Expedice & exotika

Altiplano a šestitisícovky Bolívie

Fotogalerie

Altiplano a šestitisícovky Bolívie

treky a výstupy ve vysokých polohách bolivijských And

 • vysokohorské Altiplano se surrealistickou krajinou
 • posvátné jezero Titicaca a NP Sajama
 • solné jezero Salar de Uyuni a stříbné doly v Potosí
 • výstup na Huayna Potosí (6 088 m)

Vydejte se s námi na výpravu do srdce Jižní Ameriky - na bolivijské Altiplano, které je drsné a krásné zároveň. V sérii pestrých výpadů do magické krajiny navštívíme vysokohorské laguny plné plameňáků, nekonečné solné pouště i mrazivé vrcholy místních sopek. Užijeme si i pulzující život v malebných městech plných karnevalů a prozkoumáme koloniální i preinckou historii. 

Bolívie je mimořádně různorodou zemí. Nad vysokohorskou poušť Altiplana vystupují hřebeny And korunované zaledněnými šestitisícovými vrcholy. Současně zde můžeme obdivovat pestrobarevná ponča Indiánů, koloniální architekturu provinčních měst a účastnit se každodenního koloběhu života.

Po příletu do metropole La Paz se nejdříve vydáme na poznávací aklimatizační výlet k legendárnímu jezeru Titicaca, abychom si přivykli místní kultuře a především nadmořské výšce. Poté se přesuneme k jižním hranicím, kde budeme obdivovat neskutečnou a bizarní krajinu vysokých vulkánů, solných pouští a vysokohorských lagun. Projdeme se také po největší solné poušti světa Salar de Uyuni a vystoupáme do pěti tisíc k okraji kráteru sopky Tunupa.

Nevynecháme ani koloniální město Potosí proslavené těžbou stříbra a nejstarší NP Bolívie Sajama. Projdeme si nádherný okruh u chilských hranic vedoucí k vysokohorským lagunám a túru zakončíme relaxační koupelí v termálních pramenech s výhledem na nejvyšší horu Bolívie.

Po kvalitní aklimatizaci uplynulých 14 dnů se pokusíme během tří dnů pod dohledem místních vůdců vystoupit na šestitisícovku Huayna Potosí (6 088 m n. m.) a náš pobyt završíme předlouhým sjezdem ze 4 700 metrů až do bolivijské džungle v 1 200 m n. m.

Výprava do Bolívie je koncipovaná co nejvíce nalehko, abychom si místní krásy užili bez zbytečných kil na zádech. Spaní je naplánováno v hostelech a horských chatách, přesto je třeba počítat s poměrně vysokou fyzickou náročností vzhledem k nadmořské výšce. Výstupy, včetně závěrečného na Huayna Potosí Potosí, nejsou technicky obtížné, ale vzhledem ke klimatu a povětrnostním podmínkám mohou být vyčerpávající a velmi mrazivé.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • společnou dopravu lokálními autobusy
  • 13x noclehy v hotelu se snídaní
  • 5 denní tour po JZ Bolívie (nocleh, plná penze, doprava jeepem)
  • 3 denní výstup na Huayna Potosí (nocleh, plná penze, doprava, místní vůdce, zapůjčení vybavení)
  • služby průvodce
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 35 000 Kč)
  • cestovní pojištění
  • členství a pojištění Alpenverein

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR – La Paz

Přílet do metropole La Paz. Město v nadmořské výšce 3 600–4 100 m bude naší základnou po několik nocí v průběhu celé výpravy. La Paz není ani hlavní, ani největší město Bolívie, ale stejně je nejdůležitější. Sídlí tu vláda, díky šestitisícovce Illimani má bezkonkurenční panorama a reliéf krajiny ve spojení s vysokou nadmořskou výškou formuje celkový charakter města.

den 3 - 5

Jezero Titicaca

Aklimatizační výlet k jezeru Titicaca, kde si protáhneme ztuhlé končetiny na pohodovém výletu na Ostrov slunce (Isla del Sol). Hlavy složíme v městečku Copacabana na samotném břehu jezera. Jezero Titicaca je odedávna posvátným místem a i dnes se řadí mezi významné náboženské cíle.

den 6 - 11

Jihozápad Bolívie a Salar de Uyuni

Pusté pouště u jižních hranic skýtají nehostinnou, ale na pohled velice působivou krajinu. Nicméně se nenecháme zmást prvním dojmem, zdaleka nejsou bez života. Rozlehlé pláně jsou domovem četných stád lam, na hladinách pestrobarevných lagun budeme pozorovat hejna plameňáků. Pětidenní tour nás provedeme 1 000 km dlouhou trasou, při které se dostaneme až do nadmořské výšky 5 000 metrů a v závěru nás zavede až k Salar de Uyuni, který je s rozlohou 12 000 km2 největším slaným jezerem  na světě. Nachází se v  nadmořské výšce 3 653 m a po většinu roku je zcela bez vody. Díky tomu se dá po jeho dně tvořeném solí jezdit autem nebo jinými dopravními prostředky a prohlédnout si tak „zevnitř“ tento přírodní div. Na ostrově Isla Incahuasi budeme obdivovat až 15 m vysoké kaktusy, jejichž stáří dosahuje ivíce než 1 000 let. Na neobvyklou krajinu se také podíváme z výšky – z okraje kráteru sopky Tunupa (510 m), kam si vyšlápneme oranžovým sopečným pískem. Návštěvu Uyuni zakončíme bizarním a působivým místem nazvaným Cemeterio del Trenes - místem, kde jsou "odloženy" desítky zrezivělých parních lokomotiv a vagónů, po jejichž střechách se můžete s chutí proběhnout.

den 12

Potosí

Potosí bylo kdysi největším městem celé Ameriky a za svůj rozmach vděčí hoře Cerro Rico, která dělá čest svému jménu a jejíž útroby přinesly mnoho cenných minerálů, ale také velké utrpení. Dnes už horníci neodevzdávají stříbro Španělům, ale práce se od koloniálních dob změnila jen málo. Stále makají v dlouhých šichtách, v děsivých podmínkách a tváře mají nacpané kokou, aby to všechno vydrželi. Kromě návštěvy dolů budeme obdivovat i nádhernou koloniální architekturu a navštívíme mincovnu Casa de la Moneda, která je považována za jedno z nejhezčích muzeí celé Ameriky.

den 13 - 16

NP Sajama

Národní park Sajama je nejstarším parkem v Bolívii a rozkládá se na ploše 100 000 ha. Zajímavostí zde není jen nejvyšší hora Nevado Sajama (6 542 m n. m.) a další šestitisícovky, ale především výjimečná pestrost vzácné flóry a fauny. Lze se zde setkat s pumou, kondorem, vikuní, lamou či plameňáky. Roste zde také nejvýše položený les světa se stromy queňua (Polylepsis tarapacana).

Pobyt v NP Sajama naplníme sérií jednodenních výletů: nejdříve se rozhlédneme z vrcholu Huisalla (5008 m n. m.) a poté se vydáme k vysokohorským lagunám u hranic z Chile, kde budeme ve výšce dosahující až 5 000 metrů obdivovat místní faunu a floru. Dlouhou túru zakončíme stylově u termálních pramenů, kde dáme odpočinout našim unaveným tělům. 

den 17 - 19

Výstup na Huayna Potosí

Oblast Královských Kordiller (Cordillera Real) se pyšní více než 600 vrcholky převyšujícími 5 000 m n. m. Výstup na šestitisícový vrchol Huyana Potosí (6 088 m n. m.) je technicky nenáročný a přitahuje svou zdolatelností i trekaře bez lezeckých zkušeností. Pro výstup stačí úplné základy techniky, které nás během jednoho dne naučí místní vůdci. Při stoupání se otevírá krásný pohled na La Paz, z vrcholu jsou pak odměnou výhledy na hřebeny okolních hor. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až k již známému jezeru Titicaca. Pokud nemáte ambice o výstup na samotný vrchol, bude pro vás životním zážitkem i samotný nocleh na horské chatě ve výšce 5 200 metrů.

den 20

Odpočinkový den a Tiahuanaco

Po návratu do La Paz si budeme vychutnávat pohodlí civilizace. Odpočinek si můžeme zpestřit návštěvou nejstaršího bolivijského archeologického naleziště Tiahuanaco, které je zařazeno mezi památky UNESCO.

den 21 - 22

Silnice smrti a odlet do ČR

Dle časového harmonogramu letů si ještě dopřejeme třešinku na závěr v podobě nenáročného sjezdu na horských kolech legendární "Silnicí smrti". V technicky nenáročném, ale velmi unikátním 56 kilometrovém sjezdu z 4 700 do 1 200 m n. m. a protneme několik vegetačních pásů a poznáme další tvář Bolívie.

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Bolívie není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 35 000 Kč  vč. tax. Prakticky vždy je třeba cestovat s přestupem v Madridu.
Začátek a konec programu: Letiště v La Paz
Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO BOLÍVII

K přepravě po Bolívii využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou do ceny zájezdu zahrnuty.

Začátek a konec programu: Letiště v La Paz

Ubytování

Při pobytu v Bolívii nocujeme v jednoduchých hostelech s vícelůžkovými pokoji (obvykle 2–4 lůžkové). V odlehlejších místech je ubytování skromnější, jisté dny je nutné se obejít bez teplé sprchy. Nezbytností je mít kvalitní spacák alespoň do -5°C, ideálně péřový. 

Stravování

Součástí ubytování, které je v ceně zájezdu, jsou i snídaně (někdy vydatné, jindy skromnější). Při tour jihozápadem Bolívie a při výstupu na Huayna Potosí je zajištěna plná penze. V ostatních dnech se budeme stravovat v restauracích, na tržištích a z vlastních zásob, které není problém průběžně dokupovat. Vodu je nutné kupovat balenou. 

Náročnost 3-4

Třítýdenní putování Bolivijskými horami a městy nevyžaduje žádné specifické nároky na účastníky. Pohybovat se však budeme ve vysokých nadmořských výškách (většinou 3 500 – 5 000 m), což s sebou nese jisté nároky na vybavení a také adekvátní fyzickou kondici. Denní převýšení však nepřesáhnou 1 000 m a všechny výstupy a výlety jsou nalehko, pouze s nezbytným vybavením. Výstupy nejsou technicky náročné, jsou trekařského charakteru. Samotné vrcholy lze samozřejmě vynechat, zvolit alternativní program a užít si zbytek pobytu. Program je koncipován tak, abychom měli dostatek času na získání potřebné aklimatizace, avšak samotné letiště u La Paz leží v nadmořské výšce 4 000 metrů, a proto může být ku prospěchu výstup na některý z evropských alpských vrcholků 1–2 týdny před samotnou akcí.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem mínus 5°C, kvalitní a pohodlný batoh, čelovku, vysoké trekové boty a sandály. Nutné je také zimní outdoorové oblečení (včetně sněhových návleků, rukavic, čepice, příp. kukly), sluneční brýle na ledovec a další běžná výstroj pro turistiku v horách – viz obecné doporučené vybavení.

Víza

Pro vstup do Bolívie neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí. www.mzv.cz

Jednou z možností cesty do Bolívie je let s přestupem v Miami, v tomto případě je zapotřebí mít vyřízen biometrický pas a povolení ESTA (povolení tranzitu přes území USA). Žádost je nutné podat nejpozději 72 hodin před odletem, mějte však na paměti, že schválení žádosti může nějaký ten den trvat, proto doporučujeme nenechávat vyřízení na poslední chvíli. Pokud máte v cestovním pasu razítko např. z Íránu či dalších „vyloučených“ zemí, je nutné si vyřídit vízum, v loňských termínech zájezdu nebyl s vyžízením víza kvůli přestupu v USA žádný problém.

Očkování

Do Bolívie není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňovat očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“ a „B“ či břišnímu tyfu. Do malárických oblastí se během tohoto zájezdu vůbec nedostaneme. Doporučené očkování proti žluté zimnici platí pro nížinné oblasti Bolívie, kde se pohybovat taktéž nebudeme. Přesto si mohou zájemci toto očkování zařídit (jedna vakcína má celoživotní platnost).

Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy