Pohodová cyklistika

Sardinie

Sardinie

legendami opředený barevný ostrov

Ať už vezmeme kterýkoliv ze středomořských ostrovů, nelze o něm psát jinak než v superlativech. Sardinie je ostrovem plným legend, bizarních skalisek, rozlehlých pláží, vynikajícího vína a neobvyklé historie. Pojeďte si s námi užít pěkného počasí ještě před létem. Tento krásný ostrov ve Středozemním moři nabízí vše, co si cyklista může jen přát, šotolinové cesty, téměř žádný provoz a krásné smaragdové moře. Na našich cyklotoulkách navštívíme Mys Capo Testo, NP Madalenna, přístav Santa Teresa či NP Orosei a Gennargent. Rozhodně nezapomeneme také na časté koupání v moři.

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem vč. přepravy kol
  • trajekt na Sardinii
  • 9x ubytování v mobilhomu případně v bungalovu
  • služby průvodce 
  • mapové podklady
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1. den

ČR - Livorno

Večerní odjezd z Brna a noční přejezd přes Rakousko do Itálie na trajekt.

den 2. den

Livorno – Sardinie

Ranní nalodění, plavba na Sardinii (cca 6 hod.), přejezd na sever ostrova do kempu (mobilhomy/bungalovy), ubytování. Fakultativní krátká projížďka po okolí.

den 3. den

Mys Capo Testa, přístav Santa Teresa di Gallura (45 km)

Úvodní etapa k mysu Capo Testa a nejsevernějšímu sardinskému přístavu Santa Teresa di Gallura. Přístav založili již Féničané a v jeho okolí nalezneme mnoho nádherných zálivů a zejména dramatické žulové pobřeží, které je právem řazeno mezi jednu z nejúžasnějších sardinských lokalit. Na dohled budeme mít také Korsiku - pouhých 11 km je vzdálené jižní pobřeží ostrova Kalisté s přístavem Bonifacio, kam právě ze St. Teresy plují turistické lodě.

den 4. den

NP souostroví La Madalenna a ostrov Caprera (40 – 80 km)

Čeká nás souostroví La Madalenna a ostrov Caprera, které jsou zároveň národními parky. Ve stejnojmenném městečku a zároveň přístavu La Maddalena, které kromě místních obyvatel a turistů obývají také italští a američtí námořníci si dáme vynikající místní zmrzlinu či kávu a pak hned vyrazíme na již zmiňovaný ostrov Caprera, na němž svou poslední třetinu života strávil hrdina boje za sjednocení Itálie Giuseppe Garibaldi, který se sem odstěhoval v roce 1855. Můžeme si prohlédnout jeho elegantní dům zvaný Casa Bianca a jeho muzeum. Užijeme si jízdu ve stinných piniových hájích, můžeme si vyšlápnout i na nejvyšší bod souostroví (156 m) a zážitkem nám bude i přejezd po mostě spojujícím oba ostrovy, který zároveň podplouvají rybářské i výstavní lodě a jachty.

den 5. den

Nuragy a Capo d´Orso - tzv. Medvědí skála (35 – 70 km)

Od našeho dočasného domova se vydáme vnitrozemskou cestou na jih působivou krajinou se zaoblenými žulovými skalami do městečka Arzachena. V jeho blízkosti se nachází oblast oplývající prehistorickými památkami. Nahlédneme do dvoupatrového nuragu Albucciu, prohlédneme si svatyni Tempitto di Malchittu či kruhové pohřebiště Necropoli di Li Muri. Hovoříme o tzv. civilizaci nuragů a naprosto unikátních zachovalých památkách let 1800 - 800 př. n.l. Různé propracované věžovité stavby, společné hrobky, posvátné studny, ale také bronzové předměty a sošky jsou důkazem vyspělé kmenové společnosti tehdejší doby. Cestou zpět podél pobřeží pochopitelně nevynecháme koupání a odpočinek na plážích a navštívit můžeme i Capo d´Orso - tzv. Medvědí skálu - erozí vymodelovaný skalní blok v podobě medvěda shlížejícího na přilehlou zátoku a moře.

den 6. den

Costa Smeralda (40 – 60 km)

Vypravíme se prohlédnout si letovisko zvučného jména, lákající smetánku z celého světa a také pobřežní oblast s velmi přitažlivým názvem - Smaragdové pobřeží. Čeká nás Costa Smeralda a hlavní přístav této oblasti Porto Cervo. Projedeme si zdejší marinu doslova nabitou luxusními plavidly a na chviličku tak zavítáme do světa ultrabohatých a světových celebrit, to si lze jen těžko nechat ujít. A Costa Smeralda? Pás pobřeží na severovýchodě ostrova je popisován jako "království žuly," oblast jedinečné středozemní architektury a krásných pláží omývaných průzračným mořem.

den 7. den

NP Orosei (35 – 55 km)

Čeká nás přesun na jihovýchod ostrova do oblasti městečka Arbatax a malebného mysu Capo Bellavista. Částečně si vypomůžeme mikrobusem, nicméně ze sedla Genna Silana (1 017 m) přes městečka Baunei a Tortoli si již přeci nemůžeme nechat ujít neuvěřitelně poutavou přírodu NP Orosei. Zprvu houpavá krajina plná lesů, macchií, hor a kaňonů se s ubývající nadmořskou výškou postupně mění v nádhernou pobřežní oblast Tyrhénského moře.

den 8. den

Arbatax , NP Gennargent, Punta Pedra Longa

Během odpočinkového dne můžeme navštívit městečko Arbatax s jeho rudými útesy z červeného porfyru Roccie Rosse, pohádkové pláže na mysu pod strážní věží Torre di Bari anebo se vydat na cyklovyjížďku do NP Gennargent. Podniknout lze i celodenní výlet lodí z Arbataxu podél skály Punta Pedra Longa skrze krápníkovou jeskyni Grotta dle Fico na jednu z nejznámějších sardinských pláží Cala di Luna (nutno objednat předem).

den 9. den

NP Gennargent (55 km)

NP Gennargentu je jediné místo, kde lze v zimě na ostrově lyžovat. Mikrobus nás popoveze k jezeru Lago Alto del Flumendosa, jehož hladina se třpytí ve ztichlé horské krajině. Na břehu se volně pasou polodivocí koně a skot, kolem kvete a voní macchie. Odtud se vypravíme neskutečnou krajinou skrze NP Gennargentu, připomínající divoký západ plný roklin, stolových hor, úzkých silniček jakoby bez konce. Cestou potkáváme chytře umístěná pítka a zdroje vody v jinak poměrně vyprahlé krajině, stáda koz či jiného zvířectva, které zvědavě okukuje výjimečnou cyklistickou návštěvu. Cestou zpět projedeme "město duchů" Gairo a vrátíme se na poslední noc na pobřeží.

den 10. den

Livorno

Poslední den na Sardinii strávíme odpočinkem. Osvěžíme se ve vlnách teplého moře, prohlédneme si přístavní město, nakoupíme poslední suvenýry a vychutnáme si nefalšovanou italskou pizzu.

den 11. den

Livorno – ČR

V brzkých ranních hodinách se vydáme do přístavu. Zhruba 6 hodinovou plavbou vyměníme ostrovní půdu za pevninu. Severní Itálií a skrze Alpy se vydáme na cestu k domovu. Příjezd do Brna pozdě v noci.

Obecné informace

Doprava

Doprava je zajištěna mikrobusem, kola se vezou na cyklovleku. Z ČR odjezd v odpoledních hodinách. Po přejezdu Rakouska a Itálie příjezd do Livorna v ranních hodinách, následně trajektem už na samotnou Sardinii. Poslední den odjíždíme zpět v odpoledních hodinách s příjezdem zpět do Brna v ranních hodinách následujícího dne.
Nástupní místo: Brno

Ubytování

Ubytování je zajištěno na 9 nocí v mobilhomech nebo bungalovech v místních kempech. Kempy se nacházejí na dvou místech (5 + 4 noci). Mobilhomy obsazujeme 4 osobami (2+2).

Stravování

Strava není v ceně zájezdu zahrnuta. Účastníci se stravují z vlastních zásob, nebo v přilehlých restauracích. Potraviny bude v průběhu zájezdu možné pravidelně dokupovat. Můžete tak zkusit místní produkty a vychutnat si vynikající italskou kuchyni.

Náročnost 2

Jedná se o kondičně mírně až středně náročnou akci. Od účastníků nejsou vyžadovány žádné speciální dovednosti ani vybavení. Vhodná je předchozí zkušenost s kempováním a cyklistikou za každého počasí. V případě nouze je možné si etapy zkrátit, nebo si je naopak i prodloužit. Pohybovat se budeme ve výškách 65 – 1 590 m nad mořem.

Doporučený typ kola: trekingové nebo silniční

Doplňující informace

Navržený itinerář berte jako doporučený. Délku a náročnost jednotlivých etap si lze individuálně upravovat dle vaší aktuální chuti a kondice.

Zájezd realizujeme od 6 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od začátku května do konce září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy