Skialp

Maroko - exotický skialp v Africe

Maroko - exotický skialp v Africe

zimní výstup na Jebel Toubkal (4 167 m)

Vychutnejte si skialpinismu v opravdových velehorách v pohoří Atlas, nekonečné sjezdy v prašanu v panenské přírodě Maroka v okolí nejvyšších velikánů celé severní Afriky i toulky malebnými berberskými vesnicemi. Poznáme přírodu, místní kulturu, tradice, koření i ochutnáme místní pochutiny.

Maroko je zemí několika světů. Pohoří Atlas - malebné hory vyrůstající až do výšek přes 4 000 m, teplé moře a promenády, poušť, mix. arabské a evropské kultury přicházející především z Francie, příjemní lidé s nekonečným úsměvem, lázně, náměstí plné hadů, ochutnávky místních pochutin, země koření, země s rozvinutou infrastrukturou, kulturní a přírodní dědictví nacházející se v severní Africe.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • společnou dopravu autobusy a mikrobusy,
  • 2x nocleh v hotelu,
  • 7x nocleh v horské chatě,
  • bohatou plnou penzi na túrách,
  • služby českého UIAGM a marockého horského vůdce,
  • muly na zavazadla,
  • služby kuchaře, nosičů,
  • zákonné pojištění CK,
  • informační materiály a DPH.

  Za příplatek

  • letenka Praha – Marakéš a zpět(cca 7 – 8 000 Kč),
  • skialpové a lavinové vybavení,
  • cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu,
  • členství v Alpenvereinu,

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR – Maroko, Marakéš

Letecký přesun z ČR do Maroka. Dle aktuální nabídky letenek se létá do Marakéše z Prahy či Vídně. Odpolední prohlídka labyrintu úzkých uliček starého města – Medíny, z první ruky zde nasajeme všechny vůně, zvuky, chutě a vůbec atmosféru tohoto starobylého královského města. Doslova nás pohltí dav proplétající se mezi stánky a obchůdky orientálního bazaru. Prohlédneme si hlavní architektonické pámatky včetně náměstí jemaa El-efna a mešity Koutoubia.

den 3

Marakéš – Oukaimden (3 200 m) - ↑ 650m/2-3hod, ↓ 700m/1hod

Po snídani odjedeme z Marakéše do jediného lyžařského střediska v severozápadní Africe - Oukaimdenu, které se nachází v nadmořské výšce (2 600 m). Odtud již na lyžích nastoupáme do sedla Tachdirte s možností výstupu na Oukaimeden summit (3 200 m) a s následným sjezdem do Tizi n´Addi (2 960 m). Cestou budeme projíždět několika berberskými vesnicemi a údolím Ourika.

den 4

Bouignaouane summit (3 800 m) - ↑ 1400m/6hod, ↓ 1400m/1,5hod

Cílem dnešního dne je druhý vrchol Bouignaouane (3 800 m) s nádherným výhledem na údolí Tachdirte a okolní vrcholy Angour (3 600 m), Likkemt (3 600 m), Aksoual (3 920 m). Po obědě nás čeká 1,5 hodinový sjezd do Tachdirte.

den 5

Toubkal 3 560 m - Imlil 1 760 m - ↑ 1 200m/5hod, ↓ 1 320m/1,5hod

Brzy ráno nás čeká výstup přes sedlo Tizi n´Likkemt (3 600 m) s panoramatickými výhledy na údolí Imnane a Adrar N´derne zvané jako Assif n´Ourai. Následovat bude lyžovačka širokým kuloárem. Dle sněhových podmínek můžeme sjet do Tizi n´Tamaterte nebo půjdeme pěšky po cestě do Imlilu přes sedlo Tizi n-Tamaterte (2 279 m). Výhledy do údolí Imlil jsou neuvěřitelné.

den 6

Toubkal Hut 3 207 m - ↑ 1 470m/6hod

Ráno zamíříme k chatě Toubkal, která se využívá jako základní tábor při výstupu normální trasou. Nejprve půjdeme méně náročným terénem přes vesnici Aroumd, poslední vesnicí tohoto údolí. Údolí se ohýbá na východ k Sidi Chamharouch, který vznikl v okolí muslimské svatyně. Následně strmě nastoupáme po pravé straně údolí Isougouane až ke staré Neltner refuge CAF a nově vybudované chatě Refuge le mouflon.

den 7

Mt Toubkal (4 167 m) - ↑ 960m/3,5hod, ↓ 960m/1,5hod

Ráno vyrazíme z horské chaty Toubkal, která se nachází v nadmořské výšce 3 207 metrů, k vrcholu nejvyšší hory Maroka, Atlasu a SZ Afriky: Mt. Toubkal nebo také Jebel Toubkal. Ta se tyčí to výšky 4 167 metrů nad mořem. Užijeme si parádní firnovou lyžovačku s výhledy na okolní velikány pohoří Atlasu. Dle podmínek a kondice lyžařů je možné zvolit i obtížnější varianty sjezdu z vrcholu hory.

den 8-9

Rass Ouankrim (4 088 m) - ↑ 900m/4hod, ↓ 2 350m/2-2,5hod

Pokusíme se o výstup na další čtyřtisícovku Rass Ouankrim (4 088 m). Zpestření dle podmínek nám zcela jistě poskytne i sjezd z vrcholu a následné šlapání na další vrcholy Akioud (4 030 m), Les clochetons (3 980 m) a Tadat (3 750 m). Jedná se o vršky na JV od chaty Toubkal a sjezdy v širších kuloárech. Po obědě sjedeme do Imlilu. Odtud nás bude čekat transfer do hotelu v Marakéši. Zasloužený odpočinek během tradiční masáže Hammam a či v kavárně v centru města. Přesun na letiště a odlet z Marakéše zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Maroka není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje od 7 000 Kč do 8 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Marakéše.
Začátek a konec programu: Letiště v Marrákéši.
Zájezd realizujeme od 4 do 8 osob.

PŘEPRAVA PO MAROKU

K cestování po Maroku využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou zahrnuty do ceny zájezdu.

Ubytování

Při pobytu v Marakéši nocujeme v jednoduchém hotelu v centru Mediny. V horách budou naším útočištěm hlavně horské chaty a guesthousy.

Stravování

Převážnou část zájezdu nás čeká plná penze. V Marakéši nás čeká snídaně a při přesunech mezi treky se stravujeme v restauracích,  během turistiky se o nás celý den bude starat domorodý kuchař. Z ČR si proto  žádné potraviny vozit nemusíte. Voda v Maroku není pitná, je nutno ji převařit či dezinfikovat. Ve městech je běžně k dostání voda balená.

Náročnost 4

Jednodenní výstupy v horách převážně  nadmořské výšce od 1 500 m – 4 200 m, denní čas chůze a lyžování cca od 5-8 hod. Akce je vhodná pro dobré lyžaře s dobrou fyzickou kondicí. Zkušenosti se skialpinismem, manipulací s cepínem a pohybem na mačkách jsou žádané. Akce není vhodná pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří už nějakou dobu skialpinismus provozují.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

lavinový vyhledávač (pípák), sněhovou lopatu a lavinovou sondu, skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, mačky, lehký turistický cepín, helma, sedák, karabiny, smyčky, prusíky (za příplatek možno zajistit), batoh 30 – 40 l nebo lavinový batoh (ABS, Snowpulse po domluvě lze za příplatek zajistit), nepromokavá bunda, softshellová bunda a kalhoty, spodní termoprádlo (nejlépe vlněné), ponožky (+rezervní), termoska případně zateplená láhev na pití (1,5 – 2 l) nebo camelback, tenké prodyšné rukavice na pohyb, nepromokavé rukavice na „hrabání se“ ve sněhu, čepice, sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty, čelovka, hygienická vložka do spacáku, nepromokavá taška nebo batoh cca 60 l pro nosiče a muly. 

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

nepromokavé kalhoty, fleecová mikina, teplá lehká bunda (peří, Primaloft apod.), stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS, foťák, telefon, náhradní baterie, lékárnička, nouzový bivakovací pytel pro 2 osoby do dvojice, hotovost na platby na chatách
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus»

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro skialpinismus a freeride s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pořadatel zájezdu: CK Summit travel

Pro skupiny zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy