Expedice & exotika

Polární záře za polárním kruhem

Polární záře za polárním kruhem

severní Norsko

Na pozadí arktických plání mrazivého Norska navštívíme jedny z nejvzdálenějších měst severní Evropy. Projedeme krajinou vzdálenou až 400 km za polárním kruhem, spatříme pestrobarevné polární záře a seznámíme se s kulturou starých Vikingů. Navštívíme místní rybářské vesnice a ochutnáme rytmus života zasazený do krajiny klikatých zálivů a strmých fjordů. Příjemným bonusem pak může být jízda se psím spřežením či ochutnávka místní kuchyně.

O POLÁRNÍ ZÁŘI

Polární záře je jednotné pojmenování světelných jevů, které vznikají v atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji však v ionosféře asi 100 km nad zemí. Polární záře se vyskytují hlavně v polárních oblastech (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis). Mohou mít různý charakter. Někdy jsou spíše tmavé, jindy zářivě červené. Někdy záře jen nehnutě visí na obloze, jindy se dynamicky proměňuje. Při erupci na slunci dojde k uvolnění mraku částic, který nazýváme slunečním větrem a který je tvořený protony, elektrony a alfa částicemi. Mrak se pohybuje vesmírem (rychlostí řádově 0,1 % rychlosti světla). Některé částice na své cestě dorazí k Zemi a jejímu magnetickému poli. Zemské magnetické pole většinu částic odrazí dál do vesmíru, ale část z nich se v něm zachytí a jsou stáčeny ve spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tyto polapené částice slunečního větru se začnou srážet s molekulami v atmosféře a přitom z nich vyrážejí elektrony. Při tomto ději se vytváří viditelné různobarevné elektromagnetické záření neboli polární záře.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 5x ubytování v chatkách
  • služby průvodce
  • informační materiály a DPH
  • pronájem auta včetně paliva
  • přepravu lodí Hurtigruten 
  • zákonné pojištění CK

  Za příplatek

  • zpáteční letenku vč. tax a poplatků cca 8 000 Kč
  • fakultativní výlet na psích spřeženích 1 500 NOK (cca 4 200 Kč)
  • vstupy do památkových objektů
  • pojištění léčebných výloh
  • pojištění storna zájezdu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Norsko

Odlet z Prahy do norského města Evenes, kde se ubytujeme.

den 2

Ostrov Austvågsøya

Přejezd na souostroví Lofoty, konkrétně na ostrov Austvågsøy, který je díky svým horám populární zejména mezi horolezci. Prohlídka hlavního města ostrova, Svolvaer. Vyhlídka na skalní útvar Svolværgeita, který je díky svým dvěma vrcholům nazýván Koza.

Dále navštívíme typické malé pobřežníměstečko Kabelvåg, zavítáme zde do Lofotenského muzea, kde poznáme historický život v horsku, pokračovat budeme do galerie i mořského akvária. 

Den zakončíme prohlídkou rybářského městečka Henningsvær s typickými sušáky na tresky, zažijeme atmosféru pravé rybářské vesnice.

 

den 3

Ostrov Vestvågøy

Tento den přejedeme na ostrov Vestvågøy. Čekat nás zde bude Lofotr (náčelnický dům), vikingské muzeum. 

Přesuneme se na blízké pláže Eggum, které již leží u Norského moře.  Odpolední přejezd na další lofotský ostrov Flakstadøya, kde navštívíme rybářskou vesnici Nusfjord, která je vyjímečná svojí historií, jednalo se o jednu z norských nákupních stanic ryb na konci 19. století. 

Návštěva ostrova Senja – druhého největší ostrova Norska, který se nachází za polárním kruhem jihozápadně od města Tromsø. Ostrov je spojen s kontinentálním Norskem mostem Gisund na okraji města Finnsnes. Návštěva největšího trolla na světe Senjatrollet. 

den 4

Moskenesøy, Vesterålen

Ráno přejedeme na Moskenesøy, který je nejvzdálenějším lofotským ostrovem. Navštívíme zde rybářskou vesnici Reine a Å, která je vrcholem naší Lofotské části zájezdu. Vesnice je obklopena horami a tvoří ji zejména typickými rybářskými chatami rorbu.

Odpoledne se přesuneme na souostroví, kde se projdeme malebnou norskou k rajinou.

 

den 5

Hurtigruten, Tromsø

Ranní nalodění na světově proslulou pobřežní linku Hurtigruten a šestihodinová plavba do města Tromsø nádherným fjordovým pobřežím. 

Volná prohlídka města Tromsø, které je osmým největším městem Norska a ne bez důvodu je nazýváno branou do Arktidy. Pro město je zejména typické historické centrum a celodřevěná katedrála z roku 1861, Tromsøkatedral. Arktická katedrála Ishavskatedral (pozoruhodný moderní kostel z roku 1965) a muzeum Polaria.

den 6

Norsko - ČR

Cesta na letiště a návrat do ČR (v poledních hodinách).

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Norska není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 8 000 Kč vč. tax. Ideální jsou lety z Prahy (Vídně) do Tromsø s přestupem v Oslu.
Začátek a konec programu: Tromsø
Zájezd realizujeme od 3 do 8 osob.

PŘEPRAVA PO NORSKU

Po Norsku se pohybujeme pronajatým autem, případně mikrobusem.

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

V ceně zájezdu je zahrnuto ubytování v chatkách nebo hostelech (5 nocí). U chatek i hostelů je v areálu vždy dostupná teplá sprcha, toalety a kuchyňka.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Strava není do ceny zájezdu zahrnuta. Účastníci se stravují individuálně z vlastních zásob, případně v restauracích.

Doplňující informace

Pořadatel zájezdu: CK HORY CZ s.r.o.

Zájezd realizujeme od 3 do 8 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

 

Podobné zájezdy