Expedice & exotika

Polární záře za polárním kruhem

Polární záře za polárním kruhem

severní Norsko

Na pozadí arktických plání mrazivého Norska navštívíme jedny z nejvzdálenějších měst severní Evropy. Projedeme krajinou vzdálenou až 400 km za polárním kruhem, spatříme pestrobarevné polární záře a seznámíme se s kulturou starých Vikingů. Navštívíme místní rybářské vesnice a ochutnáme rytmus života zasazený do krajiny klikatých zálivů a strmých fjordů. Příjemným bonusem pak může být jízda se psím spřežením, ochutnávka místní kuchyně či výlet za velrybami.

O POLÁRNÍ ZÁŘI

Polární záře je jednotné pojmenování světelných jevů, které vznikají v atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji však v ionosféře asi 100 km nad zemí. Polární záře se vyskytují hlavně v polárních oblastech (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis). Mohou mít různý charakter. Někdy jsou spíše tmavé, jindy zářivě červené. Někdy záře jen nehnutě visí na obloze, jindy se dynamicky proměňuje. Při erupci na slunci dojde k uvolnění mraku částic, který nazýváme slunečním větrem a který je tvořený protony, elektrony a alfa částicemi. Mrak se pohybuje vesmírem (rychlostí řádově 0,1 % rychlosti světla). Některé částice na své cestě dorazí k Zemi a jejímu magnetickému poli. Zemské magnetické pole většinu částic odrazí dál do vesmíru, ale část z nich se v něm zachytí a jsou stáčeny ve spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tyto polapené částice slunečního větru se začnou srážet s molekulami v atmosféře a přitom z nich vyrážejí elektrony. Při tomto ději se vytváří viditelné různobarevné elektromagnetické záření neboli polární záře.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 5x ubytování v chatkách
  • služby průvodce
  • informační materiály a DPH
  • pronájem auta včetně paliva
  • přepravu lodí Hurtigruten 
  • zákonné pojištění CK

  Za příplatek

  • zpáteční letenku vč. tax a poplatků cca 8 000 Kč
  • fakultativní výlet na psích spřeženích 1 500 NOK (cca 4 200 Kč)
  • fakultativní výlet za velrybami 1 445 NOK (cca 4 000 Kč)
  • vstupy do památkových objektů
  • pojištění léčebných výloh
  • pojištění storna zájezdu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Norsko

Odlet z Prahy do norského města Tromsø, kde se ubytujeme.

den 2

Tromsø

Prohlídka města Tromsø, volný program – Tromsø je osmé největší město podle počtu obyvatel v Norsku. Je takzvanou „bránou Arktidy“ a sídlem nejseverněji položené univerzity. Najdeme zde také údajně nejsevernější pivovar na světě a nejsevernější botanickou zahradu. Střed města je na východní straně ostrova Tromsoya – přibližně 400 km za polárním kruhem. Za návštěvu rozhodně stojí střed města, kde nalezneme největší koncentraci historických dřevěných domů na sever od Trondheimu. Historické domy zde stojí vedle moderní architektury. Mezi další zajímavosti patří Tromsøkatedral (norská celodřevěná katedrála z roku 1861), arktická katedrála Ishavskatedral (pozoruhodný moderní kostel z roku 1965) a muzeum Polaria. Fakultativní výlet na psích nebo sobích spřeženích. Odpolední přejezd na ostrov Senja.

den 3

ostrov Senja

Návštěva ostrova Senja – druhého největší ostrova Norska, který se nachází za polárním kruhem jihozápadně od města Tromsø. Ostrov je spojen s kontinentálním Norskem mostem Gisund na okraji města Finnsnes. Návštěva největšího trolla na světe Senjatrollet. Fakultativní výlet na moře za pozorováním velryb, především plejtváků a kosatek.

den 4

souostroví Lofoty, Svolvaer, Henningsvær, muzeum Lofotr

Přejezd na souostroví Lofoty a prohlídka města Svolvaer a rybářského městečka Henningsvær. Návštěva unikátního vikingského muzea Lofotr - zřízené v 83 m dlouhém renovovaném domě vikingského náčelníka, který byl náhodou objeven v 80. letech 20. století, a je vůbec největší stavbou svého druhu ve Skandinávii. 

den 5

Hurtigruten

Ranní nalodění na světově proslulou pobřežní linku Hurtigruten a šestihodinová plavba zpět do města Tromsø nádherným fjordovým pobřežím. Po zbytek dne volný program ve městě.

den 6

Norsko - ČR

Návrat do ČR (v poledních hodinách).

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Norska není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 8 000 Kč vč. tax. Ideální jsou lety z Prahy (Vídně) do Tromsø s přestupem v Oslu.
Začátek a konec programu: Tromsø
Zájezd realizujeme od 3 do 8 osob.

PŘEPRAVA PO NORSKU

Po Norsku se pohybujeme pronajatým autem, případně mikrobusem.

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

V ceně zájezdu je zahrnuto ubytování v chatkách nebo hostelech (5 nocí). U chatek i hostelů je v areálu vždy dostupná teplá sprcha, toalety a kuchyňka.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Strava není do ceny zájezdu zahrnuta. Účastníci se stravují individuálně z vlastních zásob, případně v restauracích.

Doplňující informace

Pořadatel zájezdu: CK HORY CZ s.r.o.

Zájezd realizujeme od 3 do 8 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

 

Podobné zájezdy