Vrcholy

Výstup na Piz Bernina a Ortler

Fotogalerie

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní
Stravování: Vlastní
Náročnost: 4-5

od 18 800 Kč

Výstup na Piz Bernina a Ortler

na nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovku

Skupina Ortleru se rozkládá v severní Itálii na území tří provincií: Trient, Sondrio a Bolzano. Je charakteristická silnou zaledněností. Najdeme zde téměř sto ledovců a skoro osmdesát třítisícových vrcholů, z nichž je osmnáct vyšších než 3 500 m. Naším cílem bude nejvyšší z nich, nekorunovaný král Tyrolska – Ortler (3 905 m).
Pohoří Bernina se rozkládá v sousedním Švýcarsku, mezi Engadinem, Puschlavem a italským údolím Val Malenco. Je nápadné rozsáhlým zaledněním ze severní strany a skalnatým povrchem z jižní strany. Piz Bernina je nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovkou a zároveň jedinou ve východních Alpách. Z jejího vrcholku budete mít hory Graubündenu, centrálního Švýcarska, Tyrolska, Jižního Tyrolska a Wallisu až k Mont Blancu jako na dlani. Za ideálních podmínek lze prý vidět i Milánský dóm.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 4x ubytování na horské chatě
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

Payerhütte (3 020 m)

Ranní sraz ve vesničce Solda (1 800 m) a přes chatu Tabarettahütte vystoupáme na chatu Payerhütte (3 020 m), kde přenocujeme. Odpolední instruktáž a nácvik pohybu po ledovci.

den 2

Ortler (3 899 m)

Časně z rána zahájíme výstup na nejvyšší vrchol Tyrol, Ortler (3 905 m). Z počátku skalní terén s občasným jištěním řetězem, následuje ledovec, po kterém s mačkami a navázaní na lano vylezeme až na vrchol. Sestup zpět na chatu Payerhütte.

den 3

Rifugio Carate-Brianza (2 630 m)

Den zahájíme sestupem z chaty zpět do údolí, kde si můžeme doplnit zásoby proviantu. Dále přejedeme přes Sondrii k jezeru Campo Moro, odkud si ještě vyšlápneme na chatu Carate-Brianza (2 630 m).

den 4

Piz Bernina (4 049 m)

Ráno vyrazíme přes ledovec Scerscen Superiore na chatu Marco e Rosa (3 609 m), odkud zahájíme závěrečný výstup až na vrchol čtyřtisícovky Bernina. Sestup zpět na chatu Marco e Rosa.

den 5

Návrat do údolí

Hned po snídani sestoupíme zpět k autu. Ukončení programu lehce po poledni.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je první den v ranních hodinách v údolí Aosta. Odjezd poslední den kolem poledne. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s ostatními účastníky.

3 účastníci = 1 horský vůdce UIAGM

 

Ubytování

Všechny noci budeme trávit na horských chatách. Není zde nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka (tzv. „bílá paní“). Zájezd je možné prodloužit o první noc v údolí před začátkem akce. Počítejte s náklady 25-30 eur/os, případně lze přespat v nedalekém kempu.

Stravování

Strava není v ceně zájezdu zahrnuta. Na chatách je možnost si snídaně nebo večeře objednat. K dispozici je pitná voda, WC. Chaty nejsou vybaveny kuchyňkou ani nádobím a není zde možné vařit - z důvodu prevence požáru se vaří výhradně venku. Budete-li si vařit sami, tak nádobí i vařič musíte mít vlastní.

Náročnost 4-5

Jedná se již o náročnější ledovcovou turistiku s obtížnějšími technickými pasážemi. Přestože zopakujeme veškerou problematiku pohybu ve skalním terénu, po ledovci a práci s cepínem, nejsou výstupy vhodné pro turisty bez předchozích zkušeností ve vysokých horách. Samozřejmostí by měla být i absence závratí  a strachu z výšek. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1 800 – 4 050 m.  Noclehy jsou zajištěny na horských chatách, kde je možno využít nabízenou polopenzi. Maximální počet účastníků na jednoho horského vůdce je podřízen mezinárodním standardům a zákonům, proto je pro tento zájezd počítáno s účastí pouze 3 osob.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • mačky
 • turistický cepín
 • 2x karabina HMS
 • sedací úvazek
 • přilba
 
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

sada prusíků, rukavice, čepice nebo kukla, návleky, sluneční brýle na ledovec. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení pro pohyb po ledovci »

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro alpinismus s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pro skupinky od 2 osob rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od konce června do poloviny září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy