Expedice & exotika

Maroko - Jebel Toubkal a Sahara

Fotogalerie

Maroko - Jebel Toubkal a Sahara

pěšky s mulami přes Vysoký Atlas a s velbloudí karavanou dunami Sahary

Přestože marocké čtyřtisícovky nejsou technicky obtížné, přechod Vysokého Atlasu v nás zanechá hluboký dojem z vysokohorské přírody a života v tamních údolích. Berbeři žijící po staletí v kamenných vesničkách se naučili využívat všech možností k přežití v nehostinných podmínkách. Obzvláště tak  vynikne ostrý kontrast mezi svěže zelenými políčky lemovanými kvetoucími  kosatci a různobarevnými horninami kolem. V nejvyšších partiích hor leží sníh, což celkový zážitek ještě umocní.

Vysoký Atlas, nejvyšší horský masiv severní Afriky, v sobě ukrývá jedny z nejkrásnějších a nejpůsobivějších oblastí Maroka. Je to historická a zeměpisná hranice mezi severními pláněmi a oblastí přední Sahary, v údolích obydlena Berbery, jež je velmi odlišná od hlavních turistických  atrakcí a městského života.

V poušti, přes horké poledne, je oproti horám delší odpočinek ve stínu. Cílem je projít trasu z pouštní vesnice M´Hamid ke Lví duně a zpět. Marocká část Sahary není bezútěšná poušť – písečné duny jsou spoře porostlé tamaryšky a tak nás čekají večery v písku u malého ohýnku pod nekonečnou pouštní oblohou. O naše pohodlí a bezpečí, v tolik pro nás neznámém prostředí, se budou starat místní beduíni.

Během treku v horách i poušti jdeme nalehko, neboť naše batohy se vezou na hřbetech najatých mul a velbloudů, o naše žaludky se po celý den stará domorodý kuchař.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • společnou dopravu autobusy a mikrobusy 
  • 2x nocleh v horské chatě
  • 1x nocleh hotýlku v Marakéši
  • 7x stan na treku a v poušti
  • bohatou plnou penzi, marocká kuchyně
  • transport zavazadel na mulách a velbloudech
  • služby českého a marockého průvodce
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 13 000 Kč)
  • cestovní pojištění
  • členství v Alpenvereinu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Maroko, Marakéš

Letecký přesun z ČR do Maroka. Dle aktuální nabídky letenek se létá do Marakéše z Prahy či Vídně. Odpolední prohlídka labyrintu úzkých uliček starého města – medíny, z první ruky zde nasajeme všechny vůně, zvuky, chutě a vůbec atmosféru tohoto starobylého královského města. Doslova nás pohltí dav proplétající se mezi stánky a obchůdky orientálního bazaru. Prohlédneme si všechny hlavní architektonické atrakce včetně návštěvy tradičních koželužen.

den 2

Vzhůru do hor

Ještě za ranního chládku opustíme mumraj města, autobusem přejedeme do  podhůří a odtud dále do horského městečka Imlilu, odkud ještě týž den začíná náš vysokohorský trek.

den 3 - 5

Trekový okruh Grand Toubkal

Turistický okruh Grand Toubkal  vytváří velmi uspokojivou (a velmi scénickou) aklimatizaci pro samotný výstup na vrchol Toubkalu.  Z Imlilu vede okruh na východ přes sedlo Tamatert do vesnice Tacheddirt, odtud přes sedla Likemt a Ourai k půvabnému jezeru d´Ifni. Od jezera pak přes vysoké sedlo Ouanoums na chatu pod vrcholem Toubkalu.  Znovu a znovu budeme vytahovat fotoaparát kvůli nádherně barevným kompozicím, které vytváří terasovitá políčka propracovaná důmyslným systémem zavlažovacích kanálů. V každé vesnici, kterou budeme procházet, nás bude doprovázet skupina povykujících dětí, pro které jsou cizinci nezvyklou atrakcí. Postupně vystoupáme pod hlavní hřeben Vysokého Atlasu, jemuž v této oblasti vévodí nejen vrchol Jebel Toubkal, ale několik dalších čtyřtisícových vrcholů.

den 6

Chata pod vrcholem Jebel Toubkalu

Celý den ještě pošlapeme v jižní části masívu Toubkal, abychom večer skončili na  horské chatě pod vrcholem.

 

den 7

Výstup na Jebel Toubkal

Jebel Toubkal, nejvyšší hora severní Afriky (4 167 m) je magnetem pro většinu vysokohorských turistů, kteří se v Maroku ocitnou. Je to spíše „choďák“,  než horolezení, od jara do podzimu zdolatelný pro každého, kdo je v dobré fyzické kondici.

den 8

Sestup a přesun do pouště

Sestup do Imlilu. Přesun najatým mikrobusem z hor do pouštního M´hamidu (500km).

den 9-11

Trek v poušti

Putování s karavanou velbloudů ke Lví Duně. Pohádkové prostředí písečné pouště, dobrodružství s velbloudy, kontakt s beduíny, noci pod neuvěřitelně hvězdnatou oblohou, mysteriózní východy slunce nad pouští.

den 12-13

Přesun do Ouarzazatu

Přesun najatou dodávkou z pouštního M´hamidu do okresního města Ouarzazate a ranní odlet do Evropy.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Maroka není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje od 10 000 Kč do 13 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Marrákéše a zpět, případně zpět přímo z Ouarzazatu.
Začátek a konec programu: Letiště v Marrákéši (Ouarzazatu).
Zájezd realizujeme od 5 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO MAROKU

K cestování po Maroku využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou zahrnuty do ceny zájezdu.

 

Ubytování

Při pobytu v Marrakeši nocujeme v jednoduchém hotelu s vícelůžkovými pokoji. V horách budou naším útočištěm  hlavně vlastní stany a horská chata se společnými ložnicemi. Na poušti se spí v nomádském stanu nebo pod hvězdami.

Stravování

Během zájezdu nás čeká plná penze. V Marrakeši a při přesunech mezi treky se stravujeme v restauracích,  během turistiky se o nás celý den bude starat domorodý kuchař. Z ČR si proto  žádné potraviny vozit nemusíte. Voda v Maroku není pitná, je nutno ji převařit či dezinfikovat. Ve městech je běžně k dostání voda balená. Na poušti vezou dostatečnou zásobu pitné vody velbloudi.

Náročnost 3

Jedná se o 13denní výpravu zaměřenou na turistiku ve Vysokém Atlase s výstupem na Jebal  Toubkal (4 167 m) a putování písečnými dunami Sahary. Díky transportu batohů na mulách a velbloudech nejsou túry nijak výjimečně fyzicky náročné, jedná se o turistiku po horských cestách a pěšinách jen s nejnutnějším vybavením na daný den. Přestože v Marrakeši ještě zažijeme teploty přes 25°C, v horách díky nadmořské výšce je klima  spíše chladné,  ve vyšších polohách teplota v noci padá k nule, na nejvyšších vrcholech bude ležet sníh.

Vybavení

Spací pytel vhodný i pro teploty  mírně  pod nulou, kvalitní a pohodlný batoh, stan, čelovka, vysoké trekové boty  a sandály, trekové hole, přípravek na dezinfekci vody, oblečení odolávající větru a dešti a další běžnou výstroj pro turistiku v horách – viz obecná doporučení www.v-tour.cz/vybaveni.

Víza

Pro vstup do Maroka neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

Očkování

Do Maroka se nevyžadují žádná speciální očkování a v samotném Maroku se málokdy vaše zdraví ocitne v nebezpečí (budete-li dbát našich rad). Přesto však vřele doporučujeme očkování proti žloutence – hepatitidě A, toto onemocnění není v Maroku výjimkou. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 5 do 12 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy