Expedice & exotika

Peru

Fotogalerie

Peru

země Inků mezi vrcholky And

Hora Yerupajá vysoká 6 617 metrů je druhou nejvyšší horou v Peru a dělá tak z masívu Cordillera Huayhuash druhé nejvyšší tropické pohoří světa. Na rozdíl od nedaleké světoznámé oblasti Cordillera Blanca, která je domovem nejvyšší peruánské hory Huascaránu (6 768 metrů), je Cordillera Huayhuash jako její mladší sestra. Ta méně oblíbená, zatracovaná, přesto ta krásnější. Trek probíhá pod východními i západními svahy druhého nejvyššího pohoří Peru - Cordillery Huayhuash. Hlavní hřeben je dlouhý jen asi 30km, ale nachází se v něm několik šestitisícových vrcholů nejvyšší horolezecké obtížnosti. Dramatický sestup z vrcholu Siula Grande se stal námětem k filmu „Pád do ticha“ (Touching the Void). Většina treku je v rozmezí nadmořských výšek 4 000 až 4 500 metrů. Po cestě se prochází kolem několika nádherných jezer, ve kterých se zrcadlí zaledněné štíty včetně nejvyššího vrcholu Nevado Yerupaja (6 635m). Impozantní je i vrchol Jirishanca, přezdívaný také peruánský Mattethorn.

Jedná se o dvoutýdenní až třítýdenní výpravu zaměřenou na treky ve dvou velehorských částech peruánských And, „Pupku světa“ - Cusca, osmého divu světa – Machu Picchu a několika dalších inckých památek. Vzhledem k hustě naplánovanému programu a pohybu ve vysokých výškých se jedná o zájezd cestovatelsky náročný. Celých 9 dní v Kordillera Huayhuash se o nás bude starat kuchař a místní průvodce

Pohybovat se budeme většinou v chladných oblastech, to platí i o vysoko položeném Cuscu. Teplo nás čeká pouze v Limě (poslední den) a v Agua Calientes (cca 2 dny).

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu autobusy a pronajatými mikrobusy
  • 3x (8x) nocleh v hotelu, 9x stanu
  • plná penze a jídelní stan na treku
  • transport zavazadel během treku
  • poplatky místním komunitám
  • vlak na Machu Picchu
  • výlet do Posvátného údolí
  • aklimatizační výlet k ledovci Pastoruri
  • český a místní průvodce
  • mulař, kuchař na treku
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka
  • vstupné na Machu Picchu
  • cestovní pojištění
  • členství a pojištění Alpenverein
    

Itinerář

Základní program
Týdenní přídavek inckých památek
Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR - Lima

Odlet do Limy a přejezd autobusem do Huarazu, základny pro Kordileru Bianku (Huascarán) a Kordileru Huayhuash (Yerupajá a Siula Grande). Po cestě již překonáme první 4 000 m vysoké sedlo. Nocleh v hotelu v huarazu ve výšce 3 000 m.

den 3

jezera Llanganuco

Podnikneme celodenní výlet do vesnice Yungay a k jezerům Llanganuco v údolí Cordillera Blanca, pod Huascaránem. Krátká procházka kolem jezer nám poslouží jako prvotní aklimatice. Návštěva památníku lavinou pohřbené vesnice Yungay a památníku výpravy československých hororlezců, které pohřbila totožná lavina.  Noc v hotelu v Huarazu.

den 4

ledovec Pastoruri

Aklimatizační výlet minibusem k ledovci Pastoruri do výšky 4 900 m. Cestou k ledovci uvidíme obří bromélie Puya Raimondii, které dorůstají až do výšky 12 m a jsou typické pro pohoří And.

den 5

přesun do Cordilera Huayhuash

Přesun z Huarazu na začátek treku v Cordilera Huayhuash.

den 6

Druhý nejkrásnější na světě

Čeká nás devítidenní „druhý nejkrásnější trek na světě“ ve výškách 3 000-5 000 m avšak s maximálním možným komfortem - bez horolezeckého vybaveni, s kuchařem a oslíky na náklad.

Vyrazíme z kempu v Matacancha (4 150 m) po mulí stezce na hřeben do bezejmenného sedla, které se nachází ve výšce 4 865 m. Z kempu je to do sedla 2-3 hod. Ze sedla budeme moci vidět lagunu Pucacocha, nicméně laguna není na naší cestě. Ze sedla budeme pokračovat stezkou mířící do mokřadního údolí Quebrada Caliente. Cesta nás povede okolo kříže, který je postavený na počest polskému vědci, který zde zahynul při průzkumu pramenů Maraňonu (pramenná řeka Amazonky). Cesta vede na soutok Quebrada Caliente a Río Janca. Za soutokem, zhruba po 2-3 hodinách chůze ze sedla, dojdeme k malé samotě Janca 4 200 m. Po pravém břehu Río Janca vystoupáme k laguně Mitacocha (4 230 m), kde budeme tuto noc tábořit. Od laguny Mitacocha se nám otevře uctyhodný výhled na štít Jirishanca.

5,5-7,5 hod, 550 m výstup, 450 m sestup, vysoké sedlo s možností spatřit kondory

den 7

Od laguny Mitacocha k laguně Carhuacocha

Trasa začne stoupat malým údolím až do sedla Carhauc (4 650 m), cestou budeme moci pozorovat vrcholy Siula Grande (6 344 m) a později časem i Yerupajá (6 635 m). Ze sedla pokračujeme po hřebenu, kde se nám otevřou krásné výhledy na vrchol Carhuacocha ( 4 138 m), závěrem sestoupíme úzkým sedlem do údolí s podmáčenými loukami.

4-5hod, 420 m výstup, 510 m sestup

den 8

Od laguny Carhuacocha k laguně Carnicero

Trasa tohoto dne nás opět zavede blízko k ledovci, po 2-3 hodinové cestě se dostaneme k laguně Siula (4 290 m). Dalším výstupem se dostaneme k jezeru Quesillococha (4 332 m) odkud budeme pokračovat do sedla (4 800 m) ze kterého se nám otevřou nejlepší výhledy celého treku (např. na Yerupajá).

6-8hod, 700 m výstup, 400 m sestup

den 9

Od laguny Carnicero k laguně Viconga

Hodinu za vesnicí Huayhuash je laguna Mitucocha (4 485 m) okud budeme moci obdivovat štít Trapicero (5 644 m). Na loukách za lagunou budeme moci pozorovat viskače, který se člení do rodiny činčilovitých a jedním z typických místních živočichů.

Cestou projdeme sedlem Portachuelo de Huayhuash (4 750 m), které se nachází 1,5 hod. za lagunou Mitucocha. Jak cesta sestupuje otevře se nám výhled na řídce navštěvovanou oblast Cordillera Raura. Od jezera vystoupáme do nízkého sedla (4 475 m) odkud je výhled na několik zaledněných štítů, včetně dvojitého Cuyoc (5 550 m). Po příchodu do kempu budeme moci zrelaxovat v bazénkách s horkou termální vodou.

5-6,5hod, 500 m výstup, 400 m sestup

den 10

Od laguny Viconga ke Quebrada Guanacpatay

Z tábora vystoupáme do sedla, odkud spatříme štíty Cuyoc a hřeben Puscanturpo, či skalnatý vrcholek se sněhovou čepicí Pumarinri 5 465 m (v Kečujštině Ucho pumy). Odpoledne již z tábořiště výstoupíme na lehko do sedla San Antonio s dechderousí vyhlídkou na zaledněné štíty Siuly. Poměrně jednoduše se dá ještě vystoupat na vrchol San Antonio s výškou 5 149 m a připsat si tak zlezení pětitisícovky.

4-6hod, 525 m výstup, 650 m sestup, přechod přes nejvyšší sedlo treku do opuštěného kouzelného údolí.

den 11

Od Quebrada Guanacpatay do vesnice Huayllapa

Dolů se schází úzkým údolím kolem stromů quenua, ledovcové pyramidy Jullutahuarco 5 449 m a podél řeky Guanacpatay k vesnici Huayllapa. Budeme tábořít ve vesnici na fotbalovém hřišti. Vesnice nám poskytune příjemné rozptýlení po samotě v horách.

5 hod, 900 m sestup

den 12

Z vesnice Huayllapa přes sedlo Punta Tapuish

Do Punta Tapuish prudce stoupáme podél větvícího se potoka Huancho. Na úpatí sedla Tapuish se nachází malé jezírko s kempem (4 700 m) a v něm samotném se objeví zářivě bílý hřeben Cordillera Blanca. Sestoupíme k laguně Susucocha (4 750 m). Z tábořiště startuje výstup na štít Diablo Mudo (5 223 m).

den 13

Od laguny Susucocha k laguně Yahuacocha

Ze sedla Punta Yaucha (4 840 m) jsou krásné výhledy na řadu štítů včetně Yerupajá. Kdo bude mít dostatek sil bude ještě moci vystoupat na kopeček severně od sedla (4 900 m) ze kterého se otvírá vyhlídka na Cordillera Blanca včele se 150 km vzdáleným Huascaránem. Při krásném počasí je tak možné spatřit dvě nejvyšší hory Peru zaráz.  Následně klesneme údolím Quebrada Huacrish. S trochou štěstí během dne budeme mít možnost spatřit kondory. Hlavy složíme u laguny Yahuacocha  (4 050 m).

6-8hod, 500 m výstup, 1 200 m sestup

den 14

Od laguny Yahuacocha do Llamacu

Závěrečný sestup kolem vodovodního přivaděče do vesnice Llamac. Přesun na letiště v Limě.

4-5hod,  1 000 m sestup

den 15 - 16

Lima – ČR

Prohlídka historického centra Limy a odlet do Evropy.

den 15 - 22

Možné prodloužení programu

Možné týdenní fakultativní prodloužení o návštěvu inckých památek. Navštívíme Cusco, náměstí Plaza Armas, Sacred Valley a další. Podrobné prodloužení programu naleznete v itineráři. 

den 15

Cusco

Přelet z Limy do Cusca. První prohlídka Cusca, náměstí Plaza Armas, bývalý chrám slunce Coricancha,  proslulá pevnost Sacsaywaman. Nocleh v Cuscu.

den 16 - 18

Machu Picchu

Navštívit Peru a vynechat Machu Picchu jednoduše nelze. Kromě cesty vlakem, prohlídky slavného areálu zvládneme i návštěvu incké pevnosti Ollantaytambo. Cestu zpět si zpříjemníme 11 km dlouhým trekem, který nás zavede tropickým pralesem do města Santa Teras, odtud se vydáme autobusem zpět do Ollantaytamba. Dvouhodinová vycházka pralesem je velmi malebná a poodhalí nám trochu více kouzlo tropického okolí. Noclehy v hotelu.

den 19

Sacred Valley

Poznávací výlet do Sacred Valley – Posvátného údolí. Incké památky Chinchero, Moray, Pisac a Saliny Maras. Noc v hotelu.

den 20

Cusco

Poslední památky v Cuscu, muzeum čokolády, přelet do Limy, ubytování v hotýlku v historickém centru, prohlídka.

den 21 - 22

Lima – ČR

Dle letového řádu nákup posledních suvenýrů a odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Limy není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 20 000 Kč + cca 3 000 Kč za zpáteční přelet Lima – Cusco vč. tax.

K přepravě po Peru využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou do ceny zájezdu zahrnuty.

Ubytování

Při pobytu v Peru nocujeme v jednoduchých hostalech s vícelůžkovými pokoji (obvykle 2–4 lůžkové). V odlehlejších místech je ubytování skromnější, jisté dny je nutné se obejít bez teplé sprchy. Na treku nocujeme ve stanech, které však není nutné nést na zádech. Nezbytností je mít kvalitní spacák alespoň do -5°C, ideálně péřový. 

Stravování

Součástí ubytování v některých hostelích je i snídaně (někdy vydatná, jindy skromnější). Při pobytu v Huarazu a Machcu Picchu jsou hostely bez snídaně. Během treku je zajištěna plná penze. V ostatních dnech se budeme stravovat v restauracích, na tržištích a z vlastních zásob, které není problém průběžně dokupovat.

Voda v horách je většinou pitná, ve městech je nutné kupovat vodu balenou.

 

Náročnost 2-3

Třítýdenní putování v Peru nevyžaduje žádné specifické nároky na účastníky. Pohybovat se však budeme ve vysokých nadmořských výškách (většinou 3 500 – 5 000 m), což s sebou nese jisté nároky na vybavení a také adekvátní fyzickou kondici. Denní převýšení však nepřesáhnou 1 000 m ojediněle 1 200 m a všechny výstupy a výlety jsou nalehko, pouze s nezbytným vybavením. Závěrečný týden je pak poznávacího charakteru. Program je koncipován tak, abychom měli dostatek času na získání potřebné aklimatizace, avšak Huaraz leží v nadmořské výšce přes 3 000 metrů, a proto může být ku prospěchu výstup na některý z evropských alpských vrcholků 1–2 týdny před samotnou akcí.

Kategorie víza

Pro vstup do Peru neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

Kategorie očkování

Do Peru není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování.  Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňovat očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“. Vzhledem k poplašným zprávám o žluté zimnici se hodí i toto očkování. Drtivou většinu času strávíme nad hranicí výskytu komárů přenášejících právě žlutou zimnici (i nadm. výška Machu Picchu je větší...) Jediné místo v pásmu výskytu je Lima, městské prostředí je však pro tyto komáry nehostinné. Pochopitelně v tropech se také vyskytuje malárie. Proti ní očkování není, možností je úžívání profilaxe. V případě že o něm uvažujete, konzultujte danou věc se svým lékařem. Nicméně platí to samé co v případě žluté zimnice – s jejími přenašeči bychom se vůbec neměli potkat. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy