Expedice & exotika

Indický Ladákh s výstupem na Stok Kangri

Fotogalerie

Indický Ladákh s výstupem na Stok Kangri

„Malý Tibet“ v podhůří Himálaje

Indický Ladákh vás okouzlí svou neopakovatelnou atmosférou, kde se mísí tři kultury: hinduistická, buddhistická a v malé části i islámská. Drsné a suché podhůří Himálaje tvoří „papírové“ hory, které hýří různými barvami. V nich září buddhistické kláštery vyzdobené modlitebními vlaječkami. Ne nadarmo se této částí Indie říká: „Malý Tibet“. Během 16denní výpravy prozkoumáme nejdříve okolí Lehu, správního města celé oblasti. V sérii jednodenních výletů navštívíme kromě samotného města blízké buddhistické kláštery, zažijeme pravou Indii v místních autobusech a zažijeme gastronomický zážitek v místních restauracích. Během třech dnů se postupně aklimatizujeme na vysokou nadmořskou výšku, abychom si mohli užít 8 denní trek, který následuje. Ten nás již zavede do nitra místních hor, kde si budeme moci vychutnat pravou atmosféru indického Himálaje. Po cestě překonáme dvě vysoká sedla Ganda La (4 961 m n. m. ) a Stok La (4 855 m n. m.), která nabídnou úchvatné panoramatické výhledy, taktéž navštívíme řadu horských vesniček. Celý trek půjdeme pouze s malými batohy, veškeré zázemí, včetně jídla, budeme mít zajištěné. V případě přízně počasí a dobré aklimatizace zakončíme náš pobyt v horách výstupem na šestitisícovku Stok Kangri (6 153 m n. m.), který bude zlatým hřebem našeho pobytu v Ladákhu. Na závěr bude možnost si dopřát buď rafty na řece Zanskar nebo jen pohodový den s odpočinkem, dobrým jídlem a nakupováním. Při zpáteční cestě si také nenecháme ujít návštěvu snad nejznámějšího Indického místa, Taj Mahalu. Při příznivých letenkách zvládneme i nakouknout do hlavního města Indie, Dillí.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • společnou dopravu lokálními autobusy, vlaky a pronajatými jeepy
  • 6x nocleh v hostelu
  • 8x ubytování v kempu včetně stanů a karimatek
  • zapůjčení vybavení pro výstup
  • vstupy do klášterů
  • permit a komplet servis na Stok Kangri
  • služby průvodce a místního horského vůdce
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka ČR-Dillí (cca 11 - 15 000 Kč)
  • letenka Dillí - Leh (cca 5 500 Kč)
  • cestovní pojištění
  • členství v Alpenverein
  • vízum do Indie
  • vstupné do památek

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR – Leh

Letecký přesun z ČR do Lehu. Po úspěšném zabydlení vyrazíme do ulic města, nasajeme místní atmosféru, navštívíme palác a vystoupáme k chrámu Tsemo Maitreya Temple odkud budeme mít výhled na město a okolní hory. Vše zakončíme výbornou typickou večeří.

den 3-4

Leh, Tikse

Aklimatizace v okolí Lehu, navštívíme klášter v Shey, odtud se vydáme po venkově do Tikse, kde na nás čeká další ochutnávka místní kuchyně a klášter.

Další den zažijeme Indii hodně zblízka a to cestou autobusem do Lamayuru. Už jen samotná cesta je zážitek. V Lamayuru se dobře najíme, prohlídneme si další buddhistický chrám a budeme obdivovat krajinu.

den 5-11

Aklimatizační trek pod Stok Kangri

Během prvních dní budeme postupně prostupovat do hor a nabírat potřebné výškové metry a aklimatizaci. Prvním naším trekem je Chilling – Skiu, kde cestou překonáme řeku Zanskar (2 -3 hod, 7 km). Následující den budeme pokračovat Skiu – Shingo (3-4 hod, 8 km). Během dalšího dne nás bude čekat výstup do sedla Ganda La (4 961 m n. m.) a následný sestup do vesnice Rumbaku (3 956 m n. m.), kde budeme také nocovat. Cestou si užijeme první krásné výhledy na pohoří Zanskar a Stok (6-8 hod, 13,5 km). Z Rumbaku budeme pokračovat přes sedlo Stok La (4 855 m n. m.) až do dalšího tábora Manlarmo (4 380 m n. m.), cestou se nám otevřou úchvatné výhledy do údolí Indus. Další den se již dostaneme do prvního tábora pod Stok Kangri (3 hod, 3,4 km), následující den využijeme k odpočinku a přípravám na následující etapu treku.
Celý trek je koncipován k přivyknutí na vysokou nadmořskou výšku, po celou dobu využíváme kompletního servisu agentury, která nám zajistí transport všech zavazadel a přichystá maximální možný komfort.

den 12-13

výstup na Stok Kangri (6 153 m n. m.)

Výstup ze základního tábora (4 969 m n. m.) začneme již před úsvitem. První překážkou nám bude říčka odvádějící vodu od ledovce. Po překonání ledovce nás již čeká cesta k vrcholu, která je typická prudkým stoupáním a sutí. Povahu trasy bude do značné míry určovat sněhová pokrývka. K maximalizaci pravděpodobnosti zdárného výstupu na Stok Kangri máme pro tento výstup rezervované dva dny. Pokud se výstup uskuteční již první den, druhý den využijeme k malému výletu po okolí.

den 14-16

Taj Mahal, Dillí a návrat zpět do ČR

Přesuneme se do Dillí a dále vlakem do Ágry, kde si prohlédneme místní pevnost. Následující den si za východu slunce prohlédneme zdejší dominantu Taj Mahal. Podvečerní přesun na letiště do Dillí a odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Indie není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje od 11 000 Kč do 15 000 Kč vč. tax.
Začátek a konec programu: Letiště v Lehu a Dillí.
Zájezd realizujeme od 5 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO INDII

Budeme využívat všech typů dopravních prostředků, abychom si co nejvíce vyzkoušeli a poznali život místních. Zažijeme metro v Dillí narvané občas k prasknutí, kdy je výzva vůbec vystoupit. Taxíky a džípy v Lehu, kde asfalt není vždy samozřejmostí. Ba naopak o díry nebude nouze. 
Část zavazadel nám během treku ponesou koně. Doporučujeme mít s sebou zvlášť pytel, do kterých věci zabalíte. Tento pytel pak bude nějaký způsobem přivázán na koně.

 

Ubytování

Prvních několik dní budeme ubytováni v místním hotelu/guest housu přímo v Lehu ve dvoulůžkových pokojích. V Lehu si zanecháme věci, které nebudete potřebovat na trek. Po návratu z treku budeme opět ubytováni ve stejném hotelu.
Během treku budeme využívat zázemí, které nám připraví místní agentura, která nás bude doprovázet. Pro spánek budou tedy nutné jen spacáky. Je potřeba počítat s nízkými nočními teplotami, obzvláště v základním táboře Stock Kangri, kde mohou klesat pod nulu. Doporučujeme mít spacák s komfortem okolo -10 °C.

Stravování

Na ubytování v Lehu je možné dokoupit si snídaně (cca 4 €). Po zbytek dne budeme využívat místní restaurace, ať můžeme ochutnat místní kuchyni, která je mixem indické, nepálské a občas i pákistánské kuchyně. Takže se můžete těšit na malý gurmánský zážitek. V restauracích jsou ceny podobné jako u nás, jen jsou v rupiích, takže děleno cca třemi.
Na treku nám snídaně a večeře zajišťuje místní agentura a hlady určitě nebudeme. Na cestu dostaneme i obědové balíčky. Nicméně určitě je dobré mít sebou i vaše oblíbené tyčinky, oříšky, sušené maso či ovoce. Zkrátka na co jste zvyklí a víte, že na tom dokážete fungovat během dne.
Poslední den v Dillí využijeme jednu z mnoha místních restaurací dle chuti a preferencí klientů.
Co se týče vody v Lehu, tak z kohoutků teče pitná voda, ale i tak doporučujeme vodu ještě přefiltrovat. Hotely mívají i své vlastní filtrační systémy, tato voda je již vhodná přímo ke konzumaci. Aspoň s ní nikdy nebyly problémy. Během treku nám vodu bude hlavně zajišťovat agentura. Sice ji budou převařovat, ale je to voda z hor, i tak doporučujeme vodu filtrovat. Ať už pomocí filtru nebo UV světlem. Je to hlavně pro jistotu, ať se vyhneme cestovatelskému průjmu, který dokáže velice znepříjemnit pobyt či dokonce znemožnit výstup.

Náročnost 4

Jedná se o 16denní výpravu zaměřenou na turistiku v podhůří Himalájí s výstupem na Stok Kangri (6 153 m n. m.), který však není povinný. Díky transportu batohů na koních nejsou túry nijak výjimečně fyzicky náročné, jedná se o turistiku po horských cestách a pěšinách jen s nejnutnějším vybavením na daný den. Budeme se však pohybovat ve vysokých nadmořských výškách, což má svá specifika a adekvátní fyzická kondice je nutností, stejně jako teplé a kvalitní vybavení. Výšku však budeme nabírat postupně a budeme mít dostatek času na aklimatizaci. Přestože ve městech a nižších polohách ještě zažijeme teploty přes 30 °C, v horách díky nadmořské výšce je klima spíše chladné, ve vyšších polohách teplota v noci padá pod nulu, na nejvyšších vrcholech může ležet sníh.

Vybavení

Spací pytel vhodný i pro teploty pod nulou, kvalitní a pohodlný batoh, malý batoh na denní výlety, čelovka, vysoké trekové boty a sandály, trekové hole, přípravek na dezinfekci vody, oblečení odolávající větru a dešti a další běžnou výstroj pro turistiku v horách – viz obecně doporučené  vybavení.

Víza

Pro vstup do Indie je nutné mít vyřízené platné elektronické vízům (e-Tourist visa), které má platnost 60 dní ode dne prvního vstupu. Vízový poplatek činí 48,- USD. Žádost o vízum se podává samozřejmě elektronicky, rozhodnutí o udělení víza obdrží cestující na svůj e-mail. K zadání žádosti o vízum je zapotřebí sken průkazové fotografie cestujícího a sken datové stránky pasu. Zažádat o vízum až v Indii na letišti není možné. Nutností je platnost cestovního pasu nejméně 6 měsíců po příletu do Indie. Více informací na: www.mzv.cz

Očkování

Do Indie není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňte očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“, „B“ a „E“ či břišní tyfus. Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 5 do 12 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy