Skialp

Skialp nad hladinami fjordů

Skialp nad hladinami fjordů

Luxusní ježdění v norském Sunnmøre

,,Zdálo se vám někdy ve snu o lyžování? Myslím, že většina takových snů se musí minimálně podobat Norsku. Vždyť může být něco lepšího než brázdit prašan uprostřed divoké severské přírody, za zády tušit blyštivé ledovce a žulové monolity a pod sebou vidět hluboké fjordy s temně modrými vodami?"

Devítidenní zájezd za tím nejlepším norským skialpem. Proč nejlepším? Protože když se zeptáte rodilého Nora na nejmalebnější pohoří jižního Norska, obvykle bez váhání odpoví Sunnmøre. Přestože v ČR tento kout Norska ještě není tak známý, cestují sem každý rok lyžaři z celého světa. Sedm dní budeme mít čas to tu pořádně prozkoumat a podnikat túry jakýchkoliv délek a obtížností - jedno však budou mít společné - vždy budeme mít výhled na moře, z každého vrcholu nebo přímo ze sjezdu. Bratři Švihálkovi vybrali pro tuto akci 15 nejaktraktivnějších vrcholů oblasti. Každý den vybereme tu nejlepší možnou túru podle aktuálních lavinových podmínek. Půjde o jednodenní túry, na které budeme vždy kousek popojíždět mikrobusem z našeho ,,base campu", tradiční dřevěné norské chaty v městečku Ørsta. A hlavní bonus? Každý večer po túře relax ve venkovní vířivce před chatou s výhledy na zasněžené vrcholky kolem!

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 8x ubytování v tradiční norské chatě s venkovní vířivkou
  • společná doprava mikrobusem
  • služby horského vůdce UIAGM
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenky
  • cestovní pojištění
  • ostatní strava, trajekty
  • skialpinistické vybavení

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

transport ČR - Sunnmøre

Odlet z ČR, sraz na letišti v Oslu. Společná jízda mikrobusem do městečka Ørsta v Sunnmøre (cca 7 hodin jízdy).

den 2 - 8

skialpové túry středních délek a obtížností

Několik příkladů z vybraných vrcholů:

Blåbretinden - túra, která začíná a končí plavbou na druhou stranu Hjørundfjordu trajektem pro pěší (1 450 m+)

Randers Topp - velká klasika Sunmøre, která nabízí úchvatné pohledy na Hjørundfjord přímo pod námi a výhledy z vrcholu na otevřené moře a ostrovy okolo Ålesundu (1 400 m+).

Skårasalen - zlatý hřeb výletu! Výstup na vrchol z vnitrozemí, sjezd na opačnou stranu přímo k hladině Hjørundfjordu a následná plavba lodí zpět (1 400 m+).

Kårdalstinden - vrchol, který leží přímo v ose celého mohutného Hjørundfjordu a nabízí na něj nezapomenutelný pohled. Celá túra vede nad mořem (1 300 m+).

Kvitegga - túra nabízející pohled do jícnu legendárního Geirangerfjordu, nejhlubšího norského fjordu (1 150 m+).

Saudehornet - štít, který dominuje panoramatu nad naší chatou v Ørsta a nabízí dechberoucí sjezd zpět k fjordu (1 150 m+).

Saetretinden - další klasika s prvotřídní sjezdovou plání přímo nad vodami Hjørundfjordu (1 000 m+).

Dalegubben - túra s výhledy na nejrozervanější část Sunnmøre a závěr Hjørundfjordu (1 300 m+).

Mapka s umístěním všech 15 vybraných vrcholů:

den 9

transport Sunnmøre - ČR

Společná jízda mikrobusem zpět do Osla (cca 7 hodin jízdy). Odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR a zpět není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 3 000 Kč vč. tax. Obecně platí, že čím dříve je přihlášen dostatečný počet účastníků, tím dříve se kupují letenky a cena je nižší. Letenky nekupujeme, pokud není 100% jistota, že se zájezd uskuteční.

Po Norsku se přepravujeme pronajatým mikrobusem.

Poznámka: cena nezahrnuje drobné poplatky za trajekty využité během skialpových túr.

Ubytování

Ubytováni budeme v tradiční dřevěné norské chatě v okrajové části městečka Ørsta, která bude zamluvena jen pro naši skupinu (120 m2, 3 pokoje - 8 lůžek, kuchyně, společenská místnost, 1 koupelna, 2 WC, velká terasa s venkovní vířivkou a grilem).

Stravování

Stravování není do ceny zájezdu zahrnuto. Ubytování se nachází poblíž několika restaurací a obchodů s potravinami, kde lze průběžně dokupovat zásoby. V rámci chaty je k dispozici plně vybavená kuchyně.

Náročnost 3

Jedná se o jednodenní skialpové túry střední obtížnosti. Maximální denní převýšení bude cca 1 400 metrů.  Kratší túry pak většinou okolo 1 000 výškových metrů. Pokud počasí dovolí, půjdeme na túru každý den a budeme střídat náročnější túry s těmi odpočinkovějšími. Komfort našeho ubytování nám pomůže kvalitně průběžně regenerovat. Program předpokládá dobrou fyzickou kondici, alespoň základní zkušenosti se skialpinismem a hlavně dobrou techniku lyžování ve volném terénu. Zkušenosti s pohybem na mačkách a s cepínem nutné nejsou, ačkoliv jejich použití na několika místech nelze vyloučit - proto patří do povinné výbavy.

Vybavení

Skialpové lyže, skialpové boty, pásy, haršajzny, teleskopické lyžařské hole, přilba, mačky, lehký cepín, skialpový sedací úvaz, sluneční brýle, lyžařské brýle, batoh 30-40 l, lavinová výbava (pípák, lopata, sonda), zimní outdoorové oblečení.

Garant akce

Zájezd vedou horští vůdci UIAGM Ondra a Jirka Švihálkovi ( www.facebook.com/KejdaSkiTeam), kteří mají právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein nebo jiné adekvátní pojištění pro skialpinismus a freeride s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

6 účastníků = 1 horský vůdce UIAGM

Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy