Skialp

Kurz skialpinismu v Totes Gebirge

8.3. - 10.3.2019

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní
Stravování: Vlastní
Náročnost: 2

7 700 Kč

22.3. - 24.3.2019

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní
Stravování: Vlastní
Náročnost: 2

7 700 Kč

Kurz skialpinismu v Totes Gebirge

kompletní kurz v Alpách

Prodloužený víkend je určen jak naprostým skialpinistickým začátečníkům, tak i účastníkům, kteří se chtějí o skialpinismu dozvědět více a získat základní dovednosti a znalosti pro provozování této nádherné disciplíny. Pokud jsou vám již klasické sjezdové tratě málo, a rádi byste se na lyžích vydali do volného horského terénu, akce je právě pro vás. Kurz se koná v atraktivním prostředí Totes Gebirge, které nám dává záruku sněhu a hlavně ideální podmínky pro nácvik všech dovedností. Těžiště programu však nespočívá v samotných túrách, nýbrž především v získání a nácviku základních dovedností, které musíte bezpečně ovládat před první vysokohorskou skialpovou túrou. Pohyb v zimním horském terénu je zásadně limitován stupněm lavinového nebezpečí, a proto i problematika lavinové prevence patří k zásadním bodům výuky. Celým kurzem vás provede horský vůdce UIAGM.

Co je na programu?

 • manipulace se skialpinistickými lyžemi a vázáním
 • technika stoupání na pásech včetně různých způsobů otoček
 • zásady bezpečného chování při výstupu i při sjezdu
 • kdy a jak nasadit haršajsny
 • spolehlivé upevnění lyží na batoh
 • jak používat lavinový vyhledávač, lopatu a sondu a dalšího lavinového vybavení
 • vyhodnocení lavinového nebezpečí, základy lavinové prevence
 • nouzový bivak ve sněhu
 • plánování zimní túry

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 3x nocleh na horské chatě
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • doprava
  • zapůjčení lavinového vybavení
  • cestovní pojištění + pojištění storna zájezdu
  • členství v Alpenverein
  • polopenze (snídaně)

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Rakousko

Odpolední sraz na Wurzeralmbahn, odkud začneme stoupat, případně si výstup usnadníme lanovkou. Po cestě a v okolí chaty si osvojíme základní dovednosti se skialpovým vybavením. Po večeři následuje úvodní přednáška o skialpovém vybavení (lyže, boty, vázání, pásy, haršajsny, nouzové vybavení) a plánování túry, práce s mapou, buzolou, plánovací folií.

den 2-3

Nácvik v terénu

Praktický nácvik pohybu na skialpech v terénu: technika a pravidla výstupu ve volném terénu, sjezd v hlubokém sněhu, pravidla chování ve skupině, veškerá manipulace s materiálem. Večer další blok teorie – teoretická příprava na práci s nouzovým vybavením (vyhledávačem, lopatou a sondou), strategie plánování zimních túr, objektivní rizika zimních hor. Večery si opět zpestříme vyprávěním o  stupnicí lavinového nebezpečí. Vysvětlíme si, co je to lavinová prognóza, jaké jsou faktory ovlivňující vznik lavin a jak se volí strategie bezpečného pohybu v zasněženém terénu, plánování túry, apod.

den 4

Lavinová problematika

Praktický nácvik práce s lavinovým vyhledavačem, lopatou a sondou, zásady organizace záchranné akce, stavba sněhového nouzového bivaku, testování stability sněhové vrstvy. Odpoledne ukončení programu, návrat zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je ve čtvrtek kolem poledne na parkovišti Wurzeralmbahn. Vzdálenost z Brna je 370 km (cca 4,5 h jízdy), z Prahy pak 240 km (4,5 h).

DOPRAVA AUTEM/MIKROBUSEM

V případě zájmu alespoň 4 osob zajistíme dopravu autem, či mikrobusem. Individuálním zájemcům se pak pokusíme zajistit místo v autě v rámci spolujízdy s ostatními účastníky, případně s vůdcem.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice
Zájezd realizujeme od 4 do 6 osob.

Ubytování

Ubytováni budeme na 3 noci na horské chatě Linzer Haus ve společné noclehárně Matrazenlager. Není třeba mít vlastní spacák, postele jsou vybaveny dekou a polštářem. Stačí pouze hygienicka vložka do spacáku, tzv. „bílá paní". Nečlenové Alpenverein musí počítat s příplatek cca 12€ os/noc za ubytování.

Stravování

Stravování si řeší každý účastník individuálně. Za příplatek cca 25 € si lze objednat polopenzi.  Během dne se budeme většinou pohybovat mimo dosah chat, proto nezapomeňte na vydatnou svačinu.

Náročnost 2

Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 000 – 2 500 m s denním převýšením max. 800 výškových metrů výstupu. Kurz je určen úplným skialpinistickým začátečníkům, tzn. každému, koho již přestaly bavit široké, upravené sjezdovky a rád by vyrazil do volného zimního terénu. Maximální kapacita kurzu je 6 osob.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

lavinový vyhledávač (pípák), sněhovou lopatu a lavinovou sondu, skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, batoh 20 – 35 l, nepromokavá bunda, softshellová bunda a kalhoty, spodní termoprádlo (nejlépe vlněné), ponožky (+rezervní), termoska případně láhev na pití (1,5 – 2 l) nebo camelback, tenké prodyšné rukavice na pohyb, nepromokavé rukavice na „hrabání se“ ve sněhu, čepice, sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

nepromokavé kalhoty, fleecová mikina, teplá lehká bunda (peří, Primaloft apod.), stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS, čelovka, lékárnička.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus»

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro skialpinismus a freeride s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 5 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, České Budějovice. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy