Expedice & exotika

Gruzie treking ve Svanetii

Gruzie treking ve Svanetii

Horní a Dolní Svanetií nalehko

Horní Svanetie se po právu řadí mezi vůbec nejkrásnější kouty Kavkazu. Horská údolí zde z jedné strany lemuje centrální hřeben kavkazského masivu s celou řadou nádherných pětitisícových vrcholů, ze strany druhé pak čtyřtisícový Svanetský hřbet. Divokou krajinu horských luk, příkrých štítů a bílých ledovců vyvažují malebné vesnice s dochovanou středověkou architekturou Svanetských věží, natolik typickou pro horská sídla této oblasti. Pro svoji odlehlost a bojovného ducha obyvatel, kteří se po staletí zarputile drželi svého svérázného zvykového práva a krevní msty, se Svanetie v průběhu dějin stala přirozeným útočištěm v dobách neklidu, často sloužící jako úkryt pro církevní relikvie z celé Gruzie. Nenápadné a mnohdy i více než jeden tisíc let staré horské kostelíky jsou skutečnými pokladnicemi gruzínského sakrálního umění.

Trasu našeho treku po Svanetii tvoří osmidenní okruh. Cestu započneme pod Ušbou, snad nejkrásnější horou Svanetie. Projdeme skrze Mestii, centrum celé oblasti a přes odlehlé vesnice a horské hřbety doputujeme až do vesnice Ušguli, zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO, odkud se okruhem po svanetském hřebenu vrátíme zpět. Na naší cestě navštívíme řadu významných památek této oblasti a katedrály města Kutaisy. Nocovat budeme v jednoduchých místních penzionech. Zavazadla nám poveze terénní auto.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • zpáteční letenku včetně všech poplatků Praha - Kutaisi (popř. Tbilisi) - Praha ve výši do 8 000 Kč
  • průvodce CK a v horách místní průvodce
  • doprava minibusem a terréními vozy
  • transport zavazadel během treku
  • 11x v hotelech a jednoduchých horských penzionech
  • snídaně při pobytu v Kutaisi, polopenze v Mestii při zpáteční cestě, plná penze při pobytu v horách (obědy ve formě balíčku) 

  Za příplatek

  • vstupné do objektů (cca 200 Kč)
  • cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu
  • členství v Alpenverein

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 - 2

Let Praha - Kutaisi

Po nočním příletu se nejdříve ubytujeme. Po té bude následovat přejezd přes Zugdidi a horským údolím řeky Inguri až do horní Svanetie.

den 3-4

Horní Svanetií pod Ušbou

Maršrutkou a terénním autem dorazíme do míst, kde započneme náš osmidenní pěší okruh Horní Svanetií. Z Etseri se vydáme vyhlídkovou cestou směrem k Ušbě, nejkrásnější hoře Svanetie. Z vesnice Mazeri pak budeme dále pokračovat přes hřbet pod Ušbou do centra oblasti Mestie. Tam navštívíme etnografické muzeum s církevními památkami a starý svanský dům s obrannou věží.

den 5 - 10

Přes Kavkazské hřebeny do Ušguli a Dolní Svanetie

Údolím věží se vydáme do vesnice Čolaši. Přejdeme přes dva kavkazské hřebeny až dorazíme do vesnic Adiši a Kale s kostelíkem Lagurka s freskami z 11. století. Cesta nás postupně zavede až na pomyslný „konec světa" do oblasti nejkrásnějších vesnic Svanetie. Navštívíme vesnici Ušguli zapsanou na seznam světového kulturního dědictví UNESCO ležící  pod nejvyšší horou Gruzie Šchara (5 193 m), v jejímž okolí strávíme jeden odpočinkový den . V místě proběhne fakultativní výprava (pěší či na koních) k ledovci pod masivem Šchary či výstup na vyhlídkový hřeben nad Ušguli. Na závěr se po Svanetském hřebenu vydáme zpět směrem na Mestii.

den 11

Katedrály Bagrati a Kutaisy (UNESCO)

V dopoledních hodinách sejdeme dolů z hor do Kutaisi, města s nově zrekonstruovaným historickým centrem a s věncem katedrál, z nichž dvě jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, kde si vychutnáme atmosférou staré Gruzie. Nelze vynechat ani návštěvu jedněch z nekrásnějších staveb v zemi, klášterů Motsameta a Gelati.

den 12

Kutaisi – Praha

Návrat zpět do Kutaisi, kde proběhne odpolední volno s možným nákupem suvenýrů. Posléze se přesuneme na letiště odkud v pozdním odpoledni odletíme domů. večer přílet do Prahy. 

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Do ceny zájezdu je zahrnuta zpáteční letenka Praha – Kutaisi (popř. Tbilisi). 
Začátek a konec programu: Letiště Praha
Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO GRUZII

Na místě se přesouváme pronajatým mikrobusem a terénními vozy, které nám zároveň převáží veškerou bagáž.

 

 

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

Ubytování je zajištěno v místních hotelích a jednoduchých horských penzionech.

Stravování

Během pobytu v horách je stravování zajištěné formou plné penze (snídaně, obědový balíček, večeře).  Při noclehu v hotelu v Tbilisi  a Kutaisy jsou v rámci noclehu pouze snídaně, při noclehu v Mestii na zpáteční cestě je zajištěna polopenze.

Náročnost 2-3

 

Každý člověk s dobrou fyzickou kondicí se může zájezdu zúčastnit, Na trase nejsou žádné exponované úseky, převýšení ve dvou dnech pochodu jsou však značná. Náročné a dlouhé přechody se střídají s dny, kdy bude možné nasadit pohodové tempo. Jde se na lehko, těžší zavazadla převáží automobil. V případě indispozice lze absolvovat denní etapu v doprovodném autě (pokud je volné místo). Délka denních etap: 5 až 9 hodin chůze.

Vybavení

 

Základem je kvalitní obuv do hor, odolný a pohodlný batoh, čelovka, sandály, zimní i letní outdoorové oblečení, sluneční brýle, trekové hole, fotoaparát.

Doplňující informace

Zájezd pořádáme ve spolupráci s CK Geos.

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy