Vrcholy

Výstup na Mt. Blanc

Fotogalerie

Výstup na Mt. Blanc

na nejvyšší vrchol Evropy v doprovodu horského vůdce

V Savojských Alpách, na hranici Itálie a Francie, jižně od známého francouzského střediska Chamonix, nebo také severně od italského Cormayeur se k nebi zvedá mohutná hradba masivu Mont Blanc. Celý masiv zvýrazňují další čtyřtisícové vrcholy - Mont Blanc de Courmayeur (4 748 m), Mont Maudit (4 465 m), Mont Blanc du Tacul (4 248 m), Dome du Gouter (4 304 m) a Aig du Bionanssy (4 052 m) a také celá řada mohutných ledovců, majících v některých místech mocnost až 150 m.
Výstup na nejvyšší vrchol Evropy podnikneme pouze v malé skupině a v doprovodu horského vůdce UIAGM, tak jak stanovují francouzské zákony. I tzv. „normálkou“ je výstup na Mt. Blanc již náročným počinem. Variantou je i traverz z Aiguille du Midi přes chatu Cosmiques (3 613 m), případně výstup tzv. Papežskou cestou z Courmayeru. Nezbytnou aklimatizaci můžeme strávit velmi příjemným výstupem na další z alpských čtyřtisícovek v podobě Allalinhornu (4 027 m) nebo Alphubelu (4 206 m).

Ceny všech variant výstupů vám rádi sdělíme na vyžádání. Stejně tak vám program rádi upravíme dle vašich požadavků a akci zorganizujeme v individuálních termínech. K dopravě do Chamonix lze elegantně využít přímého leteckého spojení Praha - Geneva s následným transportem do Chamonix.

Pokud si nejste jisti svými zkušenostmi nebo chcete zvýšit své šance na zdárný výstup co nejlepší přípravou doporučujeme vám Přípravný kurz pro výstup na Mt.Blanc. Kurz probíhá přímo v oblasti Chamonix.

Důležité upozornění: Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky, sněhovou a lavinovou situaci je vyhrazena změna programu. V krajním případě si taktéž vyhrazujeme možnost z těchto důvodů posunout termín akce až o 1 týden!

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 1x ubytování na horské chatě s polopenzí
  • 4x ubytování v penzionu
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Varianta 1
Varianta 2
Varianta 3
Galerie
Seznam
den 1

ČR - Chamonix

Večerní sraz všech účastníků v turistické ubytovně nebo hotelu v Chamonix.

den 2

Aklimatizační výstup

Dle aktuálních podmínek v Chamonix podnikneme některou z nabízených túr, případně po konzultaci s horským vůdcem podnikneme adekvátní náhradu, tak abychom se dostali co nejvýše a nabrali potřebnou aklimatizaci.

Varianta 1:  Petit Verte, kde společně s horským vůdcem vystoupáme ledovcovým terénem na skalní hranu, po které se pak dále pokusíme vystoupat na vrchol a sestoupit zpět. Vyzkoušíme si výšku více než 3 500 m a potrénujeme všechny nezbytné dovednosti pro samotný výstup.

Varianta 2: Aiguille du Plan, kde vyjedeme lanovkou do výšky 3 800 m. na slavnou Aiguille du Midi. Odtud se pokusíme vystoupit hřebenovou a skalní túrou na ostrý Aiguille du Plan. Za pěkného počasí se nám naskytnou jedny z nejhezčích horských scenérií na světě – údolí Chamonix, ledovec Valeé Blanche, společně s Aiguille du Midi, Mt. Blanc du Tacul, Dent du Giant atd. Nocleh v Chamonix.

den 3 - 4

Refugio Gouter (3 817 m), Mont Blanc (4 810 m)

Ve vesnici Le Fayet nasedneme na zubačku, která nám ušetří více než 1 500 úvodních výškových metrů. Ze stanice Le nid d´ Aigle (2 372 m) nám již nezbyde nic jiného, něž šlapat po svých. Přes chatu Tete Rousse vystoupáme až k refugiu Gouter (3 817 m). Cestou nás čeká krátký úsek přes ledovec, lehká ferrata i pověstný kuloár s padajícím kamením.
Následující den velmi časně z rána již začneme stoupat v lanovém družstvu přes ledovec směrem k bivakovací boudě Vallot a dále po úzkém strmém hřebeni Bosses až na samotný vrchol Mont Blanc (4 810 m). Sestup stejnou cestou zpět na refugio Gouter (3 817 m).

VARIANTA:Cosmiques (3 613 m), Mont Blanc (4 810 m)
Výjezd lanovkou na Aiguille du Midi (3 842 m), odkud sestoupíme na ledovec Valeé Blanche a krátce vystoupáme na chatu Cosmiques (3 613 m), kde se navečeříme, nachystáme výstroj na výstup a půjdeme brzy spát. Budou-li dobré podmínky, kolem půlnoci vyrazíme z chaty Cosmiques přes ledovec do sedla pod vrcholem Mt. Blanc du Tacul 4 187 m, odkud vytraverzujeme a vystoupáme do sedla pod vrcholem Mt. Maudit 4 465 m. Pokračujeme sestupem a traverzem do sedla Brenva. Ze sedla Brenva vystoupáme přes Petit Mulets na vrchol Mt. Blanc 4 810 m (cca asi 8 hod. chůze a lezení). Podle podmínek pak sestoupíme stejnou cestou na Aiguille di Midi nebo klasickou cestou přes chatu Gouter do Les Houches.

den 5

Rezervní výstupový den

V případě příznivých podmínek podnikneme ještě další tůru či vyzkoušíme skalní lezení v Chamonix.

den 6

Francie - ČR

Ranní odjezd ze Chamonix přes Švýcarsko a Německo zpět do ČR.

den 1

Saas Grund

Večerní příjezd do městečka Saas Grund a ubytování v penzionu.

den 2

Allalinhorn (4 027 m)

Ranní výjezd lanovkou na otočnou restauraci Allalin (3 500 m), odkud začneme stoupat vzhůru k vrcholu Allalinhorn (4 027 m). Sestup zpět k lanovce a sjezd do údolí Saas Fee. Nocleh v penzionu.

den 3

Refuge des Cosmiques (3 613 m)

Ranní přejezd do Chamonix a odpolední výjezd lanovkou na Aiguille du Midi (3 840 m). Odkud sestoupíme na chatu Refuge des Cosmiques (3 613 m). Nocleh na chatě.

den 4

Mont Blanc (4 810 m)

Časně ráno začneme stoupat přes tři vrcholy (Col du Tacul, Col du Mont Maudit, Col de la Brenva) na samotný vrchol Mont Blanc (4 810 m). Sestup zpět stejnou trasou, případně možnost sestoupit přes chatu Gouter tzv. normálkou. Nocleh na chatě, případně v údolí v Chamonix.

den 5

Rezervní výstupový den

V případě příznivých podmínek podnikneme ještě další túru či vyzkoušíme skalní lezení v Chamonix.

den 6

Chamonix - ČR

Případný transfer na letiště a návrat zpět do ČR.

den 1

Saas Grund

Večerní příjezd do městečka Saas Grund a ubytování v penzionu.

den 2

Allalinhorn (4 027 m)

Ranní výjezd lanovkou na otočnou restauraci Allalin (3 500 m), odkud začneme stoupat vzhůru přes "Nos"na vrchol Alphubel (4 206 m). Sestup zpět k lanovce a sjezd do údolí Saas Fee. Nocleh v penzionu.

den 3

Refuge des Cosmiques (3 613 m)

Ranní přejezd do Chamonix, odkud přejedeme tunelem do Itálie. Krátká zastávka v Courmayeru na snídani a následný výjezd do údolí Val Veny. Nástup na horskou chatu Gonella (3 071 m). Nocleh na chatě.

den 4

Mont Blanc (4 810 m)

Časně ráno začneme stoupat cestou via Gonella (Papežská cesta) na Mont Blanc (4 810 m). Zpět do údolí se vydáme přes tři vrcholy (Col du Tacul, Col du Mont Maudit, Col de la Brenva) na chatu Cosmique. Nocleh na chatě, případně v údolí v Chamonix

den 5 - 6

Rezervní výstupový den

V případě příznivých podmínek podnikneme ještě další túru či vyzkoušíme skalní lezení v Chamonix.

6. den: Chamonix - ČR
Případný transfer na letiště a návrat zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je ve večerních hodinách v Chamonix. Odjezd poslední den ráno.

LETECKY, BUSEM, VLAKEM, SPOLUJÍZDOU

Nejvhodnějším spojením je letecká přeprava Praha - Ženeva  a následný transport do Chamonix (3 - 6 000 Kč). Variantou jsou pravidelné autobusové a vlakové linky (cca 12-14 h s cenou 2-4 000 Kč dle varianty). V případě zájmu o společnou dopravu, se pokusíme zajistit spolujízdu s ostatními účastníky.
2 účastníci = 1 horský vůdce UIAGM

 

Ubytování

První dvě noci strávíme v hostelu ve dvoulůžkových pokojích. Další noc již budeme trávit na nové moderní horské chatě francouzského alpského svazu Cosmique (Gouter). Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka (tzv. „bílá paní“). Nečlenové Alpenvereinu nebo jiných alpských horských spolků musí počítat s příplatkem 36 €/noc za ubytování. Poslední dvě noci strávíme opět v hostelu v Chamonix. Za příplatek lze zajistit i ubytování v komfortním pensionu nebo hotelu s wellness.

Stravování

Strava na horské chatě Cosmique je zajištěna formou polopenze. Zbylé dny se účastníci stravují z vlastních zásob. V Chamonix je možné všechny potraviny pravidelně dokupovat. V případě ubytování v hotelu si lze objednat polopenzi.

Náročnost 5

Ačkoliv je výstup na Mt. Blanc veden klasickou cestou, patří již mezi náročné vysokohorské túry. Nezbytné předpoklady každého z účastníků jsou: perfektní zdravotní stav, fyzická zdatnost, kvalitní vybavení a adekvátní horské zkušenosti. Budeme se pohybovat v ledovcovém, skalním a místy i značně exponovaném terénu, v nadmořských výškách 800 – 4 810 m s denním převýšením až 1 500 m a délkou túr až 9 h. Aklimatizací nám bude výstup na Petit Verte nebo Aiguille du Plan. Pro účast na akci je nezbytná předchozí zkušenost s vysokohorskou a ledovcovou turistikou!

Pokud ji postrádáte, využijte některého z našich kurzů či jednodušších výstupů.
Jako nejvodnější doporučujeme Přípravný kurz pro výstup na Mt.Blanc. Kurz probíhá přímo v oblasti Chamonix a má za cíl naučit Vás vše potřebné, co pro výstup budete potřebovat a maximalizovat tak Vaše šance na zdárný výstup. Kurz lze přímo předřadit před samotný výstup.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • turistické mačky
 • turistický cepín
 • 2x HMS karabina
 • sedací úvazek
 • přilba
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

sada prusíků, rukavice, brýle, batoh, telefon, vak na vodu, opalovací krém, nepromokavé a větru odolné oblečení (typ Goretex), návleky.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na zajištěné cesty a ledovec.

Lanovky

Na chatu Gouter nám výškové metry ušetří zubačka  Tramway du Mt. Blanc z Le Fayet do Le nid d´ Aigle (33 €). V případně aklimatizačního výstupu na Aiguille du Plan i traverzu přes chatu Cosmiques je třeba využít zpáteční lanovky na Midi (50 €). Na lanovky v rámci aklimatizačního túry v Chamonix počítejte s náklady cca 30-35 €, v Sass Fee pak s náklady kolem 10 CHF.

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro alpinismus s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pro skupinky od 2 osob rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od začátku července do půlky září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy