Expedice & exotika

Aconcagua – Normal Route

Aconcagua – Normal Route

nejvyšší trekingový vrchol světa

Aconcagua je sedmitisícová hora s mnoha nej. Jedná se o nejvyšší horu celého amerického kontinentu, nejdelší horu západní a jižní polokoule a nejvyšší horu mimo Asii. Tuto majestátní horu najdeme v argentinské provincii Mendoza v pohoří And.

Nadmořská výška vrcholu Aconcagui je 6 959 metrů nad mořem. Pro její vrchol je typické, že převyšuje okolní štíty o více jak 1 000 metrů, díky čemu vrchol nabízí skutečně impozantní výhledy. Hora a její okolí je součástí Přírodního parku Aconcagua. Na úbočích hory se nachází několik ledovců, nejvýznamnějšími jsou Polský ledovec na severovýchodě a Anglický ledovec na východě.

Aconcagua je často považována za nejvyšší trekingový vrchol světa. K výstupu nejsou třeba žádné velké horolezecké zkušenosti, pouze výborná fyzická kondice. Dosažení vrcholu závisí na nevyzpytatelném počasí a na dobré aklimatizaci, kterou rozhodně nepodceníme. Zdárnému průběhu celé akce dopomůže český horský vůdce UIAGM, který nás provede potřebnou aklimatizací i samotným výstupem na vrchol.

Celá expedice je koncipovaná s ohledem na maximalizaci šancí na úspěšný výstup a minimalizaci starostí s dopravou, jídlem a organizací na místě. Již před příletem bude mít náš horský vůdce zajištěnou kooperaci s místní agenturou, která nám zajistí stravu během prvních dní cesty k Aconcagui, muly na vynesení potřebných věcí do Base campu i potřebný permit pro vstup do parku.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • Dopravu po Argentině
  • 2x ubytování v Mendoze se snídaní
  • 1x ubytování v Penitentes s polopenzí
  • 14x ubytování v horských kempech ve stanech
  • strava dle ubytování
  • služby českého horského vůdce UIAGM
  • služby místní agentury
  • permit na vstup do parku v hodnotě 900 USD
  • zákonné pojištění CK
  • triko s logem expedice
  • foto a video dokumentace ze zájezdu
  • informační materiály
  • muly pro vynesení věcí do základního tábora
  • nouzový satelitní telefon
  • vysílačky pro komunikaci mezi kempy
  • předodjezdová informační schůzka

  Za příplatek

  • mezinárodní letenka
  • spropitné místnímu průvodci
  • strava ve výškových kempech
  • pojištění
  • přístroje na dobíjení baterií

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1.

Mendoza - 760 m n. m.

Sraz všech účastníků na letišti v Mendoze, kde vyřídíme poslední nutné formality a vyrazíme do centra tohoto krásného města, které je známé výrobou agentinského vína. Noc v hotelu se snídaní.

den 2.

Mendoza/Penitentes – 2 700 m n. m.

Po získání individuálního permitu pro vjezd do parku přejedeme do Villa de Penitentes, kde přenocujeme v horském hotelu u místního ski resortu, kde máme zajištěnou i snídani.

den 3.

Penitentes/Confluencia – 3 390 m n. m.

Pro vstup do parku musíme projít přes stanici místních Rangerů parku Horcones, kteří nám vydají povolení ke vstupu. Už zde budeme moci poprvé obdivovat dominantnost hory Aconcagui. Následně vyrazíme na pěší túru do Confluencie, cesta nám zabere 4-5 hodin. Noc ve stanech, snídaně, obědový balíček, večeře.

den 4.

Confluencia – 3 390 m n. m. – aklimatizace

Abychom se vůbec mohli pokusit o zdolání vrcholu, nemůžeme vynechat nezbytnou aklimatizaci. Tou nám bude 5 hodinový trek přes Plaza Francia, při kterém budeme moci pozorovat působivou jižní stěnu Aconcagui. Právě výhledy na jižní stěnu Aconcagui se hned po výhledech ze samotného vrcholu řadí mezí nejhezčí scenérie celé expedice. Tento den je zajištěna pouze snídaně.

den 5.

Přístup z Confluenci/Plaza de Mulas – 4 300 m n. m.

Po zhruba osmihodinovém pěším treku přes Playa Ancha se dostaneme do nejvyššího základního tábora Plaza de Malus, kde strávíme pár následujících dnů ve stanech a s plnou penzí.

den 6.

Odpočinkový/aklimatizační den v základním táboře – 4 300 m n. m.

První den v základním táboře Plaza de Malus je vždy věnován aklimatizaci a odpočinku. Zázemí tábora  nám poskytne plnou penzi i možnost se vykoupat. Čas bude i na prozkoumání blízkého okolí a nasátí impozantní atmosféry celé oblasti.

den 7.

vynesení vybavení a jídla do 1. kempu – 5 050 m n. m.

První den, který bude pro některé skutečnou výzvou. Při přesunu vybavení a jídla do 1. kempu nás čeká převýšení 1 000 m a to se služnou zátěží, naštěstí na technicky lehkém terénu. Následný přesun nalehko zpátky do základního tábora, který nám poskytne své pohodlí a především niší nadmořskou výšku pro potřebný počáteční odpočinek.

den 8.

Odpočinkový den, Plaza de Mulas 4 300 m n. m.

Tento den nám poslouží k načerpání nové energie před hlavním bodem naší expedice. Podnikneme pouze krátký aklimatizační výstup. Celý den se ponese v nádechu odpočinku, hydratace a vydatného jídla od místní agentury.

den 9.

Výstup do 1. kempu 5 050 m n. m.

Ráno započneme dlouho očekávaný výstup na Aconcaguu. Opustíme zázemí základního tábora a přesuneme se do prvního kempu nazývaného Plaza Canada. Začneme zúročovat pečlivě získanou přípravu a aklimatizaci, která nám poskytne maximální šance na bezpečný a úspěšný výstup na vrchol. Celý den se stravujeme z vlastních zásob.

den 10.

Výstup do 2. kempu – 5 550 m n. m.

Čekat nás bude výstup do druhého výškového kempu s názvem Nido de Condores, který se nachází v průsmyku ve výšce 5 550 m a poskytuje nádherný výhled na okolní hory. Celý den se stravujeme z vlastních zásob.

den 11.

Aklimatizační den ve 2. kempu – 5 550 m n. m.

Tento den je věnován aklimatizaci nadmořské výšky. Horský vůdce navrhne různé činnosti a aklimatizační podpůrné túry dle podmínek skupiny. Především využijeme příležitosti k odpočinku a poskytneme našemu tělu možnost aklimatizovat se a regenerovat. Celý den se stravujeme z vlastních zásob.

den 12.

Výstup do 3. kempu – 5 970 m n. m.

Den před výstupem na samotný vrchol strávíme čtyř hodinovým výstupem do třetího výškového tábora, který se nachází na severním hřebeni. Zbylý čas strávíme stavěním stanů, aklimatizací a získávání energie z dostatku jídla i dostatku vody. Celý den se stravujeme z vlastních zásob.

den 13.

Vrcholový den – 6 960,8 m n. m.

Čeká náš hlavní, ale také nejobtížnější, den naší výpravy. Vylezeme na severní hřeben do údolí Independencia (6 500 m n. m.) odkud se vydáme přes La Canaleta přímo na vrchol. Odměnou za výstup nám budou krásné výhledy ze samotného vrcholu hory.

den 14./15.

Rezervní dny

Tyto dna dny jsou brány jako rezervní pro případ nedosažení vrcholu v plánovaný den. Zvýší se tak naše šance k úspěšnému výstupu. V těchto dnes se stravujeme z vlastních zásob.

Při zdárném výstupu na vrchol již první den lze využít rezervní dny k náhradnímu programu dle domluvy celé skupiny či k dřívějšímu odletu do ČR.

den 16.

Návrat do základního tábora

Návrat z třetího výškového tábora do základního tábora. Na oslavu výstupu na nejvyšší vrchol Severní a Jižní Ameriky si užijeme slavnostní a vydatnou večeři. Strava z vlastních zásob nebo dle domluvy s místní agenturou.

den 17.

Návrat do Mendozi

Po snídani zahájíme sestup z Plaza de Mulas do Penitentes, zde nás již bude čekat osobní přeprava, kterou se dostaneme do hotelu v Mendoze. Užijeme si zázemí hotelu k dočerpání sil. Stravu tento den máme zajištěnou v podobě snídaně a obědového balíčku, večeře ve vlastní režii.

den 18.

Mendoza – ČR

Po snídani na hotelu a dle času odletu se vydáme na letiště. Odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

 

Letecká doprava z ČR do Argentiny není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 38 000 Kč vč. tax. 
Začátek a konec programu: Mendoza

Přeprava po Argentině

Po Argentíně se přepravujeme ve městech taxíky, mimo město využijeme terénní vozy. 

Ubytování

V ceně zájezdu jsou zahrnuty dvě noci v hotelu v Mendoze  ve dvou až třílůžkových pokojích. Při cestě do Confluencie nocujeme jednu noc v horském hotelu Penitentes ve dvou až třílůžkových pokojích. Během samotného treku máme zajištěné 14 nocí v horských kempech ve stanech.

Stravování

Během dvou nocí v hotelu v Mendoze máme zajištěnou  snídani, v horském hotelu Penitentes si dopřejeme polopenzi. Při cestě do základního tábora a během pobytu v táboře máme zajištěnou plnou penzi, kterou zajišťují místní kuchaři. Při pobytu ve výškových táborech (8-9 dní) se budeme stravovat z vlastních zásob. 

Náročnost 5

Výstup na Acconcaguu patří mezi náročné vysokohorské výstupy. Nezbytné předpoklady každého z účastníků jsou perfektní zdravotní stav, odpovídající fyzická zdatnost, kvalitní vybavení a adekvátní horské zkušenosti. Nezbytné jsou alespoň základní lezecké schopnosti. Budeme se pohybovat v ledovcovém, skalním a značně exponovaném terénu, v nadmořských výškách 2 000 – 6 960 m se značným denním převýšením. Základním předpokladem úspěšného výstupu je dobrá aklimatizace, bez které nedoporučujeme se o výstup ani pokoušet.  

Vybavení

Oblečení:
Termo spodní prádlo, bunda, kalhoty s vlněnou podšívkou, expediční teplá bunda, nepromokavá bunda (Gore-Tex), vodě odolné kalhoty (Gore-Tex), klobouk či čepice proti slunci, šátek pro ochranu krku proti slunci, kukla, čelovka s náhradními bateriemi, brýle na ledovec kategorie 4, tenké a teplé rukavice, trekkingová obuv, horolezecké výškové boty, návleky na boty, kvalitní ponožky.


Lezecké vybavení:
Lezecká přilba, cepín, teleskopické hůlky, lopata do skupiny, mačky.


Kempové vybavení:
Kvalitní batoh s obsahem minimálně 70 l, spacák do -20 °C, karimatka, kempingové nádobí.


Ostatní vybavení:
Velká sportovní nepromokavá taška na veškeré vybavení, oblečení na cestu, krém proti slunci, osobní lékárničku. 
 

Garant akce

Garantem celého zájezdu je český horský vůdce UIAGM. Tito vůdci jsou mezinárodní horští profesionálové, kteří mají za sebou několikaletý náročný výcvik a především celou řadu výstupů všude po světě. Samotná kvalifikace UIAGM je nejvyšší možnou, kterou lze pro vodění klientů v horách získat.

Víza

Pro vstup do Argentiny neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost pokud není pobyt delší než 90 dnů. Nicméně nutností je platnost cestovního pasu nejméně 6 měsíců po návratu. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz.

Očkování

Stejně jako do všech zemí mimo Evropu a USA je více než doporučeníhodné očkování proti žloutence – hepatitidě typu A i B a platné očkování proti tetanu. Jiná větší rizika v Argentině nehrozí.
Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/seznam-statu-(a-z), kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK.