Sněžnice

Kurz pohybu v zimní přírodě

28.3. - 31.3.2019

Ubytování: Horská chata
Doprava: Mikrobus
Stravování: Snídaně
Náročnost: 2-3

5 600 Kč

Kurz pohybu v zimní přírodě

pohyb v zimní přírodě není o přežívání, ale užívání

Zimní hory dokážou být nádherné, ale také pěkně nebezpečné. Během kurzu Vás naučíme minimalizovat veškerá rizika spojená s pohybem v zimní přírodě a zároveň si ukážeme, že zimní putování není o přežívání, ale užívání.

Prodloužený zimní víkend strávíme v romantické krajině Totes Gebirge, v okolí chaty Dümlerhütte, která nám poskytne ideální zázemí a podmínky. Cílem kurzu není survival a boj o holé přežití, ale naopak příjemně strávený čas se sněžnicemi na nohou a především celá řada nových vědomostí a zkušeností nezbytných pro pohyb v zimní krajině.
Pohyb v zasněžené krajině má svoje specifika a na první pohled se může zdát být nekomfortní a nebezpečný. Zkušení instruktoři Vás naučí jak si pobyt užít a všechna rizika eliminovat na přijatelnou míru.

Během kurzu si zodpovíme na celou řadu otázek: Jaké zvolit vybavení? Jak se přizpůsobit podmínkám? Co si vzít s sebou do batohu? Kde a jak se uložit ke spánku? Jak si uvařit? Co jíst? Jak nezabloudit? A hlavně jak si pobyt v zimní krajině užívat a netrpět. Pobyt v zimní krajině totiž není nic náročného a nepříjemného, pokud víte, jak se na něj připravit.


Co je na programu?

 • technika chůze na sněžnicích v různých druzích terénu
 • zásady bezpečného a ekologického chování v zimní přírodě
 • seznámení se s parametry vybavení do zimní přírody
 • budování nouzového bivaku a stanování
 • rozdělávání ohně v zimním prostředí
 • vaření na sněhu i ze sněhu
 • orientace v zimním terénu
 • objektivní rizika zimních hor
 • práce s lavinovým kompletem
 • vyhodnocování lavinového nebezpečí

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • doprava mikrobusem
  • 3x ubytování ve společné noclehárně (Matrazenlager) chaty Dümlerhütte
  • 3x snídaně formou bufetu
  • služby mezinárodního horského průvodce UIMLA
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1.

Výstup k chatě Dümlerhütte

V ranních hodinách odjezd z Brna a Prahy do rakouské vesničky Roßleithen na východním okraji Totes Gebirge, odkud už s batohy a na sněžnicích zahájíme výstup na chatu Dümmlerhütte, která nám bude základnou v následujících třech dnech. Od samého začátku se již začneme seznamovat s problematikou pohybu v zimní přírodě.

den 2. – 3.

Praktické nácviky

Celé dny se budeme intenzivně věnovat praktickým nácvikům pohybu na sněžnicích v různých typech terénu, vyzkoušíme si vybudovat různé typy nouzových bivaků, budeme pilovat orientaci s mapou a dalšími pomůckami a v neposlední řadě si vyzkoušíme práci s lavinovým vybavením a vyhodnocení lavinového nebezpečí v terénu.  

den 4.

Švýcarsko -ČR

Dopoledne se ještě zaměřím na témata, která nestihneme v předchozích dnech a odpolední sestup zpět k autu. Vyhodnocení kurzu a odpolední přesun zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v brzkých ranních hodinách z Brna, případně druhým mikrobusem z Prahy, přes Rakousko do obce Roßleithen na úpatí Totes Gebirge. Na zpáteční cestu se vydáme v neděli po skončení programu. Předpokládaný příjezd do Brna a Prahy je okolo 20:00 hod.

Nástupní místo: Praha, Brno, České Budějovice

Vlastní doprava

Sraz účastníků je ve čtvrtek nejpozději v 11:00 ve vesničce Roßleithen nedaleko města Windischgarsten.

Ubytování

Ubytováni budeme na horské chatě Dümlethütte ležící na východní výspě Totes Gebirge pod severními svahy Rote Wand. Spát budeme ve společné noclehárně, není nutné brát si spacák, stačí hygienická vložka do spacáku, tzv. „bílá paní“. Pokud nejste členy Alpenverein, je nutné doplatit 9 € za nocleh. 

Stravování

Snídaně na chatě je zajištěna formou bufetu, ostatní stravování je individuální. K večeři je možnost využít nabídky restaurace, která servíruje pestrý výběr typické rakouské kuchyně.  S sebou si vezměte jídlo na túry během dne, ne vždy budeme v dosahu chaty.

Náročnost 2-3

Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou kondici účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 500 – 2 000 m s denním převýšením max. 800 metrů. Účastníkům se mohou hodit předchozí zkušenosti s pohybem v zimní krajině a s používáním lavinového vybavení, avšak nejsou podmínkou účasti. Plánované túry vedou terénem, kde hrozí minimální lavinové nebezpečí, přesto je nezbytné mít s sebou lavinový komplet a další adekvátní vybavení, se kterým budou účastníci seznámeni.

Vybavení

Povinné vybavení:

 • Sněžnice, trekové hole s velkými košíčky.
 • Zimní obuv a návleky na boty.
 • Lavinový vyhledávač (pípák), sněhová lopata, lavinová sonda (= lavinový komplet).
 • Nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice kvalitní sluneční brýle, lyžařské brýle,ochranný krém proti slunci, pomádu na rty (obojí  s ochranným faktorem min. 20), čelovku (co nejmenší).
 • Kvalitní sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí  s ochranným faktorem min. 20), čelovka.
 • Tenký spacák nebo hygienická vložka.
 • Ešus a vařič.

Doporučené vybavení: lavinový batoh (ABS nebo Snowpulse), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS.

Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na pohyb v zimní přírodě.

Doplňující informace

Kurz realizujeme od 4 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, České Budějovice. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy