MTB

Makedonie MTB

Fotogalerie

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Penzion
Doprava: Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 3-4

od 11 600 Kč

Makedonie MTB

exotika Balkánu a úžasné národní parky v západní části země

Na naší cestě poznáme západní část Makedonie. Projedeme si část horského masivu Šar Planina a nakoukneme do NP Mavrovo. Čeká nás i hřeben národního parku Gališčica mezi Prespanským a Ohridským jezerem. Na kolech jezdíme nalehko. Ubytování je po celou dobu zajištěno v penzionech a hotýlcích vždy na dvě až tři noci na jednom místě. Trasa vede převážně po širších horských cestách rozmanité kvality, občas využijeme i místní asfaltky.
Jízda na kole ale není jediným cílem tohoto putování. Rozhodně si neodpustíme návštěvu některého z pravoslavných monastýrů a jistě zbude čas i na přátelské posezení s místními. Jazyková bariéra nehrozí, protože makedonština je češtině poměrně blízká. Náročný den v sedle kola zakončíme vždy v nějaké z útulných hospůdek. Kvízová otázka: „Za jak dlouho se člověk přejí skvělé pljeskavice s domácím balkánským salátem proloženým nejednou sklenkou vynikajícího makedonského vína?"

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem včetně kola
  • 7x ubytování
  • doprovodný vůz
  • transport zavazadel
  • služby MTB průvodce a řidiče
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR – Makedonie, Vrapčište – Mavrovské jezero (→ 55 km ↑ 1 200 m)

V pátek v podvečerních hodinách odjezd z Brna a noční přejezd přes Maďarsko a Srbsko do Makedonie, kam dorazíme v sobotu před obědem. Nemá cenu otálet a tak již na kolech postupně nabereme výšku z turecké osady Vrapčište (567 m)  při traverzu úbočím pohoří Šar Planina. S krásnými výhledy na celé údolí Gostivaru se pohodlně dostaneme až k Mavrovskému jezeru (1 220 m).

den 3

okruh do srdce Šar Planiny (→ 55 km ↑ 1 200 m)

Od jezera vyšlápneme do horské osady Vrben. S masivem nejvyšší hory Makedonie Golem Korab (2 753 m) na očích se postupně zanoříme nitra Šar Planiny. Od vojenské posádky poblíž Kosovských hranic nás sjezdík dovede do hlubokého kaňonu říčky Radika, zpět k Mavrovskému jezeru se tedy trošku zapotíme.

den 4

NP Mavrovo (→ 70 km ↑ 1 600 m)

Tentokrát bude naším cílem samotné jádro národního parku tvořené rozsáhlými náhorními planinami. Krajinou ne nepodobnou mongolským stepím dojedeme dvoutisícovými horami do osady Lazarpole. Odtud se parádním sjezdíkem a náročným stoupáním přehoupneme přes hřeben do dědiny Galičnik a potom už jen s kopce do Janče (670 m).

den 5

Debar – Velešta (→ 60 Km ↑ 700 m)

Městečko Debar obývá výrazná albánská menšina a tak budeme mít ideální příležitost nasát exotickou atmosféru nefalšovaného Balkánu. Okolo Debarského jezera přejedeme se zastávkou na koupání do městečka Velešta. Ke známému Ohridskému jezeru popojedeme mikrobusem.

den 6

Okruh Albánií (→ 100 km ↑ 1 600 m)

Ráno vyrazíme od Ohridského jezera do Albánie. Kromě nového razítka v pasech za celý den přibude spousta dalších zážitků. Po cestách necestách projedeme městečka Podkozhan a Pärrenjas, abychom se kolem jezera vrátili zpět. Poměrně náročný den zakončíme v některé z rybářských hospůdek albánské riviéry.

den 7

NP Galičica (→ 50 km ↑ 1 500 m)

Z nekonečných serpentin stoupajících na vrcholy NP Galičica se budeme kochat leteckými výhledy na blankytně modré vody Ohridského jezera. Samotné hory protíná množství cest a cestiček, od makadamu po náročné singletraily. Z hlavního hřebene následně sjedeme o více než 1 100 výškových metrů přímo do města Ohrid, kde nemůže chybět podvečerní koupání.

den 8

NP Pelister (→ 50 km ↑ 1 700 m)

Královská etapa začíná ve vesničce Magarevo. Odtud se totiž pokusíme zdolat nejvyšší bod zájezdu – vrchol Pelister (2 601 m). Na hřebeni mineme ledovcová jezera Malo a Golemo Ezero (2 340 m). Klikatou horskou stezkou se spustíme bukovými pralesy, kde možná zahlédneme některého ze zde žijících medvědů, zpět do civilizace.

den 9

Prilep – Manastyr Traskavec (→ 30 km ↑ 750 m)

Pro změnu se vydáme sluncem vysušenou krajinou obývanou suchozemskými želvami z Prilepu k monastýru Traskavec. Jediná zásobovací cesta stoupající mezi rozeklanými skalami na hřeben rozhodně prověří naše výjezdové i sjezdové dovednosti. Večer odjezd zpět do ČR.

den 10

Makedonie – ČR

Noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko zpět do ČR s příjezdem do Brna v neděli v dopoledních hodinách.

Obecné informace

Doprava

Z Brna odjezd mikrobusem v podvečerních hodinách. Po nočním přejezdu Slovenska, Maďarska a Srbska příjezd do Makedonie před obědem. Poslední den odjíždíme zpět ve večerních hodinách. Během samotného programu se s doprovodným vozem převážejícím věci a zásoby setkáme vždy ráno a večer.

Nástupní místa: Brno
Zájezd realizujeme od 7 do 16 osob.

Ubytování

Po celou dobu nocujeme v menších, slušně vybavených penzionech a hotýlcích. Dvakrát na dvě noci, jedenkrát na tři na stejném místě.

Stravování

Snídaně jsou obvykle k dispozici v rámci ubytování, ale pokaždé se dostupná nabídka nemusí setkat s vaším apetitem. Proto ani snídaně nezahrnujeme do ceny zájezdu. Večeři si někdy dáme přímo v hotýlku, častěji si ale zajdeme zpestřit jídelníček do místní hospůdky. Přes den se obvykle nepotkáme s žádnou osvěžovnou, takže je nutné si vše vézt s sebou. Dokupování potravin je možné přibližně obden.

Náročnost 3-4

3/4 - NÁROČNÉ / TECHNICKÁ NÁROČNOST - 3

Kondičně náročná akce vyžadující nejen vytrvalost, ale i zkušenost s jízdou v terénu. Celodenní etapy (viz délky a převýšení etap v programu) v horských podmínkách, kde je nutné počítat s citelnými výkyvy teplot, větrem i možností srážek.

Doporučený typ kola: horské 

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 7 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od poloviny června do poloviny září.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy