Turistika a poznání

Skotská nej

Skotská nej

za přírodou, poznáním a whisky

Pestrobarevná vřesoviště, zelené kopce, útesy a nekonečné pláně  Skotska působí dojmy až fantaskních a imaginativních světů. Podmanivé krajiny ostrova Skye či NP Loch Lomond se zaryjí pod kůži snad každému milovníku severu. Objevíme nezapomenutelné skalní formace Quiraing, the Storr, průzračná jezera Loch Ness či Loch Lomond. Na naší devíti denní cestě nezapomeneme ani na kulturní skvosty země. Navštívíme proslulá skotská města Edinburg, někdy nazývaný jako „Athény severu" a největší skotské město Glasgow. V neposlední řadě zavítáme také do některé z tradičních destilérek s degustací místní whisky.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 8x ubytování v hostelu
  • dopravu mikrobusem po Skotsku
  • služby průvodce
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 3000 Kč)
  • cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu
  • vstupné v rámci zvoleného programu
  • členství s Alpenverein

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Edinburgh

Edinburgh bývá často označován jako jedno z nejkrásnějších univerzitních měst Velké Británie. Ne nadarmo se mu říká „Athény severu“. Historické centrum města je zapsáno již od roku 1995 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a spolu s městem Glasgow tvoří administrativní a kulturní středobod celého Skotska. Kromě krásného historického centra stojí za zhlédnutí také Edinburský hrad z 11. století tyčící se na vysoké skále nad městem, katedrála svatého Jiljí, nebo tzv. Královská míle, královaská cesta vinoucí se od Edinburského hradu až ke královskému paláci Holyroodhouse.

den 2

NP Cairngorms, Loch an Eilein a Creag Dhubh

V ranních hodinách vyrazíme z Edinburgu do NP Cairngorms. Po cestě se zastavíme ještě v městečku Aberfeldy, kde podnikneme exkurzy do místní Deward's Aberfeldy Destillery. Dozvíme se jak se místní whisky vyrábí, jakou má historii a samozřejmě nezapomeneme ani na ochutnávku. Hned po ukončení exkurze budeme pokračovat k malebnému jezeru Loch an Eilein se stejnojmennou zříceninou vodního hradu, kolem kterého se vydáme skrze borovicové lesy na nedaleký vrchol Creag Dhubh (848 m n. m.) s nádhernými výhledy na Cairngorm plateau a okolní jezera. Odpoledne přejezd do půvabného historického města Inverness na březích zátoky Moray Firth, které je někdy přezdíváno jako „hlavní město skotské vysočiny" - Highlands. Večerní navštíva historického centra, Inverness castle, nebo Katedrály St. Andrew. Nocleh v Inverness.

den 3

Urquhart Castle, Loch Ness

Ráno se z Inverness vydáme na jih k druhému největšímu jezeru ve Skotsku, které se proslavilo zejména lochnesskou příšerou, jejíž existence je dodnes předmětem dohadů. My si jezero prohlédneme od romantické zříceniny hradu Urqhart ze 13. století, která leží přímo na jeho březích. Posléze popojedeme dále na jih, kde se napojíme na turistickou trasu Great Glen Way s řadou panoramatických výhledů, která nás povede cca 14 km podél jezra na jih až do městečka Invermoriston. Tam se rozloučíme s jezerem Loch Ness a vydáme se na východ na nejsevernější a největší ostrov souostroví Vnitřní Hebridy, Skye.

den 4

Skye, výstup na vrchol Bla Bheinn (928 m n. m.)

Přímo od moře podnikneme celodenní výstup na vrchol Bla Bheinn (928 m n. m.), ze kterého si budeme moci vychutnat překrásné výhledy na pohoří Black Cuillin a Red Cuillin. Následný přejezd do Portree, kde se ubytujeme.

den 5

Skye, Quiraining

Přejezd z Portree až na úplný sever ostrova Skye k jedné z nejfotografovanějších scenérií celých Hebrid, kde podnikneme celodenní výlet ke skalní formaci Quiraining s bizardními skalními tvary a vyvýšenou skalní plošinou The Table, kde v minulosti údajně místní obyvatelé ukrývali svá stáda před nájezdy Vikingů. Díky své odlehlé poloze není zároveň tato oblast zasažena masovým turismem. Posléze návrat na ubytování do Portree.

den 6

Skye, The Storr

V ranních hodinách vyrazíme z Portree naposledy na sever k jedné z nejpopulárnějších přírodních památek celého ostrova 55 m vysokému čedičovému monolitu Old Man of Storr. Od tohoto jedinečného skalního útvaru, vzdáleně připomínajícího starého muže o němž by se dalo říci, že je tak trochu folklorním středobodem celého ostrova, budeme dále pokračovat na vrchol The Storr nabízející překrásné výhledy na celou scénerii a přilehlé okolí.

Odpoledne se rozloučíme s ostrovem Skye a následovat bude přejezd do NP Loch Lomond poblíž kterého se ubytujeme.

den 7

Loch Lomond, Stirling, Falkirk Wheel

Po snídani odjezd do NP Loch Lomond ke stejnojmennému jezeru, které je největším skotským jezerem a zároveň největší sladkovodní nádrží Velké Británie. Od jeho břehů vyrazíme do kopců na sever na nedaleký vrchol Ben Lomond (974 m n. m.), který se majestátně tyčí nad jezerem a který nás odmění fantastickými výhledy do jezerní krajiny. Následně přesun na ubytování do Glasgow.

den 8

Glasgow

Největší město Skotska a třetí největší město Velké Británie se rozkládá mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth. Kosmopolitní město s velkou univerzitou nabízí množství kulturních společenských akcí v průběhu celého roku. Mezi zajímavá místa, která určitě nemineme, patří St. Mungo Cathedral, historické centrum z viktoriánského období se slavným náměstím George Square, Necropolis či University of Glasgow. Ubytování v Glasgow.

den 9

Edinburgh - ČR

Ráno odjezd na letiště. Odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Skotska není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme (ohledně nákupu letenek vás budeme kontaktovat). Orientační cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 3 000 Kč.
Začátek a konec programu: Edinburg/Glasgow

PŘEPRAVA PO SKOTSKU

K přepravě po Skotsku budeme po celou dobu zájezdu využívat pronajatý mikrobus, který je zahrnutý v ceně zájezdu.

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Ubytování

Ubytování je realizováno v jednoduchých hostelech či penzionech ve dvoulůžkových až čtyřlůžkových pokojích se společnou koupelnou a WC. Za příplatek lze zajistit jednolůžkové pokoje, či ubytování v hotelu. 

Stravování

Stravování není zahrnuto do ceny zájezdu, snídaně lze přiobjednat na většině ubytování. Na večeře  lze chodit do místních restaurací, nebo se stravovat z vlastních zásob. V průběhu programu bude prostor pro nákup potravin, průvodce vám vždy poradí, kde se dá dobře najíst.

Náročnost 2

Jednodenní výlety turisticko poznávacího charakteru, které zvládne v podstatě každý.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.
Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy