Vrcholy

Výstup na Gran Paradiso

Fotogalerie

Výstup na Gran Paradiso

aneb moje první čtyřtisícovka

Gran Paradiso (4 061 m) – nejvyšší italská čtyřtisícovka ležící čistě na italském území. Hora ční osamoceně v hlavním hřebeni Grajských Alp, v centru stejnojmenného národního parku. Je jen několik čtyřisícovek, z jejichž vrcholu můžete zároveň obdivovat Matterhorn, Monte Rosu a Mont Blanc a právě Gran Paradiso k nim patří. Jen je potřeba mít štěstí na počasí. Přestože vrchol patří k nejsnadněji dostupným čtyřtisícovkám, rozhodně se nejedná o lehkou túru. Náš výstup prakticky kopíruje trasu prvolezců a vede od chaty Vittorio Emanuele II. po ledovci Gran Paradiso. Díky vyšším nadmořským výškám, ve kterých se budeme pohybovat, lze tuto akci pojmout jako ideální aklimatizační túru na Mont Blanc

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 2x ubytování na horské chatě s polopenzí
  • služby horského vůdce UIAGM
  • informační materiály
  • zákonné pojištění CK a DPH
   

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

Výstup na chatu Rifugio Vitorio Emanuelle II

Odpolední sraz v osadě Pont (1 960 m) či přímo na chatě Rifugio Vittorie Emanuelle II (2 732 m), kde budeme ubytovaní a kam bezproblému dojdeme po značeném turistickém chodníku. Večer nás čeká krátká instruktáž a podrobnosti k výstupu.

den 2

Vrchol Gran Paradiso (4 061 m)

Časně ráno zahájíme výstup na samotný vrchol Gran Paradiso (4 061 m). Jdeme nalehko, jen s nezbytnou výstrojí. Výstup vede nejdříve skalním terénem, následně po ledovci a končí výšvihem na skalnatý hřebínek. Zpátky sestoupíme stejnou trasou. V případě ideálních podmínek sejdeme až k autům a přesuneme se do Chamonnix. Variantou je druhá noc na chatě Rifugio Vittorie Emanuelle II.

den 3

zpět do ČR nebo přesun do Chamonix pod Mont Blanc

Individuální program v Chamonnix dle doporučení, případně individuální sestup z chaty do údolí a ukončení programu. Na program lze plynule navázat přejezdem do Chamonix a následným výstupem na nejvyšší vrchol Evropy Mt. Blanc (4 810 m). Podrobnosti Vám rádi sdělíme na vyžádání.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je první den večer na chatě Rifugio Vittorio Emanuelle II (2 732 m), případně v odpoledních hodinách v údolí Aosta (nebo v Chamonnix, tak abychom ušetřili náklady za průjezd tunelem). Odjezd poslední den kolem poledne.
4 účastníci = 1 horský vůdce UIAGM

VLASTNÍ DOPRAVA

Dopravu lze zajistit spolujízdou s ostatními účastníky případně letecky. Nejvhodnějším spojením je letecká přeprava Praha - Ženeva (3 - 4 000 Kč). Variantou jsou také pravidelné autobusové a vlakové linky (přímé spoje cca 12-14 h s cenou 2 - 4 000 Kč dle varianty). V případě zájmu můžeme letenku nebo jízdenku obstarat.
 

Ubytování

Ubytování je zajištěno na horské chatě Rifugio Vittorio Emanuelle II (2 732 m). Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka (tzv. „bílá paní“). Pokud nejste členy alpského svazu (např. Alpenverein), je nutné doplatit cenu noclehů na chatě (15 €), která je pro nečleny vyšší. Variantou je druhá noc v turistické ubytovně v Chamonnix. Zájezd je možné prodloužit o noc na chatě v údolí Aosta před začátkem akce. Počítejte s náklady 20-25 eur/os, případně lze přespat v nedalekém kempu.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta polopenze, která je pro ubytované na chatě povinná. K dispozici je pitná voda, WC. Chaty nejsou vybaveny kuchyňkou ani nádobím a není zde možné vařit. 

Náročnost 4

Ačkoliv je výstup na Gran Paradiso veden klasickou cestou, patří již mezi náročné vysokohorské túry. Nezbytné předpoklady každého z účastníků je perfektní zdravotní stav, fyzická zdatnost, kvalitní vybavení a adekvátní horské zkušenosti. Budeme se pohybovat v ledovcovém, skalním a místy i značně exponovaném terénu, v nadmořských výškách 800 – 4 060 m s denním převýšením až 1 300 m a délkou túr až 9 h.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • turistické mačky
 • turistický cepín
 • 2x HMS karabina
 • sedací úvazek
 • přilba
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

sada prusíků, rukavice, brýle, batoh, telefon, vak na vodu, opalovací krém, nepromokavé a větru odolné oblečení (typ Goretex), návleky
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na ledovec »

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro vysokohorskou turistiku s pohybem po ledovci a s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pro skupinky osob rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od července do poloviny září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky, sněhovou a lavinovou situaci je vyhrazena změna programu. V krajním případě si taktéž vyhrazujeme možnost z těchto důvodů posunout termín akce až o 1 týden!

 

Podobné zájezdy