Skialp

Základní kurz skialpinismu

20.1. - 22.1.2017

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 2

4 700 Kč

4 400 KčFIRST MINUTE

17.2. - 19.2.2017

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 2

4 700 Kč

4 400 KčFIRST MINUTE

Základní kurz skialpinismu

Žiarská dolina, Západní Tatry

Víkendový program je určen naprostým skialpinistickým začátečníkům, tedy každému, komu jsou již klasické sjezdové tratě málo, a rád by se na lyžích vydal do volného horského terénu. Kurz se koná v přírodně atraktivním prostředí vrcholových partií Západních Tater. Těžiště programu však nespočívá v samotných túrách, nýbrž především v získání a nácviku základních dovedností, které musíte bezpečně ovládat před první vysokohorskou skialpovou túrou. Pohyb v zimním horském terénu je zásadně limitován stupněm lavinového nebezpečí, a proto i problematika lavinové prevence patří k zásadním bodům výuky.

Co je na programu?

 • manipulace se skialpinistickými lyžemi a vázáním
 • technika stoupání na pásech včetně otočky
 • zásady bezpečného chování při výstupu i při sjezdu
 • kdy a jak nasadit haršajsny
 • spolehlivé upevnění lyží na batoh
 • jak používat lavinový vyhledávač, lopatu a sondu
 • vyhodnocení lavinového nebezpečí, základy lavinové prevence
 • nouzový bivak ze sněhu

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • doprava mikrobusem
  • 2x nocleh na horské chatě
  • služby skialpového instruktora
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

Žiarská chata

Brzký ranní odjezd z Brna (případně Prahy) do Žiarské doliny, odkud začneme stoupat na Žiarskou horskou chatu, kde se ubytujeme. Po cestě si osvojíme základní dovednosti se skialpovým vybavením. Po večeři následuje úvodní přednáška o skialpovém vybavení (lyže, boty, vázání, pásy, haršajsny, nouzové vybavení). Seznámíte se také se stupnicí lavinového nebezpečí, vysvětlíme si, co je to lavinová prognóza, jaké jsou faktory ovlivňující vznik lavin a jak se volí strategie bezpečného pohybu v zasněženém terénu.

den 2

Smutné sedlo

Praktický nácvik pohybu na skialpech v terénu: technika a pravidla výstupu ve volném terénu, sjezd v hlubokém sněhu, pravidla chování ve skupině, veškerá manipulace s materiálem. Večer další blok teorie – teoretická příprava na práci s nouzovým vybavením (vyhledávačem, lopatou a sondou), strategie plánování zimních túr, objektivní rizika zimních hor.

den 3

Lavinová problematika

Praktický nácvik práce s lavinovým vyhledavačem, lopatou a sondou, zásady organizace záchranné akce, stavba sněhového nouzového bivaku, testování stability sněhové vrstvy. Odpoledne ukončení programu, návrat zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

DOPRAVA MIKROBUSEM

Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v pátek v brzkých ranních hodinách z Brna. V případě zájmu alespoň 4 účastníků Vám za příplatek rádi zajistíme dopravu i z Prahy. Předpokládaný návrat zpět do Brna je v neděli kolem 20:00 hod. Cena zájezdu ve variantě z Brna činí 4 500 Kč z Prahy pak 4 900 Kč.
Nástupní místa: Brno, Praha
Zájezd realizujeme od 4 do 12 osob.

VLASTNÍ DOPRAVA

Sraz účastníků je v pátek před polednem v Žiarské dolině. Vzdálenost z Brna do Žiarské doliny je 330 km (cca 4,5 h jízdy), z Prahy pak 530 km (6,5 h).Cena zájezdu ve variantě s vlastní dopravou činní 4 050 Kč.

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

Ubytováni budeme na 2 noci na Žiarské horské chatě ve čtyřlůžkových pokojích.  Není třeba mít vlastní spacák, postele jsou vybaveny dekou a polštářem. Stačí pouze hygienicka vložka do spacáku, tzv. „bílá paní".

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Stravování si řeší každý účastník individuálně. Za příplatek 3,3 €/den je možné si objednat snídani, za 9 € pak rovnou celou polopenzi.  Během dne se budeme většinou pohybovat mimo dosah chat, proto nezapomeňte na nějakou tu traťovku.

Náročnost

2 - NENÁROČNÉ

Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 000 – 2 000 m s denním převýšením max. 800 výškových metrů výstupu. Kurz je určen úplným skialpinistickým začátečníkům, tzn. každému, koho již přestaly bavit široké, upravené sjezdovky a rád by vyrazil do volného zimního terénu. Maximální kapacita kurzu je 12 osob.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

lavinový vyhledávač (pípák), sněhovou lopatu a lavinovou sondu, skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, batoh 20 – 35 l, nepromokavá bunda, softshellová bunda a kalhoty, spodní termoprádlo (nejlépe vlněné), ponožky (+rezervní), termoska případně láhev na pití (1,5 – 2 l) nebo camelback, tenké prodyšné rukavice na pohyb, nepromokavé rukavice na „hrabání se“ ve sněhu, čepice, sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

nepromokavé kalhoty, fleecová mikina, teplá lehká bunda (peří, Primaloft apod.), stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS, čelovka.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus»

Doplňující informace

Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.