Vrcholy

Výstup na Matterhorn

Fotogalerie

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Chata/Penzion
Doprava: Vlastní
Stravování: Polopenze
Náročnost: 5

od 53 500 Kč

Výstup na Matterhorn

„normálkou“ na švýcarský národní symbol

Zermatt, horská vesnice zarytá v údolí pod okolními čtyřtisícovými velikány a především neodmyslitelná základna pro všechny horolezce, kteří se vydávají ke slavným okolním vrcholům, na nichž se tvořila historie alpského horolezectví. Absence automobilové dopravy, připravující se výpravy horolezců, skupinky běžných turistů a neodmyslitelná silueta Matterhornu strmě čnící nad městem utváří z této vesnice jedinečné místo s nenapodobitelnou atmosférou. Naším cílem nebude nic menšího, než pokus o výstup na „horu hor“ Matterhorn, která působí jako vábnička na všechny světové horolezce. Každý rok neváhají obdivovatelé znovu a znovu podstoupit náročnou a nevyzpytatelnou cestu, aby stanuli na špičatém vrcholku.

Výstupových cest se nabízí hned několik, ale většina návštěvníků, stejně jako my, vybírá ze dvou klasik – Švýcarskou a Italskou normálkou. Na výstup nás připraví a všemi úskalími hory bezpečně provede mezinárodní horský vůdce UIAGM.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 2x ubytování v penzionu
  • 1x ubytování na horské chatě s polopenzí (Hornli hütte)
  • zapůjčení povinného vybavení pro výstup
  • zpáteční lanovka Zermatt – Kleine Matterhorn
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Varianta 1
Varianta 2
Galerie
Seznam
den 1

Zermatt

Večerní příjezd do Zermattu a ubytování v penzionu.

den 2

Breithorn (4 160 m)

Ranní výjezd lanovkou ze Zermattu na Klein Matterhorn (3 850 m) odkud začneme stoupat vzhůru. Pokusíme se překonat kompletní traverz vrcholů Breithornu (4 160 m). Sjedeme zpět lanovkou a vystoupíme na chatu Hőrnlihűtte (3 260 m). Nocleh na horské chatě.

den 3 - 4

Matterhorn (4 476 m)

Časně ráno zahájíme nalehko výstup na samotný vrchol Matterhornu (4 476 m). Sestup po stejné trase. Nocleh v údolí.

4.den = rezervní výstupový den.

den 1

Saas Grund

Večerní příjezd do městečka Saas Grund a ubytování v penzionu.

den 2

Allalinhorn (4 027 m)

Ranní výjezd lanovkou na otočnou restauraci Allalin (3 500 m), odkud začneme stoupat vzhůru k vrcholu Allalinhorn (4 027 m). Sestup zpět k lanovce a sjezd do údolí Saas Fee. Nocleh v penzionu.

den 3

nástup na chatu Rifugio Carrel(2 664 m)

Autem se přesuneme do Cervinie (případně lanovkami ze Zermattu při jiném aklimatizačním výstupu) a vystoupáme přes Rifugio Duca degli Abruzzi (2 664 m) na naši vysokohorskou základnu Rifugio Carrel (3 829 m). Výstup lze ulehčit lanovkou z Cervinie (2 006 m) na Plan Maison (2 548 m).

den 4

Matterhorn (4 476 m)

Časně ráno zahájíme nalehko výstup na samotný vrchol Matterhornu (4 476 m). Sestup po stejné trase.

 

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků s horským vůdcem je první den večer v Zermattu nebo Saas Fee. K přepravě na místo lze využít i leteckých spojů do Ženevy či Zürichu s následným transferem po proslulé švýcarské železnici. Tuto variantu vám za příplatek rádi zajistíme.
1 účastník = 1 horský vůdce UIAGM

Ubytování

U první varianty strávíme první a poslední noc v pensionu v Zermattu. Noc před výstupem strávíme na horské chatě přímo pod Matterhornem.
U varianty B strávíme první dvě noci v pensionu v Saas Grund a třetí na italské horské chatě Rifugio Carrel. Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka do spacáku (tzv. „bílá paní“).

Stravování

V penzionech je zajištěna snídaně. Na Hornli hütte je zajištěna polopenze, Carrel je samoobslužnou chatou.

Náročnost 5

Výstup na Matterhorn již patří mezi náročné vysokohorské a lezecké výstupy. Nezbytné předpoklady každého z účastníků jsou perfektní zdravotní stav, fyzická zdatnost, kvalitní vybavení a adekvátní horské zkušenosti. Nezbytné jsou lezecké schopnosti na skále v pohorkách alespoň do obtížnosti 4 UIAA. Budeme se pohybovat v ledovcovém, skalním a značně exponovaném terénu, v nadmořských výškách 1 600 – 4 500 m s denním převýšením až 1 500 m a délkou túr až 10 h. Základním předpokladem úspěšného výstupu je dobrá aklimatizace, bez které nedoporučujeme se o výstup ani pokoušet.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • turistické mačky
 • turistický cepín
 • 2x HMS karabina
 • sedací úvazek
 • přilba
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

rukavice, brýle, batoh, telefon, vak na vodu, opalovací krém. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení pro VHT a ledovec.

Lanovky

Lanovky hrají v našich plánech podstatnou roli. U varianty A počítáme s využitím zpáteční lanovky na Kleine Matterhorn. U varianty B pak se zpáteční lanovkou na Alallin (. Obě jsou do ceny zájezdu zahrnuty.

Garant akce

Pro výstup na Matterhorn je nezbytné využít služeb mezinárodního horského vůdce UIAGM. Vůdci jsou horští profesionálové, kteří mají za sebou několikaletý náročný výcvik a především celou řadu výstupů všude po světě. Kvalifikace UIAGM je nejvyšší možnou, kterou lze pro vodění klientů v horách získat.

Doplňující informace

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od poloviny srpna do první poloviny září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy