástí akce námi zajištěná strava, účastníci se o jídlo starají sami. Program je tomu patřičně přizpůsoben. O možnostech dokupování potravin během akce vás budeme informovat v podrobných předodjezdových pokynech.