Expedice & exotika

Elbrus

Fotogalerie

4.7. - 14.7.2019

Ubytování: Stan/Penzion
Doprava: Letadlo
Stravování: Vlastní
Náročnost: 4-5

32 000 Kč

Elbrus

výstup na „nejvyšší vrchol Evropy“ a Ruska na lehko

Zda je Elbrus opravdu nejvyšším vrcholem Evropy, či nikoliv, bychom mohli vést dlouho polemiku. Fakt, že Kavkaz patří mezi nejkrásnější pohoří světa, již musí přijmout většina z nás. Nejvyšší vrchol Kavkazu a celého Ruska patří mezi oblíbené cíle, proto preferujeme začátek letní sezóny, kdy v nižších polohách bují jaro a horám dodávají poslední zbytky sněhu neobyčejné kouzlo. Důležitým prvkem je samozřejmě i absence početných skupin na výstupové trase a možnost si nerušeně vychutnat kouzlo hor. Aklimatizaci zvládneme v nádherné velehorské přírodě u jezera Syltran a o naši bezpečnost se bude starat český horský vůdce UIAGM spolu s místním vůdcem a s vynáškou batohů a jídla nám pomohou zvířata.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu
  • ubytování 4x v pěkném hotelu/penzionu se snídaní ve dvoulůžkových pokojích
  • na svazích Elbrusu 2 noci v horském EKO hotelu Leaprus
  • 4 noci ve stanu v horách
  • vstupní permit do NP, registrační poplatky
  • služby českého a místního horského vůdce
  • vynáška batohů během aklimatizace i výstupu
  • poplatky spojené s výstupem na Elbrus a vstup do oblasti
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenky Praha – Minerální Vody a zpět (cca 11 000 Kč)
  • polopenze v EKO hotelu Leaprus
  • víza
  • 2x lanovka
  • pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění
  • zapůjčení vybavení na ledovec

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR – Minerální vody

Letecky přesun Praha – Moskva – Minerální Vody, odkus minibusem do doliny Baksan, kde přenocujeme. Následující den dokoupíme potraviny a propan-butanové kartuše k vařičům a vydáme se na výlet dolinou Irik. Noc v hotelu.

den 3-7

Aklimatizační výstupy

Treking dolinou Syltransu k ledovcovému  jezeru Syltran (3 000 m) 6-9hod zde strávíme 2 aklimatizační noci, které nám pomohou při výstupu na Elbrus. Další den vystoupíme (cca 5-6 hod) na jeden z okolních vrcholů Syltrankiolbashi (3 826 m), nebo Syltran (3 539m). Následující den přestěhujeme tábor přes sedlo Syltran (3 441 m) a prudce sklesáme podél řeky Mukal a Mkiara do dalšího tábořiště v dolině Kyrtyk, s výhledy na Elbrus. (5-8 hod) Tábořiště je ve výšce okolo (2 600 m). Zde strávíme další dvě noci. Čeká nás aklimatizační výstup dolinou Kyrtyk, nebo Subashi (5-7hod). Poslední den sestoupíme dolinou Kyrtyk do Vrchního Baksanu (5-8 hod). V aklimatizační dny je možnost odpočinku v táboře a okolí. Vše jdeme na lehko, s vynáškou nám pomůže místní agentura.

den 8

Čeget (3 461 m)

Lanovkou do svahů hlavního hřebene, jezero Donguz Orun, výhledy do severní stěny Donguz Orunu (4 468 m) a Nakratau (4 451 m). Tento den věňujeme převážně odpočinku, jen si vystoupáme několik set výškových metrů na Priut 11 ke zlepšení aklimatizace. Noc Eko hotel Leaprus.

den 9-10

Elbrus (5 642 m)

Lanovkou do svahů Elbrusu, aklimatizační výstupy, tábory postupně v 3 800 m a v 4 200 m v pěkném místním horském hotýlku s plnou penzí. Výstup na Elbrus (5 642 m), návrat k Prijutu 11.

den 11

Dolina řeky Šcheldy

Závěrečná túra nalehko dolinou řeky Šcheldy až k čelu ledovce, případně rezerva na Elbrus. Noc Eko hotel Leaprus/ hotel Čeget. Přesun minibusem na letiště, letecky Minerální Vody – Moskva – Praha.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Ruska není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 11 000 Kč vč. tax. Počítejte však s příplatkem za lyže. Ideální jsou lety z Prahy (Vídně) přes Moskvu do Minerální Vody.
Začátek a konec programu: Minerální Vody.
Zájezd realizujeme od 6 do 8 osob.

PŘEPRAVA PO RUSKU

K cestování po Rusku využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou zahrnuty do ceny zájezdu.

Ubytování

Při pobytu v údolí nocujeme v jednoduchém hostelu či pensionu. V horách budou naším útočištěm hlavně vlastní stany a spacáky.

Stravování

Účastníci se stravují sami z vlastních zásob. V údolí není problém si jídlo zakoupit, v horách si budeme sami vařit na vařičích.

Náročnost 4-5

Program akce je z hlediska techniky pohybu v horském terénu relativně nenáročný, náročný je však na fyzickou a psychickou připravenost každého jedince i díky vysoké nadmořské výšce Výprava je určena zájemcům o vysokohorskou turistiku se solidním vybavením i do případného drsného počasí. Celkové převýšení trasy je asi 7 800 m. Velikost skupiny  6-8 osob s jedním  horským vůdcem UIAGM a jedním místím horským vůdcem při výstupu na Elbrus. Je vhodné mít zkušenosti s chůzí na mačkách a s cepínem pro výstup na Elbrus

Klima: Kavkaz leží na shodné zeměpisné šířce jako střední Itálie. Léta jsou zde teplá s občasnými srážkami, avšak se vzrůstající nadmořskou výškou teploty prudce klesají, v noci i hluboko pod bod mrazu. Jezero Syltran leží v nadmořské výšce 3000m je potřeba počítat v tomto tábořišti s chladnější nocí.

Vybavení

lavinový vyhledávač (pípák), sněhovou lopatu a lavinovou sondu, skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, mačky, lehký turistický cepín, helma, sedák, karabiny, smyčky, prusíky (za příplatek možno zajistit), stan, zimní spacák, karimatka, batoh 30 – 40 l nebo lavinový batoh (ABS, Snowpulse po domluvě lze za příplatek zajistit), nepromokavá bunda, softshellová bunda a kalhoty, spodní termoprádlo (nejlépe vlněné), ponožky (+rezervní), termoska případně zateplená láhev na pití (1,5 – 2 l) nebo camelback, tenké prodyšné rukavice na pohyb, nepromokavé rukavice na „hrabání se“ ve sněhu, čepice, sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty, čelovka, vařič, ešus.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

nepromokavé kalhoty, fleecová mikina, teplá lehká bunda (peří, Primaloft apod.), stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS, foťák, telefon, náhradní baterie, lékárnička, nouzový bivakovací pytel pro 2 osoby do dvojice.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus»

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Při výstupu na Elbrus nás doprovodní ještě místní horský vůdce. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro vysokohorskou ledovcovou turistiku..

Doplňující informace

Pořadatel zájezdu: CK Summit travel

Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy