Expedice & exotika

Peru

Fotogalerie

Peru

země Inků mezi vrcholky And

Hora Yerupajá vysoká 6617 metrů je druhou nejvyšší horou v Peru a dělá tak z masívu Cordillera Huayhuash druhé nejvyšší tropické pohoří světa. Na rozdíl od nedaleké světoznámé oblasti Cordillera Blanca, která je domovem nejvyšší peruánské hory Huascaránu (6768 metrů), je Cordillera Huayhuash jako její mladší sestra. Ta méně oblíbená, zatracovaná, přesto ta krásnější. Trek probíhá pod východními i západními svahy druhého nejvyššího pohoří Peru - Cordillery Huayhuash. Hlavní hřeben je dlouhý jen asi 30km, ale nachází se v něm několik šestitisícových vrcholů nejvyšší horolezecké obtížnosti. Dramatický sestup z vrcholu Siula Grande se stal námětem k filmu „Pád do ticha“ (Touching the Void). Většina treku je v rozmezí nadmořských výšek 4000 až 4500 metrů. Po cestě se prochází kolem několika nádherných jezer, ve kterých se zrcadlí zaledněné štíty včetně nejvyššího vrcholu Nevado Yerupaja (6635m). Impozantní je i vrchol Jirishanca, přezdívaný také peruánský Mattethorn.

Jedná se o dvoutýdenní až třítýdenní výpravu zaměřenou na treky ve dvou velehorských částech peruánských And, „Pupku světa“ - Cusca, osmého divu světa – Machu Picchu a několika dalších inckých památek. Vzhledem k hustě naplánovanému programu a pohybu ve vysokých výškých se jedná o zájezd cestovatelsky náročný. Celých 9 dní v Kordillera Huayhuash se o nás bude starat kuchař a místní průvodce

Pohybovat se budeme většinou v chladných oblastech, to platí i o vysoko položeném Cuscu. Teplo nás čeká pouze v Limě (poslední den) a v Agua Calientes (cca 2 dny).

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu autobusy a pronajatými mikrobusy
  • 3x (8x) nocleh v hotelu, 9x stanu
  • plná penze a jídelní stan na treku
  • transport zavazadel během treku
  • poplatky místním komunitám
  • vlak na Machu Picchu
  • výlet do Posvátného údolí
  • aklimatizační výlet k ledovci Pastoruri
  • český a místní průvodce
  • mulař, kuchař na treku
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka
  • vstupné na Machu Picchu
  • cestovní pojištění
  • členství a pojištění Alpenverein

Itinerář

Základní program
Týdenní přídavek inckých památek
Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR - Lima

Odlet do Limy a přejezd autobusem do Huarazu, základny pro Kordileru Bianku (Huascarán) a Kordileru Huayhuash (Yerupajá a Siula Grande). Po cestě již překonáme první 4 000 m vysoké sedlo. Nocleh v hotelu v huarazu ve výšce 3 000 m.

den 3

jezera Llanganuco

Celodenní výlet do vesnice Yungay a k jezerům Llanganuco v údolí Cordillera Blanca, pod Huascaránem. Návštěva památníku lavinou pohřbené vesnice Yungay a památníku výpravě československých hororlezců, pohřbených tou samou lavinou. Krátká aklimatizační procházka kolem jezer Llanganuco. Noc v hotelu v Huarazu.

den 4

ledovec Pastoruri

Aklimatizační výlet minibusem k ledovci do 4 900 m. Cesta údolím s obřími broméliemi Puya Raimondii až k čelu ledovce Pastoruri. Nocleh opět v údolí v hotelu.

den 5

přesun do Cordilera Huayhuash

Přesun z Huarazu na začátek treku v Cordilera Huayhuash.

den 6

Druhý nejkrásnější na světě

Devítidenní „druhý nejkrásnější trek na světě“ ve výškách 3 000-5 000 m, s maximálním možným komfortem - bez horolezeckého vybaveni, s kuchařem a oslíky na náklad.

Z kempu Matacancha k laguně Mitacocha

5,5-7,5 hod, 550 m výstup, 450 m sestup, vysoké sedlo s možností spatřit kondory

Z kempu v Matacancha 4 150 m  po mulí stezce na hřeben do bezejmenného sedla 4 865 m. Z kempu je to do sedla 2-3 hod, je tam často větrno. Ze sedla je vidět laguna Pucacocha na SV, jezero není na cestě. Stezka míří do mokřadního údolí Quebrada Caliente. Po 20 minutách projdeme kolem kovového kříže, který je postavený polskému vědci který zde zahynul při průzkumu pramenů Maraňonu (pramenná řeka Amazonky). Cesta vede na soutok Quebrada Caliente a Río Janca. Za soutokem, po 2-3 hodinách ze sedla, dojdeme k malé samotě Janca 4 200 m. Po pravém břehu Río Janca vystoupáme k laguně Mitacocha 4 230 m na tábořiště. Krásný výhled na štít   Jirishanca.

den 7

Od laguny Mitacocha k laguně Carhuacocha

4-5hod, 420 m výstup, 510 m sestup, nejkrásnější jezero východní strany pohoří

Trasa po nějaké době začne stoupat  malým údolím. Je vidět Siula Grande 6 344 m a do vizury časem přijde i Yerupajá. Po 2 hod dojdeme do sedla Carhuac 4 650 m. Kousek za sedlem se otevírají krásné výhledy na vrcholy Siula, Yerupajá  a Jirishanca. Trasa pokračuje do úzkého údolí s podmáčenými loukami. Na útesu se nám otevře krásný výhled na lagunu Carhuacocha 4 138 m se štíty v pozadí.

den 8

Od laguny Carhuacocha k laguně Carnicero

6-8hod, 700 m výstup, 400 m sestup

Tato trasa se dostane velice blízko k ledovci. Trasa šplhá k laguně Siula 4 290 m, vzdálené z kempu 2-3 hod. Pokračuje se výstupem k jezeru Quesillococha 4 332 m. Projdeme kolem jezera a vystoupáme do sedla 4 800 m. Výhledy patří k nejlepším na celém treku (např Yerupajá). Po projití sedlem se nám zjeví údolí a laguna Carnicero 4 430 m.

den 9

Od laguny Carnicero k laguně Viconga

5-6,5hod, 500 m výstup, 400 m sestup, trasa projde osadou Huayhuash (tři domy), kemp se nachází hodinu za jez. Viconga.

Hodinu za vesnicí Huayhuash je laguna Mitucocha 4 485 m  a výhled na štít Trapicero 5 644 m. Za jezerem na loukách je možné spatřit viskače. Cesta projde sedlem Portachuelo de Huayhuash 4 750 m, asi 1,5hod za jez Mitucocha. Jak cesta sestupuje otevře se výhled na řídce navštěvovanou Cordillera Raura. Asi hodinu za sedlem spatříme lagunu Viconga 4 407 m. Od jezera se stoupá do nízkého sedla 4 475 m odkud je výhled na několik zaledněných štítů, včetně dvojitého Cuyoc 5 550 m. Napravo je dlouhý hřeben Puscanturpo 5 442 m. V kempu zrelaxujeme v bazénku s horkou termální vodou.

den 10

Od laguny Viconga ke Quebrada Guanacpatay

4-6hod, 525 m výstup, 650 m sestup, přechod přes nejvyšší sedlo treku do opuštěného kouzelného údolí.

Z tábora stoupáme do sedla, odkud spatříme štíty Cuyoc a hřeben Puscanturpo, či skalnatý vrcholek se sněhovou čepicí Pumarinri 5 465 m (v Kečujštině Ucho pumy). Odpoledne již z tábořiště výstoupíme na lehko do sedla San Antonio s bechderousí vyhlídkou na zaledněné štíty Siuly. Poměrně jednoduše se dá ještě vystoupat na vrchol San Antonio s výškou 5 149 m a připsat si tak zlezení pětitisícovky.

den 11

Od Quebrada Guanacpatay do vesnice Huayllapa

5 hod, 900 m sestup

Dolů se schází úzkým údolím kolem stromů quenua, ledovcové pyramidy Jullutahuarco 5 449 m a podél řeky Guanacpatay k vesnici Huayllapa. Táboříme ve vesnici na fotbalovém hřišti. Vesnice nám poskytune příjemné rozptýlení po samotě v horách.

den 12

Z vesnice Huayllapa přes sedlo Punta Tapuish

Do Punta Tapuish prudce stoupáme podél větvícího se potoka Huancho. Na úpatí sedla Tapuish se nachází malé jezírko s kempem 4 700 m a v něm samotném se objeví zářivě bílý hřeben Cordillera Blanca. Cesta pokračuje sestupem k laguně Susucocha 4 750 m. Z tábořiště startuje výstup na štít Diablo Mudo 5 223 m.

den 13

Od laguny Susucocha k laguně Yahuacocha

6-8hod, 500 m výstup, 1 200 m sestup, sedlo s krásnou vyhlídkou a možností spatřit kondory

Ze sedla Punta Yaucha 4 840 m jsou krásné výhledy na řadu štítů včetně Yerupajá. Vytrvalí turisté mohou vystoupit na kopeček severně od sedla 4 900 m s vyhlídkou na Cordillera Blanca včele se 150 km vzdáleným Huascaránem. Při krásném počasí je tak možné spatřit dvě nejvyšší hory Peru zaráz.  Následně klesneme údolím Quebrada Huacrish. Hlavy složíme u laguny Yahuacocha  4 050 m.

den 14

Od laguny Yahuacocha do Llamacu

4-5hod,  1 000 m sestup

Závěrečný sestup kolem vodovodního přivaděče do vesnice Llamac. Přesun na letiště v Limě.

den 15 - 16

Lima – ČR

Prohlídka historického centra Limy a odlet do Evropy.

den 15 - 22

Možné prodloužení programu

Možné týdenní fakultativní prodloužení o návštěvu inckých památek. Navštívíme Cusco, náměstí Plaza Armas, Sacred Valley a další. Podrobné prodloužení programu naleznete v itineráři. 

den 15

Cusco

Přelet z Limy do Cusca. První prohlídka Cusca, náměstí Plaza Armas, bývalý chrám slunce Coricancha,  proslulá pevnost Sacsaywaman. Nocleh v Cuscu.

den 16 - 18

Machu Picchu

Navštívit Peru a vynechat Machu Picchu jednoduše nelze. Kromě cesty vlakem, prohlídky slavného areálu zvládneme i návštěvu incké pevnosti Ollantaytambo. Noclehy v hotelu.

den 19

Sacred Valley

Poznávací výlet do Sacred Valley – Posvátného údolí. Incké památky Chinchero, Moray, Pisac a Saliny Maras. Noc v hotelu.

den 20

Cusco

Poslední památky v Cuscu, muzeum čokolády, přelet do Limy, ubytování v hotýlku v historickém centru, prohlídka.

den 21 - 22

Lima – ČR

Dle letového řádu nákup posledních suvenýrů a odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Limy není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 20 000 Kč + cca 3 000 Kč za zpáteční přelet Lima – Cusco vč. tax.

K přepravě po Peru využíváme místní autobusy i pronajaté mikrobusy, které jsou do ceny zájezdu zahrnuty.

Ubytování

Při pobytu v Peru nocujeme v jednoduchých hostalech s vícelůžkovými pokoji (obvykle 2–4 lůžkové). V odlehlejších místech je ubytování skromnější, jisté dny je nutné se obejít bez teplé sprchy. Na treku nocujeme ve stanech, které však není nutné nést na zádech. Nezbytností je mít kvalitní spacák alespoň do -5°C, ideálně péřový. 

Stravování

 

Součástí ubytování v některých hostelích je i snídaně (někdy vydatná, jindy skromnější). Při pobytu v Huarazu a Machcu Picchu jsou hostely bez snídaně. Během treku je zajištěna plná penze. V ostatních dnech se budeme stravovat v restauracích, na tržištích a z vlastních zásob, které není problém průběžně dokupovat.

Voda v horách je většinou pitná, ve městech je nutné kupovat vodu balenou.

 

Náročnost 2-3

Třítýdenní putování v Peru nevyžaduje žádné specifické nároky na účastníky. Pohybovat se však budeme ve vysokých nadmořských výškách (většinou 3 500 – 5 000 m), což s sebou nese jisté nároky na vybavení a také adekvátní fyzickou kondici. Denní převýšení však nepřesáhnou 1 000 m ojediněle 1 200 m a všechny výstupy a výlety jsou nalehko, pouze s nezbytným vybavením. Závěrečný týden je pak poznávacího charakteru. Program je koncipován tak, abychom měli dostatek času na získání potřebné aklimatizace, avšak Huaraz leží v nadmořské výšce přes 3 000 metrů, a proto může být ku prospěchu výstup na některý z evropských alpských vrcholků 1–2 týdny před samotnou akcí.

Doplňující informace

Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve Vámi zvoleném termínu, i s libovolně upraveným programem. 

Podobné zájezdy