Ferraty

Via ferraty Dolomit

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Penzion
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Snídaně
Náročnost: 3

od 11 100 Kč

Via ferraty Dolomit

zajištěné cesty ve skupinách Sella, Marmolada a Rosengarten

Jedinečné přírodní scenerie skalních věží Dolomit nemají v Alpách konkurenci. Proto je také najdeme na seznamu UNESCO. Za první světové války se zde vedly dlouhé a urputné boje o jednotlivé průsmyky a strategické vrcholy. Dodnes se na mnoha místech setkáme s pozůstatky opevnění, zákopy a štolami. Dolomitským fenoménem, který nás však zajímá především, jsou tamní zajištěné cesty. Ty nejstarší byly vybudovány před mnoha desetiletími, a proto vedou po logických liniích ve spárách, komínech, policích a hřebenech tak, aby i běžný smrtelník mohl absolvovat tyto jinak náročné horolezecké výstupy a přitom obdivovat krásy hor. Poznat Dolomity znamená je s ohledem na jejich rozlohu a rozmanitost navštívit opakovaně.

Pro tento zájezd jsme si za cíl zvolili západní část, které vévodí vůbec nejvyšší vrchol Dolomit – Marmolada (3 344 m). Každý den podnikneme výstup na některý z vyhlídkových vrcholů, přičemž zajištěné cesty jsou hodnoceny jako středně obtížné. Výjimkou je výstup na Piz Boe, který však lze absolvovat turistickou normálkou. Jednodenní alternativou programu je i výstup na Marmoladu. Ubytování je zajištěno v pensionuve dvou či čtyř lůžkových pokojích. Pokud si budete chtít od zajištěných cest odpočinout, můžete se připojit ke skupině s čistě turistickým programem (zájezd Turistika v Dolomitech).

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem
  • 5x ubytování v penzionu se snídaní
  • lanovky v rámci společného programu
  • služby horského průvodce
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Itálie

V ranních hodinách odjezd z Brna do Prahy, Plzně a dále přes Německo a Rakousko do italských Dolomit.

den 2

Rosengarten – Rotwand (2 806 m)

Z průsmyku Karer Pass (1 758 m) se vydáme pod strmé stěny skalní skupiny Rosengarten. Na její nejvyšší vrchol Rotwand (2 806 m) nás dovede středně obtížná cesta Masaré. Sestup lze volit bud‘ zpět do Karer Passu anebo na druhou stranu pod věžemi Vajolet do vesnice Pozza di Fassa.

den 3

Plattkofel (2 964 m)

Serpentinami vyjedeme do sedla Passo Sella (2 184 m). Další výškové metry si ušetříme výjezdem lanovkou k chatě Rifugio Demetz (2 681 m). Zde začíná středně obtížná zajištěná cesta Oskar-Schuster-Steig stoupající k vrcholu Plattkofel (2 964 m). Při sestupu zamíříme k chatě Rifugio Sassopiatto a okruh uzavřeme opět na Passo Sella.

den 4

Piz Boe (3 152 m)

Zajištěná cesta Via Attrezzata al Piz Boé patří rozhodně k náročnějším. Začíná nedaleko sedla Passo Pordoi (2 239 m) a stoupá nekompromisně k nejvyššímu vrcholu skupiny Sella – Piz Boe (3 152 m). Kdo si na tuto ferratu netroufne, může se na vrchol vydat po běžném turistickém chodníku. Při sestupu zpět na Passo Pordoi lze více než 600 výškových metrů ušetřit využitím lanovky.

den 5

Výhledy na Marmoladu

Závěrečná túra povede po vyhlídkovém hřebeni mezi vrcholy Mesina (2 642 m) a Sass de Mezdi (2 727 m). Samotná via ferrata Delle Trincee je lehčí než výstup na Piz Boe a nabízí fantastické výhledy na ledovce nejvyššího vrcholu Dolomit – Marmolady a na druhé straně pak na masiv Selly. Sestup k přehradě Lago di Fedaia.

den 6

Itálie – ČR

Po snídani se vydáme na zpáteční přejezd Rakouska a Německa zpět do ČR. Plánovaný příjezd do Plzně, Prahy a Brna v odpoledních hodinách.

Obecné informace

Doprava

Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v úterý ráno z Brna přes Prahu a Plzeň do Itálie. Společně cestují dvě skupiny – jedna na via-ferraty, druhá čistě turistická (zájezd Turistika v Dolomitech). Ferratová skupina má maximálně 16 členů. Návrat v neděli do Plzně odpoledne, do Brna a Prahy pak ve večerních hodinách.
Nástupní místa: Brno, Praha, Plzeň

Varianta s vlastní dopravou 
Sraz účastníků je první den večer kolem 19:00 v Canazei. Cena zájezdu ve variantě s vlastní dopravou od 9 200 Kč. 

Ubytování

Po celou dobu pobytu jsme ubytovaní v penzionu v městečku Canazei, nebo v jeho blízkém okolí ve dvou až čtyřlůžkových pokojích.

Stravování

Snídaně jsou v ceně zájezdu a jsou zajištěny v rámci ubytování. Večeře si zajišťují účastníci sami z vlastních zásob anebo v restauracích.

Náročnost 3

Túry jsou plánovány jako celodenní, přičemž půjdeme zhruba 6 – 8 hodin s převýšením 700 – 1000 m na výstupu a na sestupu. Trasy nevedou jen po zajištěných cestách, ale patří k nim i nástupy a sestupy po běžných turistických trasách. Zážitek se tedy nezužuje jen na vlastní lezení, ale jde také o vnímání horských krás a parádních panoramatických výhledů. Ferraty dosahují střední a vyšší obtížnosti. V italském značení to jsou červené a černé. Nemáte-li vůbec žádné zkušenosti s výstupy po zajištěných cestách, doporučujeme účast na některém z kurzů pro začátečníky (Solná komora).

Obecně u účastníků předpokládáme zkušenosti s pohybem v horském terénu, absenci závratí a alespoň průměrnou fyzickou kondici. Pohybovat se budeme ve výškách 1 300 – 3 100 m.

Vybavení

Povinné vybavení

 • sedací úvazek
 • prsní úvazek
 • nesešitá plochá smyce
 • jistící ferratový set
 • přilba

Doporučené vybavení: odsedávací smyčka s karabinou, rukavice, brýle, čelovka

Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na zajištěné cesty.

Lanovky

Lanovky nám usnadní velké množství výškových metrů při sestupu z Piz Böe a výstupu k chatě Rifugio Demetz. Obě lanovky jsou zahrnuty do ceny zájezdu.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 4 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od půlky června do půlky října.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, Plzeň. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy