Expedice & exotika

Kapverdy

Kapverdy

Přechod ostrova Santo Antão

Ostrov Santo Antão je se svými pouhými 779 km2 druhým největším ostrovem souostroví Kapverd, avšak je nejzelenější a nejhornatější ze všech, díky čemu je také označován za nejhezčí. Osmidenní pěší přechod ostrova, který má na délku necelých 50 km, se zdá být přehnaně dlouhou chvílí, ale na trase nás budou čekat prudké svahy hor i prudká klesání do údolí. Díky velkému převýšení se nám naskytnou neobyčejné výhledy na ostrov i na Atlantik. Převážnou část trasy půjdeme po tradičních dlážděných cestách, které tvoří síť horských stezek mezi jednotlivými vesnicemi. Stezky nás povedou kontrastem pouštní vulkanické krajiny, převažující na západní části ostrova, až po bujně zarostlá údolí na východě. Uzounké stezky nás zavedou do horských usedlostí vestavěných do skal nad oceánem s precizně vystavěnými terasovými políčky v prudkých svazích střídající se s rybářskými vesnicemi na březích Atlantiku a přilehlými políčky cukrové třtiny či banánovníků.

I když se jedná o ostrov, díky horskému reliéfu zde nenajdeme mnoho příležitostí ke koupání, nicméně během prvních i posledních dnů expedice si cestu k moři najdeme. Celý trek je koncipován nalehko s přespáním v hotelích, penzionech či u místních obyvatel ve vesnicích. Těžší zavazadla nám bude převážet mezi jednotlivými noclehy doprovodný automobil.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • letenka Praha – Sao Vicente – Praha vč. všech poplatků ve výši do 16 000 Kč
  • místní doprava
  • transport zavazadel během treků
  • 5x ubytování v hotelu
  • 5x ubytování v penzionu
  • 2x ubytování u místních
  • služby místního a českého průvodce
  • částečné stravování
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • pojištění storna zájezdu
  • bezpečnostní taxa splatná před vstupem do země (31 EUR)
  • spropitné pro místního průvodce a řidiče
  • cestovní pojištění

   

   

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 – 2

ČR – Sao Vicente – Santo Antão

Odlet z Prahy, přílet na Sao Vicente, odkud se přesuneme odpoledním trajektem k cíli naší cesty na ostrov Santo Antão. Ubytování v hotelu v Porto Novo.

den 3

Tarrafa de Monte Trigo

Přejedeme vyprahlou krajinu jižních horských úpatí na místo, odkud pěšky sestoupíme do osady Tarrafal de Monte Trigo – oázy zeleně se zálivem a plážemi z černého písku. Užijeme si koupání v oceánu a vydáme se na výlet v rybářských lodích podél pobřeží či na trek po pobřeží pod nejvyšší horou ostrova.

den 4

Topo de Coroa (1 979 m n. m.)

Hned z rána započneme výstup na vulkán Topo de Coroa (1 980 m n.m.), který je odlehlým a izolovaným vrcholem vévodícím rozlehlé měsíční krajině s lávovými poli. Z vulkanické náhorní planiny sestoupíme po horské dlážděné cestě až zpět na dno údolí k vesnicím a oázám zeleně.

den 5

Alto Mira

Tento den se vydáme dále po stezce, která primárně slouží mulám k přepravě zboží mezi dvěma horskými údolími. Půjdeme mezi bizarními bazaltovými skalními jehlami, které jsou pozůstatkem místní vulkanické činnosti a tvarují zde místní reliéf přírody i terasová políčka. Odpoledne strávíme odpočinkem v údolí ve vesnici Alto Mira, kde prozkoumáme místní závlahové zemědělství s banánovníky, pomerančovníky i cukrovou řepou.

den 6

Salto Preto

S novými silami budeme pokračovat výstupem po horské stezce na Salto Preto, kde lze obdivovat horskou faunu tvořenou eukalypty a borovicemi. Cílem nám bude náhorní planina v centrální části ostrova.

den 7

Chã de Igreja

Z vysočiny sestoupíme po hřbetu kopců mezi hluboce zaříznutými zelenými údolími s terasovým zemědělstvím. Z vulkanické části ostrova se pozvolna přesuneme do západní části, která je klimaticky vlhčí a tudíž i zelenější. Přenocujeme v Chã de Igreja – odlehlé vesnici s ikonickým bílým kostelíkem, kokosovými palmami a výhledem na věnec horských hřbetů.

den 8

Ponto do Sol

Pokračovat budeme pobřežní dlážděnou stezkou vysekanou do skalních stěn a s výhledem na oceán až na severovýchodní část ostrova. Projdeme jedněmi z nejmalebnějších vesnic na Santo Antão, které jsou posazeny ve strmých úbočích padajících do moře. Nocleh v Ponto do Sol, kdysi vzkvétajícím přístavu severního pobřeží ostrova.

den 9

Cova-Paula Ribeira da Torre

Ranní transfer do přírodního parku Cova-Paula Ribeira da Torre, jednoho z nejzelenějších údolí ostrova, odkud pochází velká část produkce banánů. Působivým vulkanickým kotlem vystoupáme na zalesněné centrální hřebeny až k samotnému kráteru Cova. Odtud se následně spustíme do horní části sousedního údolí Paul s políčky kávy, cukrové třtiny, pomerančů, guavy a banánů. Nocovat budeme v guest housu vysoko v údolí s nádhernými výhledy.

den 10

Pico da Cruz

Dopoledne věnujeme odpočinku a nasávání místní atmosféry, možný je pěší okruh údolím či fakultativní návštěva jedné z výroben Grogue – místní pálenky připravované z cukrové třtiny. Odpoledne vystoupáme k nejvyššímu vrcholu východní části ostrova Pico da Cruz (1 585 m n. m.), které se rádo ukrývá v mlhách. Přejdeme Vřesoviště a lesy s řadou endemitů a přenocujeme v malé vesnici uprostřed borovicových lesů pod vrcholem.

den 11

Pico da Cruz

Ranní výstup na Pico da Cruz (1 595 m n. m.) s panoramatickým výhledem na ostrovy Santo Antão a Sao Vicente při východu Slunce. Následně sestoupíme vyhlídkovou hřebenovkou k východnímu výběžku ostrova, kde za stálého doprovodu krásného výhledu na oceán projdeme mezi usedlostmi a políčky cukrové třtiny. Nocleh v hotelu ve Vila das Pombas.

den 12

Rua de Corda, trajekt do Mindelo

Podle množství sil, které nám zbydou, věnujeme dopoledne odpočinku u moře či se vydáme na krátkou túru k nejvyššímu vodopádu Kapverdských ostrovů.

Odpoledne absolvujeme přejezd slavné Rua de Corda – staré silnice spojující jižní a severní pobřeží ostrova, která vede po úzkých hřbetech a ve skalních stěnách rozeklaných centrálních hřebenů. Podvečerní přejezd trajektem do města Mindelo na Sao Vicente, které se označuje za "kulturní hlavní město" Kapverdských ostrovů.

den 13 – 14

Mindelo, Sao Vicente – ČR

Den před odletem strávíme v tomto přístavním městě s malými náměstíčky a barevnými historickými domy. Vyrazíme i na jednu z pláží pouštního ostrova Sao Vicente. Po volném dopoledni návrat do Prahy.

Obecné informace

Doprava

Do ceny zájezdu je zahrnuta letenka Praha – Sao Vincete – Praha vč. všech poplatků do maximální výše 16 000 Kč.

Začátek a konec programu: Praha

Místní doprava: Po ostrově se budeme přepravovat minibusy a místními taxíky. Pro přepravu mezi ostrovy využijeme trajekty.

Ubytování

Na začátku a konci programu budeme ubytování v hotelích. Během treku napříč ostrovem budeme nocovat v místních penzionech a dvakrát přespíme u místních vesničanů. Ubytování bude vždy pod střechou, ale všichni účastníci budou mít s sebou vlastní spací pytle a budou počítat i s jedním nebo dvěma noclehy v improvizovaných podmínkách.

Stravování

Při pobytu v hotelích jsou v rámci noclehu zajištěny pouze snídaně, během pobytu v horách je v rámci penzionů a nocování u místních zajištěna polopenze.

Náročnost 2-3

Přechod Santo Antão patří k fyzicky náročnějším trekům z naší nabídky. Pro účast na zájezdu je třeba být v dobré fyzické kondici.Terény jsou strmé a převýšení značné (často přes 1000 m výškových, v některých dnech jak stoupání, tak klesání). Po dnech s největšími převýšeními zařazujeme dny s menší zátěží. Využijete-li volné půldny k odpočinku, pak náročnost zájezdu odpovídá stupni 2, pokud absolvujete všechny pěší fakultativní programy, pak spíše stupni 3. Pěší trasy na Santo Antão vedou převážně po dobrých (často starých a dlážděných) cestách mezi vesnicemi, část trasy však povede po nezpevněných horských stezkách. Na trase nejsou žádné technicky obtížné ani exponované úseky. Zájezd nicméně není vhodný pro lidi trpící závratěmi. Denní etapy do 8 hodin čistého času chůze. Jde se nalehko, těžší zavazadla převáží doprovodný automobil.

Vybavení

Základem je kvalitní obuv do hor, odolný a pohodlný batoh, čelovka, sandály, letní outdoorové oblečení, sluneční brýle, trekové hole, fotoaparát, spací pytel.

Víza

Pro vstup na Kapverdy již neplatí vízová povinnost pro občany EU (s délkou cesty do 30 dní). Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz.

Očkování

Kapverdy nevyžadují žádná speciální očkování. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Zájezd organizujeme ve spolupráci s CK Geos.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy