Skialp

Írán a Damávand skialpově

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Chata/Penzion
Doprava: Letadlo
Stravování: Snídaně
Náročnost: 4

od 29 500 Kč

Írán a Damávand skialpově

Starodávná Persie odpradávna patřila mezi nejvyspělejší kouty planety. Během naší návštěvy této země bude nejeden z nás přímo okouzlen vzdělaností a hlavně přátelským přístupem místních obyvatel. Dostane se nám nebývalého přijetí, ochoty a milých setkání během kterých s námi místní budou chtít probírat situaci u nás, v Evropě, nebo nám rádi poodhalí místní zvyky, tradice a způsoby života.

Hlavním cílem naší výpravy jsou však skialpové zážitky, především pak výstup na nejvyšší asijský vulkán Damávand (5 671 m), který patří mezi relativně snadno dostupné vrcholy. Z nadmořské výšky přes 5 600 m se nelyžuje každý den. Udělejte si pořádný zářez do vaší skialpové pažby. Nezbytnou aklimatizaci získáme výstupy v okolních horách. Příjemným zpestřením pak bude lahodná orientální kuchyně přímo od místních.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • místní dopravu
  • 1-2x ubytování v hotelu
  • 2x ubytování na horské chatě
  • 5-6x ubytování v údolí
  • služby českého horského vůdce UIAGM
  • služby místního horského vůdce na Damávand
  • permit pro výstup na Damávand
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 8 000 Kč)
  • vstupní vízum cca 60 €
  • cestovní pojištění
  • členství v Alpenvereinu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR - Teherán

Letecký přesun z ČR do Iránu. Dle aktuální nabídky letenek se létá buď z Prahy nebo Vídně do Teheránu. Večerní / ranní prohlídka centra města s možností procházky po tamějším bazaru, návštěvy Golestánského paláce či náměstí Azadi se stejnojmennou monumentální věží. Nocleh ve městě. Následující den se přesuneme do Reynehu pod Damávand.

den 3 - 5

Aklimatizace

Věnovat se budeme hlavně lyžování a postupnému nabírání výšky v okolí Damávandu. Čekají nás výstupy do výšek kolem 4 000 m s nádhernými výhledy na Damávand a okolní hory. Noclehy v údolí.

den 6 - 7

Mt. Damávand (5 671 m)

Terénními auty si ušetříme pár stovek metrů a necháme se vyvézt k výchozímu bodu výstupu do výšky 3 100 m. Čeká nás zhruba pětihodinový pochod do třetího výškového tábora ve výšce 4 250 m, kde přenocujeme. Následující den časně z rána zahájíme výstup na nejvyšší íránský vrchol Damávand (5 671 m), čeká nás zhruba šestihodinový výstup a následný sjezd do třetího výškového tábora.

den 8 - 9

Rezervní den, Reyneh

Sestup zpět do údolí a zasloužený odpočinek v Reynehu. Příjemným relaxem mohou být termální lázně nedaleko Reynehu. Následující den máme jako rezervu pro výstup v případě špatného počasí. Za příznivých klimatických podmínek podnikneme výlet k přehradě Lar Lake, či můžeme vyrazit na další skialpovou túru.

den 10

Teherán – ČR

Ranní přesun do Teheránu a dále na letiště. Odlet všech účastníku zpět do ČR.

Program prosím berte jako orientační. Vše bude podřízeno zdárnému výstupu skupiny na vrchol a maximálnímu možnému využití našeho času v Íránu. Snahou horského vůdce bude doplnit program co nejvíce ke spokojenosti skupiny.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Íránu není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 8 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Teheránu nebo Isfahánu. K přepravě po Íránu využíváme pronajatý mikrobus, případně místní dopravu.

Začátek a konec programu: Teherán (Isfahán)
Maximální počet účastníků: 12 + průvodce

Ubytování

V Teheránu spíme v příjemném hotelu ve dvou lůžkových pokojích. Pod Damávandem spíme u našeho horského vůdce doma na perských kobercích, v horách pak v horských chatách. Pro spaní na horských chatách doporučujeme teplý spací pytel, pro větší komfort případně i karimatku.

Stravování

Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno a levně průběžně dokupovat v obchodech a na tržištích. Ve městech je možné využít pouličních jídelen nebo restaurací (ceny jsou nižší než v ČR). Na horských chatách lze zakoupit základní občerstvení. Vařič tady není třeba. Během výstupu na Damávand bude zajištěna polopenze. Pod Damávandem pak využijeme pohostinnosti rodiny našeho horského vůdce, která nám taktéž navaří polopenzi.

Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfikovat vodu Sanosilem, Steripenem nebo převařením. Lze kupovat také vodu balenou.

Náročnost 4

Postupně se zaklimatizujeme tak, abychom byli připraveni na vyvrcholení programu, kterým je bezesporu výstup na nejvyšší vrchol Íránu, mohutný vulkán Damávand. Technicky není ani tento výstup obtížný, adekvátní fyzická kondice je však nezbytná. Vrcholový den je třeba vystoupat 1 400 m. Pro výstup na Damávand navíc využijeme služeb místního horského vůdce. Program předpokládá dobrou fyzickou kondici, alespoň základní zkušenosti se skialpinismem a hlavně dobrou techniku lyžování ve volném terénu. Zkušenosti s pohybem na mačkách a s cepínem nutné nejsou, ačkoliv jejich použití na několika místech nelze vyloučit - proto patří do povinné výbavy.

Vybavení

Skialpové lyže, skialpové boty, pásy, haršajzny, teleskopické lyžařské hole, přilba, lehké mačky, lehký cepín, skialpový sedací úvaz, sluneční brýle, lyžařské brýle, batoh 30-40 l, lavinová výbava (pípák, lopata, sonda), zimní outdoorové oblečení, spací pytel vhodný i pro teploty pod nulou.

Doplňující informace

Bezpečnost: Přes současné bezpečnostní hrozby v okolních státech patří Irán k nejbezpečnějším státům celé oblasti a doposud nejsou známy žádné závažné případy násilí či trestných činů vůči cizincům. Ve snaze změnit pohled mezinárodního společenství na Irán se místní obyvatelé a státní složky chovají k návštěvníkům země velice vlídně a nebývale přátelsky. Každému turistovy se tak dostává neobyčejného přijetí od místních a velmi příjemné atmosféry ve společnosti.

Pro vstup do země je třeba obdržet víza. Nejjednodušší cestou je vízum vyřídit přímo na letišti, kde každý návštěvník obdrží 15-ti denní turistické vízum za poplatek 60 euro. Víza lze zajistit i dopředu přes ambasádu v Praze, nicméně tento postup je mnohem zdlouhavější a dražší, ale máte jistotu.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

 

Podobné zájezdy