Sněžnice

Kurz na sněžnicích v Totes Gebirge

Fotogalerie

Kurz na sněžnicích v Totes Gebirge

základní kurz pohybu na sněžnicích

Totes Gebirge jsou nádherným vápencovým pohořím, jejichž větší část tvoří náhorní planina s průměrnou nadmořskou výškou 1 700 – 2 000 metrů. Středisko Tauplitzalm je nejstarší zimní rakouskou oblastí a díky své poloze je vyhlášené mezi sjezdaři i běžkaři. Díky téměř 100% jistotě sněhové pokrývky je osvědčeným místem i pro náš sněžnicový kurz a zimní výpravy.
Víkendový program je určen především lidem, kteří nemají s chůzí na sněžnicích dosud žádné zkušenosti. Přestože je akce připravena jako začátečnický kurz, neznamená to, že v rámci programu nepodnikneme žádné atraktivní túry. Naopak. Za příznivých podmínek se pokusíme o jeden z významných vrcholů Totes Gebirge, Grosser Tragl (2 184 m). Cestou však bude dost času věnovat se nácviku správné techniky chůze. Oba večery na chatách budou navíc věnovány nezbytné teorii k samostatnému pohybu v zimní vysokohorské přírodě.
Naší základnou je horská chata Linzerhaus (1 653 m), která je snadno dostupná autem, avšak v dostatečné vzdálenosti od veškerého ruchu lyžařského střediska. Je proto přímo ideálním výchozím bodem – v okolí najdeme rozmanité druhy terénu, se kterým se můžete na sněžnicích setkat (roviny, traverzy, otevřené vrcholy).

Milovníci běžeckého lyžování si mohou program zpestřit anebo celý vyplnit během na lyžích. Hned za chatou je k dispozici 86 km perfektně upravovaných tratí jak pro klasiku tak skate.

Co je na programu?

 • manipulace se sněžnicemi a jejich nastavení
 • technika chůze na sněžnicích v různých druzích terénu
 • zásady bezpečného chování při zimní turistice
 • orientace v terénu
 • záchrana v lavině
 • základy práce s lavinovým vyhledávačem
 • metoda Stop or Go v praxi
 • objektivní rizika zimních hor
 • nouzový bivak

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • doprava mikrobusem
  • 2x ubytování na horské chatě s polopenzí
  • mýtné na Tauplitzalm
  • služby horského průvodce
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Rakousko

V ranních hodinách odjezd z Brna a Prahy do rakouské vesničky Tauplitz, odkud několika serpentinami vyjedeme do lyžařského střediska Tauplitzalm. K chatě, kde budeme obě noci bydlet, zbývá ujít ještě kousek pěšky. V průběhu odpoledne a večera proběhne seznámení s technickou stránkou chůze na sněžnicích a zásadami pohybu v zimních horách.

den 2

Labienstein

Čerstvě nabyté znalosti si odzkoušíme v terénu. Přes náhorní planinu vystoupáme až na druhý konec střediska na vrchol Labienstein (1 966 m), odkud se nám otevřou pěkné výhledy do údolí. Během dne se budeme věnovat další problematice: orientace v zimním terénu, chování ve skupině, objektivní rizika zimních hor, atd.

den 3

Grosser Tragl

Za příznivých meteorologických podmínek bude zlatým hřebem kurzu výstup na nepříliš vzdálený vrchol Grosser Tragl (2 184 m). Odměnou za vynaloženou námahu nám budou panoramatické výhledy. Odpoledne ukončení programu a návrat zpět do Brna a Prahy.

Obecné informace

Doprava

DOPRAVA MIKROBUSEM

Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v pátek v 6:00 z Brna přes Rakousko do obce Tauplitz a výjezd do střediska Tauplitzalm. V případě dostatečného zájmu bude z Prahy zajištěna doprava druhým mikrobusem. Sraz obou skupin na parkovišti Tauplitzalm a společný odchod na chatu. Předpokládaný návrat je v neděli kolem 22 hod do Brna, Českých Budějovic a Prahy.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice
Zájezd realizujeme od 4 do 16 osob.

VLASTNÍ DOPRAVA

Sraz účastníků je v pátek, nejpozději v 11:30 v lyžařském středisku Tauplitzalm. Cena zájezdu v této variantě činí 5 500 Kč a je nutné počítat s tím, že za výjezd z Tauplitz do Tauplitzalm se platí mýtné 20 €.

Ubytování

Ubytováni budeme na horské chatě ležící nedaleko lyžařského střediska, avšak dostatečně daleko od veškerého ruchu lanovek a lyžařů. Chata leží na náhorní plošině s výhledem na okolní kopce a údolí. Spát budeme ve společné noclehárně, není nutné brát spacák, stačí hygienická vložka do spacáku, tzv. „bílá paní“.
Pokud nejste členy Alpenverein, je nutné doplatit 13 €/os/noc za noclehy. Za příplatek 5 €/noc je možné vám rezervovat pokoj.

Stravování

Strava je do ceny zájezdu už zahrnuta a je zajištěna přímo na horské chatě formou polopenze. K dispozici je samozřejmě pitná voda a WC. Chata není vybavena kuchyňkou ani nádobím, nádobí i vařič musíte mít případně vlastní a vaří se výhradně venku před chatou.

Náročnost 2-3

Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 600 – 2 200 m. Účastníkům se mohou hodit předchozí zkušenosti s pohybem v zimní krajině a s používáním lavinového vybavení, avšak nejsou podmínkou účasti. Plánované túry vedou terénem, kde hrozí minimální lavinové nebezpečí, přesto je nezbytné mít s sebou lavinový komplet. Maximální kapacita kurzu je 16 osob.
V rámci výuky se také budeme věnovat lavinám a používání lavinových vyhledávačů, v žádném případě nelze náš kurz pohybu na sněžnicích považovat za kurz věnující se kompletní lavinové problematice. Zájemcům o lavinovou problematiku doporučujeme účast na lavinovém kurzu.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • sněžnice, trekové hole s velkými košíčky,
 • lavinový vyhledávač (pípák), lavinová lopata, lavinová sonda,
 • zimní obuv a návleky na boty,
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), termoska, případně láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí  s ochranným faktorem min. 20), čelovka (co nejmenší), hygienická vložka do spacáku pro spaní na chatách.
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

čelenka, šátek, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na pohyb v zimní přírodě.

Doplňující informace

 

Zájezd realizujeme od 4 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, České Budějovice. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy